Jump to content

Kapı Kolu Değiştirmek?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

doğru yere mi açtım bilmiyorum ama başka yer olduğunuda sanmıyorum. ben odamın komple kolunu veya işte daha doğru nasıl denir mekanizmayı komple başka odanınki ile değiştiricem. nedeni dili ve kasadaki aynası aşındı tek seferde kapanmıyor. ayna bulup onu değiştirdim(ayna derken yine yanlış olmasın kasadaki karşılığı işte) ama dil de aşınmış. bu yüzden fazla kullanmadığım kapınınki ile değiştiricem. kolu aynaları falan söktüm ama ahşabın içindeki kısımı sökemedim. vidalarını söktüm gelmiyor. sanki kolun kare demirinin girdiği yer ahşabın kalınlığını aşıyorda ona takılıyor gibi. öyle ise o merkezdeki yüzük gibi şeyi nasıl çıkartıcam? tornavidayı dayayıp biraz vurdum ama tereddüt ettiğimden fazla vurmadım kırılır komple işe yaramaz olur diye. evet yardım lütfen?

[quote name='ReaLyMaN' date='17 January 2012 - 10:10 ' timestamp='1326795025' post='1141876']
orta göbek kapının çukuruna oturuyor.Dilin olduğu kısımda üst ve altta iki vida tutar sadece.Sıkışmıştır az zorlarsan çıkar.( Dış kapıda durum farklı )
[/quote]

bende sıkışmıştır diye tahmin ettim. evet o vidaları söktüm ama orta göbek çıkmadı. o kolların kare demirinni geçtiği dişisi göbekten daha kalın kalınlık olarak sanki sonradan takılmış gibi acaba diyorum onumu önce çıkarmak gerekiyor?

Dış kapı değilse (sarı bir kilit göbeği olur ) kapı kolunun demirinin takıldığı kare belki kaymış olabilir.Ama kendinden sökülmesi gibi bir özelliği yok.Belki kaba kuvvetle sökülebilir.Aslında çıkıntılı olan kısımdan çekiçle vurursanız bir miktar diğer kısma kayabilir.

[quote name='ReaLyMaN' date='17 January 2012 - 11:03 ' timestamp='1326798207' post='1141887']
Dış kapı değilse (sarı bir kilit göbeği olur ) kapı kolunun demirinin takıldığı kare belki kaymış olabilir.Ama kendinden sökülmesi gibi bir özelliği yok.Belki kaba kuvvetle sökülebilir.Aslında çıkıntılı olan kısımdan çekiçle vurursanız bir miktar diğer kısma kayabilir.
[/quote]

kendinden çıkma özelliği yoksa demekki çakılarak ahşabın içine yerleştirilmiş komple göbek. ama ahşapla sıfır gibi işet mesele veya çıkmamasının nedeni o kare bence, de işte nasıl çıkacak göbek komple? neyse birazdan yine incelerim.

resmini çekip koysan daha iyi olur bende anlarım bu işlerden ama görmeden atmak istemem 100 çeşit kilit var
şöyle söylim iç kapların kilitlerini sökmek için önce kollarını sökmek gerekir kapı kolları karşılıklı olduğu için bunlar genelde birbirine ya vida lıdır yada ufak çivi takılmıştır kolu söktükten sonra kapının yankısmındaki vidaları sökerek kilit çıkartılabilir ama ahşap kapılarda zamanla boya filan derken kilit sıkışmış olabilir
fazla zorlarsanız ahşap kapı çatlayabilir yada kırılabilir ama kilitin takıldığı kısımlar sadece

Edited by yawuz58

saolun. hallettim. dediğiniz gibi boyadan sıkışmış biraz. birde o içteki kare kalın değilmiş göbekle teğetmiş. göz yanılması.. ışıldakla bakınca anladım gördüm. bu 20 yıl dayandı. öteki oda dan alıp değiştirdiğimde bir yirmi yıl dayansa bizi öbür tarafa yollar herhalde :)