Jump to content

Korsan Antivirüs Kullanımı

siranusta

Recommended Posts

[font="Verdana, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif"][size="2"][color="#333333"]
Merhabalar üstatlarım,

Bir kaç arkadaşım ile sohbet sırasında ortaya çıkan bir konuda kesin bilgi edinemediğim ve her şey'in boşlukta kalmasıyla. Bu duruma sizlerin bilgileri ile aydınlık getirebileceğimi düşünüp konuyu açmaya karar verdim.

Bilindiği üzere her türlü Antivirüs programı 3. şahısların müdahaleleri sonucu süre kısıtlaması olmadan Güncelleme yaparak kullanılabilmekte.

EsetNod32 Antivirüs programı da şu an piyasa da en çok kullanılan program ve 30 günlük deneme sürümünde yapılan değişiklik sonucu süresiz kullanım sağlamakta.

Bir kişiden edindiğim bilgiye göre Eset Lisanslı kullanıcıları ve Deneme Sürümü Kullanıcıları için Ayrı Havuzlar(server) oluşturmuş.

Lisans kullanarak Girenler örn: A havuzundan
Deneme Lisans'ı kullanarak Girenler Örn: B Havuzundan
Yeni Güncellemeleri ve Geri bildirim ile Lisanslı kullanıcıların Göndermiş oldukları Virüslerin Etkilerini Araştırmak ve Kendi testerlerine üretilen güncellemeyi test etmek için gönderme amacıyla C: Havuzu oluşturularak Güncelleme işlemleri yaptırılıyormuş.

Deneme Lisanslı Kullanıcılar B havuzundan 30 Gün süre ile Güncelleme yapabiliyor 30 gün sonrasında Güncelleme kapatılıyor.

Deneme sürüm veya Farklı Sürümleri korsan yollarla kullanan kişiler de haliyle B serverinden faydalanıyorlar ve Burada ki Güncelleme Gönderme mantığı Kişinin İŞLEMCİ KİMLİĞİNE 30 gün süre ile güncelleme gönderme işlemi Doğrultusunda çalışıyormuş...

30 Gün süre dolmasına rağmen Güncelleme yapmaya çalışan Korsan Programlar ise C havuzuna yönlendirilip sonra ki tüm güncelleme ve etkileşimlerini bu havuzdan yapmaları sağlanıyormuş.

Korsan Kullanım sırasında ( C havuzundan ) Güncelleme yapıp Yazılımsal olarak zarar gören ( çöken ) bilgisayardan Eset Firması Sorumlu olur mu ?

Bu firmaya Korsan olarak ürününü kullandığı ve C havuzundan Sorunlu güncelleme indirme sonucu olabilecek sorunlar ile ilgili Dava açılabilir mi ?

Dava açılırsa Korsan Yazılım kullanan Birey Hakkında Nasıl sonuçlar oluşur Şirket hakkında nasıl sonuçlar oluşur ?

Konu hakkında Sizlerin değerli bilgi ve görüşlerinizi bekliyorum....[/color][/size][/font]

3 sorudan ikisini de cevabı hayır. kullanıcı hiçbir hak talep edemez. kaldı ki kullanıcı(korsan kullanıcı) bir sürü dava ve tazminatla karşı karşıya kalabilir. telif hakları kanunu, korsan ürün kullanma, hırsızlık vs vs

edit: yanlış anlaşılma :)

Ben hala ısrarla diyorum ki.

Kullanıcının korsan yazılım kullanması BSA tarafından halledilecek bir sorun. Eset isterse BSA kanalıyla ek dava açabilir..
Şahsi veriler eset sunucularından gelen bir yazılım tarafından zarar görürse kişinin dava açma hakkı vardır.
Dava devam ederken kişinin internet trafiği incelenir (tüm iletişim sistemlerinde 5 yıllık log tutuluyor). Esetle ilgili davada kullanılacak kısmi verilere ulaşılır.
Kişi bilişim tarafında suç teşkil eden başka birşey yaptıysa bu esetle arasında olan davada kullanılamaz. Ayrıca dava açılır.

