Jump to content

1000 Günden Az Kaldı

kral_fb_12
 Share

Recommended Posts

1000 Günden Az Kaldı evet microsoftun xp desteğini kesmesine cok az kalmıs bulunmakta dile kolay 2001 yılında cıktı 6 nisan 2014 taerihinde desteği bitecek toplamında 13 sene destek vermis olacak ki destek bittikten sonra da kullananlar olur sanıyorum ben 19 yasındayım 92 doğumluyum 12 yasımdan beridir xp kullanıorum microsoft xp yi bitirmekle hata yapıor :)

Xp kullanıyorum.. Her ne kadar öyle düşünülse de 13 yıl bir işletim sistemi için çok uzun bir süre (en azından benim gözümde öyle).. artık birşeylere cevap veremediği anda o yetersiz demektir.Bence de artık cevap verememeye başlamıştı..

xp nin bu kadar sevilme nedenlerinin başında düşük özellikli pc ler için olması.. i7 işlemcili bir bilgisayar için xp den pek performans alamaz.. yada benzeri bir sistemde..

ve en önemlisi Açıklar.. Bir sistem ne kadar uzun süre piyasada durursa açıkları o kadar çok bulunur.. baksanıza 13 yıldır güncelle güncelle güvenlik açıkları kapanmadı..Xp nin her türlü hinliği biliniyor..

Bu Nedenle yenilik her zaman iyidir.. İnsan bir yerden sonra göz zevkide istemiyor değil yani..

Edited by Kazım

[quote name='Kazım' date='03 January 2012 - 23:20 ' timestamp='1325632852' post='1135506']
Xp kullanıyorum.. Her ne kadar öyle düşünülse de 13 yıl bir işletim sistemi için çok uzun bir süre (en azından benim gözümde öyle).. artık birşeylere cevap veremediği anda o yetersiz demektir.Bence de artık cevap verememeye başlamıştı..

xp nin bu kadar sevilme nedenlerinin başında düşük özellikli pc ler için olması.. i7 işlemcili bir bilgisayar için xp den pek performans alamaz.. yada benzeri bir sistemde..

ve en önemlisi Açıklar.. Bir sistem ne kadar uzun süre piyasada durursa açıkları o kadar çok bulunur.. baksanıza 13 yıldır güncelle güncelle güvenlik açıkları kapanmadı..Xp nin her türlü hinliği biliniyor..

Bu Nedenle yenilik her zaman iyidir.. İnsan bir yerden sonra göz zevkide istemiyor değil yani..
[/quote]
xp ilk çıktığında da her bilgisayar kaldırmıyordu. ama yapılan yamalar ve yeni sistemler ile xp stabilleşti. stabilleşemeyen tek işletim sistemi vista idi. xpnin tarihe karışmasının nedeni çok çekirdekli işlemler için uygun olmaması. xp ye 16 çekirdekli bilgisayar da göstersen 4 çekirdekli bilgisayar da göstersen vereceği performans aynı seviyededir. bundan dolayı tarihe karışıyor. hoş win7 de saçmalık olarak çıksa idi 2014 değil 2024 ü de görürdü o başka. açık olayına gelince win 7 nin açıkları da az değil bir kere internette kullanılan her işletim sisteminin mutlaka binlerce açığı olur en basitinden flash player yeterince bilgisayarı açık hale getiriyor. eğer xp yi sadece oyun ve yazı için kullanırsanız internet ve flash player tarzı işlerle uğraşmazsanız 4 sene de 5 sene de formata ihtiyaç duymaz ya da şifreleriniz çalınmaz ama xp olsun win 7 olsun flash player bir kere açıldı mı 6 ayda bir format ister. ama microsoftun xpden vazgeçmesinin nedeni win7 nin tutmasıdır. yoksa çok daha önce tarihe karışacaktı. hatırlarsanız ta 2007 yılında microsoft xpyi bitireceğğiz demişti ama vistanın saçmalıkları nedeni ile buna cesaret edememişti. bakın her sitede vista çıktığı zaman vista en stabili en güzeli diye reklam yapıldı ama gel gör ki nedense çift çekirdekli bilgisayarda bile vista inanılmaz şekilde kasıyordu win7 de aynısı olsa idi xp bir 5 sene daha giderdi merak etmeyin.

şuan da windows kullanıcılarının büyük bir kısmı hala xp kullanıyor xp nin yeni donanımlara göre performansı ve destek meselesi istese microsoft dx11 ie9 msn 2011 vb. xp ye görede yapabilirdi vazgecirmeye calısıolar ama xp gibi stabil bir sistem cıkaramadılar onlarda bunun farkında evet zamanında 98 den xp ye gecistede aynı xp vista olayı olmustu ama xp toparlandı ve suan dada king ünvanını hala hak ediyor :)