Jump to content

Bedava Ubuntu'dan sonra..

HakanS

Recommended Posts

• 2 ay sonra...
:) Eyvallah, elimde 2 cd (80) çantası dolusu linux var, 1998 yılından beri linux'un her sürümünü kullandım ve SuSE hastası oldum, red hat eğitimi aldım ve linux system engineer oldum ve bir çok arkadaşımıda linux'a geçirdim. Hava attık şimdi amacımızı söyleyelim, isteyen olursa yardımcı olabilirim. [kurulu, cd, yazılım filan!]

linux konusunda yardımcı olacağını yazmışsın. linuxu çok merak ediyorum ve nereden başlayacağımı bilemiyorum. linux.org.tr yi ziyaret ettim birçok linux sürümü var kafam karıştı.

redhat, suse, pardus, mandrake, ubuntu vs. bunlar hakkında biraz araştırma yaptım.

ben bir asansor firmasında çalışıyorum ve bilgisayarlarla ilgileniyorum. wireless ağla birbirimize bağlı olarak interneti ve dosyalarımızı paylasıyoruz. nihayeti 3-5 bilgisayar. kendi bilgisayarıma linux kurmak istiyorum. bilgisayarım p4 2.4 işlemcili agp 8x ekran kartlı d link wireless kartlı 256 mb ram 80Gb hdd. bütün donanımların çalıştığı open office programının üzerinde çalışacağı internete girebileceğim bir linux sürümü arıyorum.

mart 2007 pcnet dergisi redwall linux verdi. yüklemeye çalıştım başaramadım. bir yerde logon istedi root ve şifre girdim orada kaldım ilerleyemedim.

bu konuda bilgiye aç biri olarak bana ne önerirsiniz? hangi linux sürümünü?

ve nereden edinirim.

bilgi arayan kaynagını buldumu kendini kaybedip kene gibi yapışıyor. çok şey istemişsem kusuruma bakma.

şimdiden teşekkürler.

• 2 hafta sonra ...

Malesef piyasadaki linux surumleri oyuncak tarzi surumler halinde. Acik kod oldugu icin ve bedava olmasi hasebiyle bir sebeple isine yarayacagini dusunen her sirket almis gelecegini dusunen kim. mandrake, caldera, debian ya freebsd kullanacaginiza msdos kullanin daha iyi onun dosshell'i x-windows dan daha iyi yani rezaletin reklami bu. Adam akilli surumler olarak benim dusuncem 1- Suse (enterprise server) 2-Redhat (enterprise server)

3-Ozellikle zahmete degen ise yillarin stari SOLARIS. Sitesinden indirilebiliyor. Illa DVD gelecek diye beklemek gereksiz. 1 DVD. 5 zipli dosyayi acip icinden cikanlari tek iso olarak copy/b ile birlestiriyorsunuz. Boot kabiliyetli dvd.

Microsoft Linux'a da el atmis durumda. Bakalim bu Novell isbirliginin altindan ne cikacak. Ben de Windows'u surf haric terkettim. Solaris 10 Express Dev edition mukemmel. Java ile devam. Microsoft'un ipi ile kuyuya inenler cikamiyor.

Gulegule Microsoft delik desik windows ile isin rast gelsin.

CD beklemek gereksiz toplam 1 dvd yapiyor bu solaris 10 developer ve indirilebiliyor.

Icinde java ile birlikte geliyor.

Solaris videolari da var bu siralar internette onu da indirin.

Kitaplari da var yine internette.

bence solaris 10 developer dvd ideal ogrenenler icin ve bu unix Sun imzalsiyla.

oyuncak linux da degil.

ucretsiz.

registration da ucretsiz.

Kitapsiz ogrenilmez illa ki kitap sart demedi demeyin.

Kapatamazsaniz dugmeye basip kapatmayin sistem bozulur Kapat butonu da yok.

desktoptan cikip komut satirina gecin (siyah ekran). login sonrasi.

# shutdown -i 0 ENTER

reboot icin bir tusa basin komutu gelince kapatin.

harika dengeli bir sistem. rooter'i taniyacak endiselenmeyin internetiniz hazir.

yaklasin 15 GB yer verin yeter. Multiboot manager olarak acronis disk director suite 10.

bu kadar.

• 2 hafta sonra ...

Bu konuyu okuduktan sonr aformu doludurp bekledim ve dedikleri gibi 10 iş günü sonr ageldi. Gerçekten harika bir olay. Yeni bir işletim sistemini veriyorlar, üstelik bedava. Daha ne olabilir ki.. Denemenizi tavsiye ederim

arkadaşlar formu bende doldurdumda takıldığım bi nokta var:

Complete this Form menüsü altında # of free licenses ne anlama geliyor?bi orayaı anlamadım, orasınıda doldurunca yollucam bende bakalım. bi yardım edin..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...