BSA kişiye sahte yazılım kullandığı için yaptırım uygular, ceza keser. O ayrı mevzu. Ama kişi esetten hak talep edebilir.
[b][color="#ff0000"]Hiçbir yazılım firmasının sahtecilikle mücadelesinde kullanıcının kişisel verilerine zarar vermek olamaz.

[color="#8b0000"]HEMEN BİR DİPNOT EKLİYORUM.
[color="#000000"]Şimdi gözüme çarptı. BSA üye firmaları arasında ESET yok. Yani sahte yazılımdan kişisel dava açarlar.
Bu davada alacakları tazminatın lisans ücretini geçeceğini hiç ama hiç sanmıyorum.

BSA ÜYE FİRMALARI
[/color][/color][/color][/b][color="#ff0000"][color="#8b0000"] [/color][/color][code][color="#ff0000"][color="#8b0000"][color="#000000"]http://www.bsa.org/country/BSA%20and%20Members/Our%20Members.aspx[/color][/color][/color][b][color="#ff0000"][color="#8b0000"] [/color][/color][/b][/code][b][color="#ff0000"][color="#8b0000"] [/color][/color][/b]

Bana mantıksız geliyor.Diyelim ki ben hırsızlık yaptım.Bunnu cezası hukukta 10 yıl hapid diyelim.Ben bu cezayı aldığım gibi(veya evsahibi mahkemeye gitmeyip dava açmayıp ceza almasam bile ) gibi ayrıca hırsızlık yaptığım evin sahibi gelip benim evime zarar verirse bu bana o ev sahibine dava açma hakkı doğurmaz mı?Benim yaptığım ne kadar yasal değilse o evsahibinin de yaptığı yasal değildir.
ESET veya bir başkası korsan kullanıyorsam yasal yollardan hakkını arar.Ben cezamı çekerim.Ama benim verilerime zarar vermek suretiyle bir yaptırım uygulayamaz.Hatırlarsanız bundan yıllar önce sony firmeası ürünlerini korumak için kullanıcınnı bilgisayarına rootkit yüklüyordu.O yaptığı dava edildi ve sony firması kullanıcılarına küçül tazminatlar ödeyerek davaları kapattı.Bu da ona dönebilir.Saygılarımla

bırakın Korsan Antivirüs Kullanımını hangimiz orjinal lisanslı işletim sistemi kullanıyoruz ki parmakla sayılacak kadar azdır.Kaldı ki win 95 ilk çıktığı 1995 yılında evinde pc olan kişi de parmakla sayılacak kadar azdı.O yılda microsoft korsan işletim sistemi kullananları tespit edip kişi hakkında dava açıp gerekli para ve hapis cezası ile cezalandırıyordu.Şimdi ise microsoft korsan işletim sistemi kullananların çoğunlukta olduğunu bildiği halde hiç bir işlem yapmıyor bunun nedeni ne olabilir acaba?
Kaspersky şu an için en iyi antivirüs bence ama onlar korsan kullanımı önlemek için sürekli korsan keyleri kara listeye alıp bu sorunu en azından asgariye indirmeyi başarıyor,eset nod32 de böyle bir çalışmayı yapamazmı? Bence yapabilir ama neden yapmıyor diğer antivirüs lerin kullanımı kısıtlamak ve herkesin eset nod32 kullanmasını sağlamak için bu iş tıpkı bizim ses sanatçılarımız içinde geçerli korsana savaş açanlar kendinden emin olanlar "nasılsa benim cdim satılır" diyenler oysa adı hiç duyulmamış sanatçıların korsan cdlerini internet aracılığı ile tanıtıp kendine sanat dünyasında bir yer edinmesini sağlamak daha sonra çıkaracağı cdlerin satın alınacağını ki internete vermek için nasılsa biri satın alacak bu işin kuralı kanunu bu bence bu düzen böyle gelmiş böylede gidecek gibi
Saygılarımla

