Jump to content

Yerli Savaş Uçağı Için Karar Çıktı

Guest _ULTIMATE_

Recommended Posts

[img]http://www.veteknoloji.com/resimler/haberler/20101215084854_fighter.jpg[/img]

[b]Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Hava Kuvvetleri Komutanlığının 2020'li yıllardan sonraki jet eğitim uçağı ve muharip uçak ihtiyacının karşılanması amacıyla kavramsal tasarım yapılması için Tüsaş-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanmasının da kararlaştırıldığını söyledi.
[/b]
Bakan Gönül, Savunma Sanayii Müsteşarlığında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yaklaşık 4 saat süren Savunma Sanayii İcra toplantısının ardından açıklama yaptı. Bakan Gönül, Türkiye'de genel maksat helikopter üretimi altyapısının kurulması ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile diğer kamu kurumlarının uzun vadeli helikopter ihtiyacının yerli üretimle karşılanması amacıyla başlatılan proje kapsamında alınan tekliflerin değerlendirildiğini belirtti. Gönül, değerlendirme çalışmaları sonucunda Tüsaş-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ ana yükleniciliğinde Sikorksy ve Agusta westland firmaları tarafından verilen teklifler yeterli görülmediğinden, müzakereleri devam edilmesine karar verildiğini söyledi. Bakan Gönül, firmalarla ilgili görüşmelerde en önemli konunun fiyat olduğuna işaret etti.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının 2020'li yıllardan sonraki jet eğitim uçağı ve muharip uçak ihtiyacının karşılanması amacıyla kavramsal tasarım yapılması için Tüsaş-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanmasının da kararlaştırıldığını ifade eden Bakan Gönül, ''Yani bu, ilk Türk savaş uçağının yapılması için verilmiş bir karardır'' dedi. Bakan Gönül, uçağın F-16 ve F-35'lerle birlikte hizmet verecek şekilde olacağını vurguladı.

[quote]http://www.veteknoloji.com/yerli-savas-ucagi-icin-karar-cikti-37410--.html[/quote]

[quote name='kartal_07' date='17 Aralık 2010 - 06:39 ' timestamp='1292561374' post='927859']
Buradan yerli savaş uçağının ilk pilotuna sesleniyorum; kendini sağlama al kanka. Fırlatma koltuğu bile çalışmıyabilir, onun için yanında çekiç falan bulundur, tehlikeli durumda camı kırıp kendini at dışarı.
[/quote]

Türk Mühendislerimizin böyle bir hata yapma ihtimalini düşünmeniz bile beni üzdü.

Dünya da En büyük başarılara imza atan kişilerin arasında beyin göçü ile giden Türkler hiç te az değil.
Kaldı ki Türk'ün zeka ve Bekasına hayran bir dünya da yaşıyoruz bu yüzden benim içim rahat, Türkiye'nin kendi üretimini yasaklayan Antlaşmalar bittikten sonra Türk Mühendislerimiz şahane eserler çıkaracaklardır ortaya.

[quote name='ByCayLaq' date='17 Aralık 2010 - 05:01 ' timestamp='1292562686' post='927860']
hahaha yorum süper olmuş ama inş çalışır he :D
[/quote]
Ney İnşallah Çalişir? Çekiçmi Pilotun Kafasımı? Uçakmı? Konuyu az biraz açarsan lTfn!!!!
[color="#FF0000"][size="7"][b] Bir TÜRK Dünyaya bedeldir... Mustafa Kemal ATATÜRK...!!![/b][/size][/color]

Bu geç kalınmış bir projedir...Ama zararın neresinden dönersek kardır..İnşAllah bu savaş aletlerini yıllarca gösteri için kullanırız..Allah muhafaza bir savaş çıkarsa şuan havalandıra bileceğimiz bir tane uçağımız yok...Bunun en büyük örneğini Irak ta gördük..Uçağı kim imal ederse uçağın sahibide pilotuda odur...

[quote name='siranusta' date='17 Aralık 2010 - 07:31 ' timestamp='1292571683' post='927866']
Türk Mühendislerimizin böyle bir hata yapma ihtimalini düşünmeniz bile beni üzdü.

Dünya da En büyük başarılara imza atan kişilerin arasında beyin göçü ile giden Türkler hiç te az değil.
Kaldı ki Türk'ün zeka ve Bekasına hayran bir dünya da yaşıyoruz bu yüzden benim içim rahat, Türkiye'nin kendi üretimini yasaklayan Antlaşmalar bittikten sonra Türk Mühendislerimiz şahane eserler çıkaracaklardır ortaya.
[/quote]

kardes sana aynen katılıyorum o dıçı kırıklardan neyimiz eksik bizim biz onlardan 10 kat daha akıllı bir milletiz tabi imkan verseler ve bu 2020 cok gec degilmi sizcede biz türk milletiyiz gec baslar onde bitiririz .)

[quote name='siranusta' date='17 Aralık 2010 - 07:31 ' timestamp='1292571683' post='927866']

[/quote]
[b]
Bende bir Türk Mühendisiyim, bizim insanlarımızın genel anlamda zeki olduğunu biliyorum, tabi bu zekayı çok enteresan işlere kullanıyorlar. İlk yorumum aslında bir göndermeydi, mühendislere değilde, bu proje için ödeneğin az ayrılmasından tut, proje başında ki çaycısına kadar herkes karışır. Bilirsin Türkiye'de biraz hatta baya bir torpil işliyor, mesela proje koordinatörü aslında bilgi ve tecrübe bakımından olması gerektiği yerde değildir. İşi bilen, Çalışkan ve zeki mühendisin işine karışabilir ve hatta işine son da verebilir. Zaten dış güçler konusuna hiç girmek istemiyorum, beni bile buradan bombalarlar. Umarım demek istediğimi anlamışsınızdır.[/b]

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...