Jump to content

Harem Dairesi'ni Kiralamak Istediler!

NoobAccountant
 Share

Recommended Posts

[b]Prof. İlber Ortaylı'yı kızdıran teklif...[/b]

[img]http://im.haberturk.com/2011/01/06/588672_detay.jpg?1294331820[/img]

[i]Prof. İlber Ortaylı, Topkapı Müzesi'nin haremini otel gibi kiralamak isteyen bir grup yabancıya 'çok terbiyesizce' davrandığını söyledi.

Sabah gazetesinden Hülya Karabağlı'nın haberine göre, Topkapı Sarayı Müze Müdürü Yusuf Benli ile Müze Başkanı Prof. İlber Ortaylı arasında "Yetkiler ben de" tartışması sıcaklığını korurken, bir grup yabancı Harem Dairesini otel gibi kiralamak istedi. Üstelik bu talep resmi bir şekilde Ortaylı'ya da iletildi. Aralarında Amerikalıların bulunduğu grup Harem'de parasını ödeyerek kalmak istediklerini iletince Ortaylı sert tepki göstererek talep sahiplerine "Eğitimsiz adamlarsınız" dedi.

Harem Dairesi'nin kiralanmasına ilişkin soruya "Evet, bu taleple gelindi" diyen Prof. İlber Ortaylı, şöyle konuştu: "Ben de kendilerine çok terbiyesiz davrandım. 'Eğitimsiz adamlarsınız' dedim. Olmadık insanlar olmadık işler yapar. Harem hiç kimsenin ulaşamayacağı, özel bir yer. Bu müzenin en can alıcı alanı için böyle bir talep söz konusu bile olmamalı."[/i]

[b]'BU ADAMLARIN ARKASINDA KİMLER VAR?'[/b]

[i]Topkapı Sarayı Müzesi'nde kiralama yapılamayacağını, bunun hiçbir biçimde müze statüsündeki bir yerde olamayacağını anlatan Ortaylı, "Bu adamlar, nasıl oluyor da bu taleple buraya geliyor? Kremlin Müzesi'nde, Louvre Müzesi'nde konaklama olur mu?" dedi.

Böyle bir durumun kabul edilebilir olmadığını anlatan Ortaylı, "Asıl önemli olan bu adamların arkasında kimlerin olduğu. Sadece Amerikalılar değil başka yabancılar da bu talepte bulunuyor. Peki, kim bunları bu işe yönlendiriyor?" diye sordu.[/i]

Kaynak : [quote]http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/588672-harem-dairesini-kiralamak-istediler[/quote]