Jump to content

Leptop Hardisk Şifresi Nasıl Kırılır

yesilaygunes

Recommended Posts

Acer travelmate 4060 içindeki işletim sistemi çökmüş Format atacam Pili çıkardım Bios şifresi ortadan kalktı ama format atmak için hardisk şifresini kırmak gerekiyor. Orjinal şifresi nedir bilmiyorum.
Leptoplar da hardisk şifreleri nasıl kırılır? Yardımcı olur musunuz

[quote name='yesilaygunes' date='21 Aralık 2010 - 15:51 ' timestamp='1292940104' post='930169']
Acer travelmate 4060 içindeki işletim sistemi çökmüş Format atacam Pili çıkardım Bios şifresi ortadan kalktı ama format atmak için hardisk şifresini kırmak gerekiyor. Orjinal şifresi nedir bilmiyorum.
Leptoplar da hardisk şifreleri nasıl kırılır? Yardımcı olur musunuz
[/quote]
Hard disk şifresini kıran yazılımlar var (örneğin "HDD Unlock" 20 $ dolayında); ama, "Ben kırdırdım" diyen yok... Üstelik söz konusu yazılımla kırabilmek için diski dizüstünden çıkarıp, 32 bit'lik masaüstü bir bilgisayara (adaptörle) ikinci hard disk olarak bağlamanız gerekir. Kırma işi bitince, disk içindeki verilerin de uçacağı aklınızda bulunsun...

Teknik servislerce de (özel aygıtlarla) kırılabiliyor. Kırmak için yeni hard disk parasına yakın bir fiyat isterlerse, en doğrusu yeni bir disk almaktır...

[b]Bu arada, üretici tarafından genellikle 123456 ya da diskin markası varsayılan şifre olarak atanıyor; denemenizde yarar var; ola ki, değiştirilmemiş olsun...[/b]

[quote name='taba' date='21 Aralık 2010 - 16:13 ' timestamp='1292948627' post='930211']
Hard disk şifresini kıran yazılımlar var (örneğin "HDD Unlock" 20 $ dolayında); ama, "Ben kırdırdım" diyen yok... Üstelik söz konusu yazılımla kırabilmek için diski dizüstünden çıkarıp, 32 bit'lik masaüstü bir bilgisayara (adaptörle) ikinci hard disk olarak bağlamanız gerekir. Kırma işi bitince, disk içindeki verilerin de uçacağı aklınızda bulunsun...

Teknik servislerce de (özel aygıtlarla) kırılabiliyor. Kırmak için yeni hard disk parasına yakın bir fiyat isterlerse, en doğrusu yeni bir disk almaktır...

[b]Bu arada, üretici tarafından genellikle 123456 ya da diskin markası varsayılan şifre olarak atanıyor; denemenizde yarar var; ola ki, değiştirilmemiş olsun...[/b]
[/quote]

Güzel cevap olmuş.

[quote name='Tugbaa' date='24 Aralık 2010 - 21:49 ' timestamp='1293227976' post='931972']
ıso programıyla şifreyi kırabilirsin programı www.gezginler.com dan indirebilirsin
[/quote]

Sayın Tugbaa acaba bu iso dediğiniz nasıl bir program? Magic iso yada ultra iso gibi bir program mı?

HDD üzerine şifre, bağlı olduğu makinanın bios'u üzerinden konulabilir. Bu konulan şifre HDD'nin altındaki kartın üzerinde bir chip tarafından saklanır. Bu şifrenin çözülmesi veya silinmesi mümkün olmayabilir. Maalesef HDD'nin şifresini girmeden HDD'ye ulaşılamadığından format atmanıza da izin vermez. Birçok format programı deneyebilirsiniz, fakat başarılı olabileceğinizi de sanmıyorum.
• Bağlı olduğu makinadan bios ayarlarından bu şifre kaldırılabiliyor mu? denemek gerekir.

bios dan security sekmesinde hdd password seçeneği var oraya gir,direk parola değiştirme seçeneği sunuyor sana,eski parolanı önce gir sonra yeni parola kısmını bişey yazmadan enterla şifre kalktıysa gözünaydın:)

• HDD'nin marka ve modeline göre Firmware update gibi yöntemlerle bu şifre silinebilir mi? denenir.
• HDD'ye uygun bir kontrol kartı ile çalıştılabilir mi? denenebilir.
Ama sonuç olarak HDD şifrelendiğinde içindeki verilerin de şifrelendiği bu teknolojide belirtmekte. ANTI THEFT TECHNOLOJI olarak sorununuz hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.
Sonuç olarak; bu HDD'nin sifrelemmiş olduğu makinada, Bios'u üzerinde bu şifre mevcuttur, bazı bios'u geri alma programları ile (özel ve ücretli bazı yazılımlar) şifreyi tekrar hatırlaması sağlanabilir. Bu HDD'yi başka bir makinada kullanmanız da pek mümkün değil,

Alıntıdır.

[quote name='Tugbaa' date='24 Aralık 2010 - 21:49 ' timestamp='1293227976' post='931972']
ıso programıyla şifreyi kırabilirsin programı www.gezginler.com dan indirebilirsin
[/quote]

HDD şifresi kırmak için bazı yazılımlar var ama 60-70 $ dan başlıyor vede FULL olarak nette pek yok
ama HIRENTS BOOT CD isimli yazılımda sanırım bu ARAÇ vardı
indirip deneyebılırsınız

ayrıca bazı yabancı forumlarda bı kac nookta belirtilmiş.

1 = HDD ŞİFRE ayarının BIOStan yapıldıgı
2= o makıneye BAŞKA bi HDD takılmış
o takılı iken BIOSa girip
HDD ŞİFRE kısmı KAPATILINCA
diğer şifre soran orjinal DISK sorunsuz çalışmış
denemenizde yarar var

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...