[quote name='YAGMURADAM' date='24 Aralık 2010 - 01:53 ' timestamp='1293156212' post='931470']
Bana mantıksız geliyor.Diyelim ki ben hırsızlık yaptım.Bunnu cezası hukukta 10 yıl hapid diyelim.Ben bu cezayı aldığım gibi(veya evsahibi mahkemeye gitmeyip dava açmayıp ceza almasam bile ) gibi ayrıca hırsızlık yaptığım evin sahibi gelip benim evime zarar verirse bu bana o ev sahibine dava açma hakkı doğurmaz mı?Benim yaptığım ne kadar yasal değilse o evsahibinin de yaptığı yasal değildir.
ESET veya bir başkası korsan kullanıyorsam yasal yollardan hakkını arar.Ben cezamı çekerim.Ama benim verilerime zarar vermek suretiyle bir yaptırım uygulayamaz.Hatırlarsanız bundan yıllar önce sony firmeası ürünlerini korumak için kullanıcınnı bilgisayarına rootkit yüklüyordu.O yaptığı dava edildi ve sony firması kullanıcılarına küçül tazminatlar ödeyerek davaları kapattı.Bu da ona dönebilir.Saygılarımla
[/quote]
Yazılımı normal hayatla karşılaştırmayın.
Korsan kullanılan yazılımlardan çıkacak sorunların hiç birinde hak talep edemezsiniz.
Ancak legal yollarla deneme sürümü kullanıyorsanız o zaman belli haklarınız sözleşme ve kanun bazında olabilir.
Bu tür sorularınız için en güzel kaynak programı kurarken bakmadan kabul ediyorum denilen yerdeki sözleşmeyi okumakdır.
Bir çok programın sözleşmelerinde bilgisayarınızda oluşacak herhangi bir sorunda firmamız sorumlu değildir ifadesi oluyor.
Trialde bile.Ancak bu anti-virüs,işletim sistemi gibi yazılımlarda farklı tabi.

En güzel kaynak sözleşmedir bu konuda

[quote name='Caner_06' date='24 Aralık 2010 - 02:03 ' timestamp='1293156811' post='931472']
bırakın Korsan Antivirüs Kullanımını hangimiz orjinal lisanslı işletim sistemi kullanıyoruz ki parmakla sayılacak kadar azdır.Kaldı ki win 95 ilk çıktığı 1995 yılında evinde pc olan kişi de parmakla sayılacak kadar azdı.O yılda microsoft korsan işletim sistemi kullananları tespit edip kişi hakkında dava açıp gerekli para ve hapis cezası ile cezalandırıyordu.Şimdi ise microsoft korsan işletim sistemi kullananların çoğunlukta olduğunu bildiği halde hiç bir işlem yapmıyor bunun nedeni ne olabilir acaba?
Kaspersky şu an için en iyi antivirüs bence ama onlar korsan kullanımı önlemek için sürekli korsan keyleri kara listeye alıp bu sorunu en azından asgariye indirmeyi başarıyor,eset nod32 de böyle bir çalışmayı yapamazmı? Bence yapabilir ama neden yapmıyor diğer antivirüs lerin kullanımı kısıtlamak ve herkesin eset nod32 kullanmasını sağlamak için bu iş tıpkı bizim ses sanatçılarımız içinde geçerli korsana savaş açanlar kendinden emin olanlar "nasılsa benim cdim satılır" diyenler oysa adı hiç duyulmamış sanatçıların korsan cdlerini internet aracılığı ile tanıtıp kendine sanat dünyasında bir yer edinmesini sağlamak daha sonra çıkaracağı cdlerin satın alınacağını ki internete vermek için nasılsa biri satın alacak bu işin kuralı kanunu bu bence bu düzen böyle gelmiş böylede gidecek gibi
Saygılarımla
[/quote]
Adamlarda çok para var varsın kullansın diyolar...Zaten öyle bişi olsa dünyada Linux dolu olurdu...Bi pc başına 260 lira ödüyor sadece merkezlerde.Bizim okuldaki herşey kaçak
Her Zaman Korsan MandaSoft Yazılımı İsyeyin(Pardus sitesinde Microsoftta MandaSoft diyorlar)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...