Jump to content

Yeni Bir Dağıtımımız Daha Oluyor Turkuaz Linux

nano68
 Share

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar

Necdet Hoca’nın geliştirici listesine attığı elmek ile çalışmalar başlıyor.

http://liste.turkuazlinux.org/pipermail/gelistirici/2011-September/000086.html

Yazdığı mesaj ise söyle
[code]
Selamlar,

Bu işe başlayalım dedikten sonra araya giren bu zamanı kısaca
açıklayarak başlayayım istiyorum. Benim açımdan ara ara tekrarlayan
hastalıklarla boğuşarak geçen bu zamanda, Erdinç ameliyat oldu, Erdem
askere gitti, öğrenci arkdaşların stajları vardı. Ben çalışabilirim
diyen birileri varsa da sunuculara erişimleri olmadığından insiyatif
alıp iş yapmaya başlayamadılar.

Neyse işimiz bu dönemi yargılamak olmadığından önümüzdeki maçlara
bakalım. Turkuaz için çalışmaya başlamadan önce ne kadarlık bir insan
gücümüz var onu görelim istiyorum. Ben bu dağıtıma vakit ayırabilirim
diyenler bu maile cevap yazarlarsa hepimiz önümüzü daha kolay
görebiliriz.

Elleri görelim.

---
Necdet Yücel[/code]

Yardımcı arıyorlarmış ben bir mail atacam

Sitesi:TurkuazLinux.Org Edited by nano68

Hocam başka kaynaktan haberler Buldum
NoT:Bu arada eskiden olduğu doğru

[code]Teknokedi
Turkuaz Linux, 1997 yılında İTÜ mensubu H. Turgut Uyar ve F. Kağan Gürkaynak ile Yeditepe Üniversitesi mensubu Giray Devlet ve Nurhan Çetin'in bir araya gelmesiyle yola çıkan bir Linux dağıtımı. Gelecek Linux gibi girişimlerin de önünü açan Turkuaz Linux, Türkiye'nin de ilk Linux dağıtımıydı.

"Topluluk Dağıtımı" başlığı altında, yaklaşık 2-3 ay önce başlayan tartışmaların ardından, Türkiye'nin bu ilk Linux dağıtımı küllerinden yeniden doğacağa benziyor..

Söz konusu gelişmenin duyurusu, bugüne dek pek çok Türk Linux geliştiricisini yetiştirmesiyle tanınan Dr. Necdet Yücel'den geldi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğretim üyelerinden Necdet Yücel, topluluk-dağıtımı e-posta listesinde duyurdu.

Turkuaz Linux'un Hedefleri

Turkuaz Linux'un öncelikli kalkış noktası, "özgür yazılım camiasına katkı vermeyi kolaylaştıran" bir yapı oluşturmak. Dr. Necdet Yücel bu hedefi şu sözlerle açıklıyor:

"Şu anki dağıtıma katkı vermek için dağıtımın geliştirici elemesini geçmek, politikalarını ve önceliklerini benimsemek gibi bir takım gereksinimler var ve bunlar yeni insanların aramıza katılarak bu dağıtıma katkı verecek bilgi birikimini edinmeleri sürecini oldukça güçleştiriyor. Yeni insanların bilgi ve tecrübe edinme sürecini kolaylaştıracak, bu birikimlerini birşeyleri kırmaktan çekinmeden kullanmalarını sağlayacak bir alana ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.

Tübitak bünyesinde çalışan geliştirici ekibinin gerek içinde yer aldıkları kurum tarafından dayatılan gerekse son kullanıcıya yönelik pazarlanabilir bir ürün olmaktan kaynaklanan farklı öncelikleri ve hedefleri var. Bu öncelikler bazen yeni insanların bu dağıtıma katkı verebilecek şekilde yetiştirilmesinin önüne geçebiliyor. Projede çalışanların kısıtlı kaynakları ile yeni katkıcı yetişmesi için yaptıkları üretim yeterli olmuyor. Birincil önceliği özgür yazılım camiasına bir şeyler üreten yeni insanların katılmasını kolaylaştırmak, bunun için gerekli her türlü araçları sağlamak olan bir oluşuma ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz."

Turkuaz Linux, Pardus tabanlı bir dağıtım olacak. Dr. Necdet YÜCEL, projenin gelecekte Ubuntu/Debian paketlerini de çalıştırabilecek bir yapıya evrilmesi konusundaki niyetlerini de saklamıyor.

Turkuaz Linux'un çekirdek kod geliştirici ekibi, Çanakkale Onsekiz Mart ve Yakındoğu (KKTC) üniversitelerindeki çalışma gruplarından oluşacak. Bu iki üniversitenin kod geliştiricilerinin dışında, Turkuaz Linux'un belgelendirme, çeviri, grafik tasarım, topluluk ilişkileri ve sosyal medya süreçlerinde çalışacak gönüllülere ihtiyacı var.[/code]

Edited by nano68

hocam pardusa gıcığım geliştiricileri ne zaman bi yenilik söylesem beni azarlıyorlar bugüne kadar geliştiricileri Sıcak davranan Bi TruvaLinux ve Ubuntu acayip kanları sıcak pardus 5 para etmez o kadar geliştiler kendi playerini falan yapamadılar ben o pojenin başkanı olsaydım pardus distrowatchda birinci olurdu geliştircleri 5 para etmez

Proje güzel ama devletin bek bir katkısı yok.Ayrıca sağlam bir adam ve senin benim gibi düşünen adamlar gelse dünyanın bir numaralı linux u olur.Geliştiricilerin çoğu öğrenci :(

Edited by g.a

Hocam size tam anlamıyla katılıyorum ben Linuxun başında olsaydım şimdi Linux Wİndowsa rakip olabilecekmi değil Windows Linux'a rakip olabilecek mi hep modifiye yapıyolar kendi program yapsınlar bune yav yok vlc koy firefox koy onu anamda yapar
içimden bi ses bu pardusa bin basacak diyor

Edited by nano68

işte hocam bİ Windows'a bak bide Pardus'a İşte hocam.Oyucak mı bu iş microsoft gibi bi sürüm çıkarın tam olsun.Kendi güncelleme prograı falan olsun güvenlik duvarı falan
Not:Gelen kutuna bakarmısın
Kendi programınızı yapın kardeşim bune Firefoxu koyuyor kde içine Gnome Player koyuyor

Edited by nano68