Jump to content

Nvidia Ekran Kartlarındaki Donmaların Çözümü! [Anl

KemalALKIN
 Share

Recommended Posts

[COLOR="#000000"][SIZE=3][CENTER][B][COLOR="#FF0000"][SIZE=5]Nvidia Ekran Kartlarındaki Donmaların Çözümü! [Anlatım][/SIZE][/COLOR][/B]

Evet Arkadaşlar İşte Çözüm;

[ÖNEMLİ=Sisteminizde Nvidia Quadro 4000 for Mac Sürücülerinin Kurulu Olması Gerekir (Lionda O Sürücü Dosyalarını Paketi Göster Diyerekten Extra Extensions Klasörüne Yerleştirin - Snow Ve Öncesinde İse S L E Yoluna Atılarak Çalışır]
İlk Kartınızın Etkinleştiricisi İle Aktif Olması Lazım [Natit Nvenabler Nvinject vb...]
Sonra Kartınızın Device (Aygıt) ID Kodunu Bilmeniz Gerekmekte Benimki; (GT430) 0de1
Kartınızın GF100 veya GF olmadığını öğrenmeniz lazım öğrenmek için şu listeye bakın;
[code]http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=262480&st=0&start=0[/code]
Öğrendikten Sonra S L E Yolundaki NVGF100HAL.Kext e sağ tıklayıp contents info plist i text edit ile açın
PrimaryMatch kısmındaki 3 4 kodun altına listede kart model gruplarının üstünde ne yazıyorsa o şekilde sadece id yi değiştirerek girin yani örneğin benimki; 0x0dc010de&0xffc0ffff diye kod vermiş biz burada 0x den sonraki 4 rakamı kendi id mizi gireceğiz yani 0x0de110de&0xffc0ffff şeklinde düzenledim ve altına ekledim ki zaten konuda anlatıyor ufak bir önemli kısım ise şu ; Eğer id nizin son rakamı yani 4. rakamı 0 ise onu f olarak girin yani 0620 -> 062F gibi
Burayı hallettikten sonra S L E yolundaki GeForceGLDriver.bundle paketi göster Contents/MacOS/GeForceGLDriver bu dosyayı hexfiend programı ile açın ve start+F ye basıp arama kısmının çıkmasını sağlayın ve şu linkteki gibi yapın (EĞER KARTINIZ O İLK LİNKTEKİ LİSTEDE VARSA BU YÖNTEMLE YAPIN HEX İŞİNİ] ;
[code]http://netkas.org/?p=794]netkas.org[/code]
Eğer Kartınız O 1. Linkteki Listede Yoksa Şuradaki Kodu aynı şekil arayıp GeForceGLDriver.bundle paketi göster Contents/MacOS/libclh.dylib dosyasında değiştirin;
[code]http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=266318[/code]
Son Olarak En Önemli Kısım S L E Yolundaki AppleGraphicsPowerManagement.kext dosyasına paket içeriğini göster diyerek contents/info.plist i açıp start+f yaparak MacPro5,1 diye arayın ve orada Device id kısmındaki id leri değiştirin kendi kartınızdaki ile yani aynı NVGF100HAL.KEXT dosyasında 0x den sonra girdiğini 4 rakamı orada 4 rakam ile değiştirin
Vendor10deDevice1081 örnekteki değiştirilmiş hali bunda 1081 rakamları o kişinin kendi Device aygıt id kodu
ve şuradaki rakamları 100 yapın;

<key>Threshold_High</key>
<array>
<integer>0</integer>
<integer>45</integer>
<integer>75</integer>
<integer>100</integer>
</array>
<key>Threshold_Low</key>
<array>
<integer>0</integer>
<integer>0</integer>
<integer>87</integer>
<integer>98</integer>
</array>

Bu Kısımlardaki Rakamların hepsini 100 değeri ile değiştirin [bütün kext vb düzenlemelerde kaydetmeyi unutmayın]

Ve Son Olarak AppleTyMCEDriver.kext dosyasını S L E yolundan bulup silin ve Lizard programı ile modelinizi MacPro sürümünüzü MacPro5,1 Olarak Değiştirin (Eğer Programda O Seçenek Yoksa 5,1 değilse siz 5,1 yazın bitişik şekil) ve o smbios.plist dosyanızı kaydedip Extra klasörüne kopyalayın

NOT: Ben Lizard Programı İle Current Injection Kısmından Save Yaparak Kartım Aktifken EFI STRING HEX Değerlerimi aldım ve com.apple.boot.plist dosyama uygun şekil ekledim bu yaptığım aslında gerekmiyor ancak ben kendim uyguladım bunuda efi string kodunu bulamayanlar için söylemiş olayım :)

TÜRKÇE Ve Basitleştirerek Sizlere Tek Başlıkta Vermiş Bulunmaktayım Bende Çalışıyor Uçuyor Resmen :)
Saygılar;
KemalALKIN[/CENTER][/SIZE][/COLOR]

Edited by KemalALKIN

[quote name='PoweredByAbdullah' date='05 September 2011 - 16:03 ' timestamp='1315231433' post='1074526']
o mac te oluyor demi windwos 7 de uygulayamıyoruz bu anlattıgı herhalde
[/quote]
[b]Sisteminizde Nvidia Quadro 4000 for Mac Sürücülerinin Kurulu Olması Gerekir [/b]

Edited by gozyası

[quote name='PoweredByAbdullah' date='05 September 2011 - 17:03 ' timestamp='1315231433' post='1074526']
o mac te oluyor demi windwos 7 de uygulayamıyoruz bu anlattıgı herhalde
[/quote]
mac os x te işler tabiki :)

[quote name='gozyası' date='05 September 2011 - 17:46 ' timestamp='1315234009' post='1074545']
[b]Sisteminizde Nvidia Quadro 4000 for Mac Sürücülerinin Kurulu Olması Gerekir [/b]
[/quote]
arkadaş o sadece mac os x te fermi ve benzeri kartların aktif olabilmesi için lazım zaten donmalarda snow sürücüleri var en fazla ondan dolayı