Jump to content

Bellek Takviyesi Hakkında.

exi23
 Share

Recommended Posts

Slmlar arkadaşlar. Bilgisayarıma ram takviyesi yapacağım yalnız birkaç hususu danışmam gerek. Şimdi anakartta 4 soket var ve 2 soket(2+1 gb - 667 mhz - 1. ve 3. soketler) dolu, anakart intel dp965lt en fazla desteklediği ram hızı 800 mhz. Şimdi tek modül alsam 2gb 3. sokete taktığım zaman bilgisayar bu rami kullanır mı yoksa 4. sokete de ram taktığım takdirde mi kullanmaya başlar. Tek alsam çalışır mı? Diğer ramlar kingston, almaya karar verdiğim ram hi-level dual kit 2+2 gb 667 mhz. Bu iki marka birlikte kullanımda sorun yaratır mı? Ram önerilerinizi dikkate alabilirim tavsiye edeceğiniz varsa. Şimdiden teşekkürler.

[code]http://www.hepsiburada.com/Liste/hi-level-4gb-2gbx2-667mhz-ddr2-ram-hlv-pc5400dk4g/ProductDetails.aspx?productId=bd71607&categoryId=47[/code] Edited by exi23

anakrtın desteklediği ram miktarına bak 4gb destekliyordur muhtemelen 2x2 kulanabilirsin
tek slota 4 gb taksan çalışırmı bilemem dediğim gibi anakartın kitapçığında yazar
destekliyorsa tek modül takarsan iyi olur işin püf noktası bu ram olayı biraz değişik
anakartta bazı ramlar verimli çalışır bazıları sorun çıkartır çip olayıyla bunuda anakart
üreticileri markaları denemişler ve liste yapmışlar kitapçığında ve sitesinde yazar
pdf formatında indirip bakarsınız ona göre alırsınız asuslarda genelde gskil adata apacer
aeneon kington geil samsung gibi markalar kullanılır intele bak öyle al

[quote name='yawuz58' date='07 Mart 2011 - 22:57 ' timestamp='1299535643' post='976166']
anakrtın desteklediği ram miktarına bak 4gb destekliyordur muhtemelen 2x2 kulanabilirsin
tek slota 4 gb taksan çalışırmı bilemem dediğim gibi anakartın kitapçığında yazar
destekliyorsa tek modül takarsan iyi olur işin püf noktası bu ram olayı biraz değişik
anakartta bazı ramlar verimli çalışır bazıları sorun çıkartır çip olayıyla bunuda anakart
üreticileri markaları denemişler ve liste yapmışlar kitapçığında ve sitesinde yazar
pdf formatında indirip bakarsınız ona göre alırsınız asuslarda genelde gskil adata apacer
aeneon kington geil samsung gibi markalar kullanılır intele bak öyle al
[/quote]

Anakart 8 gb a kadar ram destekliyor.

[quote name='sessizada01' date='07 Mart 2011 - 22:57 ' timestamp='1299535667' post='976168']
oncelıkle arkadasım ramlerın 667 oldugundan 800 mhz takamazsın 667 takman lazım
[/quote]
Tamam bunda anlaştık ki 800 taksam bile yine 667 çalışacaklar o nedenle 800 almamın anlamı yok. :)

[codebox]http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/dp965lt/sb/CS-026557.htm[/codebox]yanlışlık olmasın 8gb destekleyen anakart 667mhz ram mi destekliyor 800mhz hatta 1066 mhz desteklemesi lazım yeni baktım exi23
buanakart destekliyor 800 mhz

Edited by yawuz58

[quote name='yawuz58' date='07 Mart 2011 - 23:31 ' timestamp='1299537669' post='976197']
[codebox]http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/dp965lt/sb/CS-026557.htm[/codebox]yanlışlık olmasın 8gb destekleyen anakart 667mhz ram mi destekliyor 800mhz hatta 1066 mhz desteklemesi lazım yeni baktım exi23
buanakart destekliyor 800 mhz
[/quote]
Evet yavuz kardeşim 800 mhz ram takarsan 4 gb desteklerim diyor ama 667 mhz takarsan 8 gb desteklerim diyor. Peki yuvalara yerleşim nasıl olmalı, tek modül alsam çalışacak mı ve farklı markadaki ramlar sorun çıkarır mı merak ettiği konu bu. Linkteki tabloları gördüm daha önce ama yorumlayamadım. Bilen arkadaşım varsa yardımcı olursa sevinirim.

