Jump to content

Bilim Dünyasının Acı Kaybı

mucit41
 Share

Recommended Posts

[center][size="4"][color="#000000"][b]Bilim dünyasının acı kaybı![/b][/color][/size][/center]

[b]Türkiye'nin ilk kadın matematik profesörü Selma Soysal 87 yaşında hayatını kaybetti.[/b]

[img]http://img.vol.io/rotahaber/newpics/news/091020111744171180631_2.jpg[/img]

Türkiye'nin ilk kadın matematik profesörü, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Matematik Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Selma Soysal (87), vefat etti.

İTÜ'den yapılan açıklamaya göre, Soysal için yarın saat 10.30'da İTÜ Taşkışla Kampüsü'nde cenaze töreni yapılacak. Soysal, daha sonra Şişli Camisi'nde öğleyin kılınacak namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Zonguldak'ta 1924 yılında doğan Soysal, ilk öğrenimini Zonguldak'ta, orta öğrenimini Çapa Kız Öğretmen okulunda parasız yatılı olarak sürdürdü. Kandilli Kız Lisesinde okuyan Soysal, 1941 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik-Astronomi Bölümüne girdi.

Dünyaca ünlü matematikçi Cahit Arf'ın öğrencisi olan Soysal, bir süre Paris'te başarılı çalışmalar yürüttü. Soysal, İstanbul Teknik Üniversitesinde 47 yıl boyunca bilim insanları yetiştirdi.

AA

Allah rahmet eylesin.

Hani şimdi okullu olsam. Ulan bu matematiği niye icad etmişler derdim. :) Fakat şimdi daha iyi anlıyorum.

Matematik ve Geomitriden Anlamıyorum (Anlıyorumda Unutuyorum) İlgimi Çekmiyor.. ama Nefret Etmiyorum.. Matematik Her Yerde Lazım.. <_<

Allah Rahmet Eylesin.. Ailelerine Baş Sağlığı Diliyorum.. -_- :closedeyes: :(

Edited by croteam