Anakart bu şu an mavi ram slotları dolu.
[img]http://www.turkdonanim.com/images/stories/INTELDP965LT/DSC06774.JPG[/img]

Edited by exi23

ilk mesajından anladığım 3 slot dolu iken anakart ram leri kullanırmı demişsin..evet kullanır hepsi dolacak diye şart yok..ram boyutları farklı çalışırmı evet çalışır kanıtı elinde..mhz den uyumsuzluk genelde olmaz, hızı yavaş olana uydurur anakartlar(hatta işlemci fsb sine göre ayarlanır önce) ama %100 mü dersen evet diyemem..azda olsa bir ram uyuşmazlığı ihtimali var mı?evet var..nasıl bileceksin, maalesef deneyerek..benim aklıma takılan konu 800mhz de 4gb ram destekliyor..elindeki ram e 800mhz lik 2gb ilave etsen toplam 5gb olacak ve sorun çıkarmı..667mhz de 8gb toplam garanti..667mhz tek modül 2gb bence daha uygun..

elindekiler kingstonsa şuna bi bak derim
http://www.hizlial.com/donanim-oem-/ram/kingston-2-gb-ddr2-667-mhz-kvr667d2n5-2g-ram_30.009.1164.0047.htm#tabs

Edited by slkcer

[quote name='slkcer' date='09 Mart 2011 - 00:42 ' timestamp='1299628324' post='976791']
ilk mesajından anladığım 3 slot dolu iken anakart ram leri kullanırmı demişsin..evet kullanır hepsi dolacak diye şart yok..ram boyutları farklı çalışırmı evet çalışır kanıtı elinde..mhz den uyumsuzluk genelde olmaz, hızı yavaş olana uydurur anakartlar(hatta işlemci fsb sine göre ayarlanır önce) ama %100 mü dersen evet diyemem..azda olsa bir ram uyuşmazlığı ihtimali var mı?evet var..nasıl bileceksin, maalesef deneyerek..benim aklıma takılan konu 800mhz de 4gb ram destekliyor..elindeki ram e 800mhz lik 2gb ilave etsen toplam 5gb olacak ve sorun çıkarmı..667mhz de 8gb toplam garanti..667mhz tek modül 2gb bence daha uygun..

elindekiler kingstonsa şuna bi bak derim
http://www.hizlial.com/donanim-oem-/ram/kingston-2-gb-ddr2-667-mhz-kvr667d2n5-2g-ram_30.009.1164.0047.htm#tabs
[/quote]

Çok teşekkür ederim kardeşim verdiğin bilgiler için. İstediğim cevap buydu eğer 3 slot dolu iken çalışıyorsa tek modül yine 2 gb kingston 667 alacaktım. Ve bu cevap yeterli oldu Allah razı olsun. Üzerindeki ramlerden biri bu ve hatta hızlıal' dan almıştım. Aynı ram yani. :)

ram i aldığın zaman ilk slota 1gb diğer slotlarada 2gb olanları takarsın..aslı var mı bilmiyorum ama yıllardır duyduğum ve buna göre hareket ettiğim konu; boyutu az olan ram in ilk slota takıldığı konusu..hep böyle yaptım..3x1gb ve 1+1+2 olarak 4 slotlu anakartlarda 3 slot kendim kullandım ve başkalarındada benzeri kullanımlar gördüm..sorun olması söz konusu değil