Jump to content

Okul Dergisi Için Vereceğim Bir Yazı(Inceleyiniz)

repla23

Recommended Posts

Lütfen yazımı inceleyin ve iyi,köte ve değiştirebileceğim yanlarını bana bildirin...
[center][b]YAZI[/b][/center]

[center][b]TÜRKİYEDE EĞİTİM
Bu metni yazmaktaki amacım internette gezerken gözüme takılan bir konu oldu.Konu şuydu Japonya,Amerika,Almanya gibi ülkelerde eğitimin devamlılık ve başarı oranıydı gerçekten çok ilgimi çekmişti bende dur bakalım Türkiye durum ne dedim ve Türkiye’yi de araştırdım gerçekten sonuç iç karartıcıydı Japonya,Amerika ve Almanya’da eğiteme devamlılık ve eğitimden sağlanan başarı oranı %90’ların üzerindeyken Türkiye’de bu rakam çok aşağılarda kalmaktaydı
Bende oturdum ve bunun sebebini düşündüm aklıma ilk gelen sebep eğitim sistemi oldu eğer bir ülkede başarısız olan kurum eğitim kurumuysa sebepte eğitim sistemidir.Sorunu da tespit ettikten sonra bu sorunun nasıl çözüme ulaştırılacağı konusuna kafa yordum ama bir eksik vardı çözümü bulmak için bu işi daha önce çözenlerden de yardım almak gerekiyordu yani Avrupa Eğitim Sistemini araştırmak gerekiyordu üşenmeden bunu da yaptım ve artık Türkiye Eğitim Sisteminde nelerin eksik yada yetersiz olduğunu tespit ettim ve şimdi size sunacağım.
Öncelikle eğitime devamlılık oranından bahsetmek istiyorum Türkiye genelde eğitim liseden sonra bırakılıyor ve kim bilir ne yetenekler kaybolup gidiyor ama eğitim sistemimiz en çok soru çözene değil de herhangi bir işte en yetenekli olana yönelse yani sistem en çok çalışmaya değil de yeteneğe yönelse durum çok daha farklı olurdu üniversite gitme ve bir iş dalı bulma oranı da çok yükselirdi bunun kazancı olarak da yetenekli ve ülkesine maksimum düzeyde faydalı olacak insanlar yetişirdi ama bugün sadece çalmaya,çırpmaya ve bedava yaşamaya alışmış bireylerden oluşuyoruz ve Avrupa’yla aramızdaki gelişmişlik seviyesi de bunun bir kanıtı olsa gerek.
İkinci bir husus ise eğitimdeki baskılar,kısıtlamalar.Bir bireye ne kadar çok baskı uygularsanız o derece ters sonuçlara ulaşırsınız ancak durum Türkiye’de çok farklı bugün biz baskıyla başarı elde edeceğimize inanıyoruz ama Avrupa bugün serbestlikler uygulayarak bizim katbekat üstümüzde o zaman baskının sadece öğreniciyi bezdireceğini başarı getiremeyeceğini görmek çok zor olmasa gerek ama hala birileri bunun farkına varıp ta bir şeyler yapmıyor.
Sonuç olarak; eğitim sisteminde bir hata var ve düzeltilmez ise Türkiye’nin 10 sene sonrası çok parlak değil ancak bu konuda çok geç kalınmışta değil bugün herkes iyi çalışır vatanına milletine hayırlı bir insan olursa bu sistemler böyle kalmaz Türkiye diğer tüm dış devletlerin boyunduruğundan kurtulur ve Türkiye Atalarına(Osmanlıya)borcunu ödemiş olur…
[/b][/center]

eline sağlık kardeşim. metin çok profesyonel olmasa da , herhangi bir zorunluluğun olmamasına rağmen oturup nasıl bu ülke daha ileri gider , acaba sorun nerdedir diye düşünmüşsün. yüreğine sağlık.

ülke nasıl daha ileri gider?

zorunlu olmadığı halde üzerine sorumluluk alıp sorunları irdelemeye çalışan insanlar çoğaldıkça

sağol kardeşim

[quote name='relmas' date='11 Aralık 2010 - 16:25 ' timestamp='1292085351' post='924834']
eline sağlık kardeşim. metin çok profesyonel olmasa da , herhangi bir zorunluluğun olmamasına rağmen oturup nasıl bu ülke daha ileri gider , acaba sorun nerdedir diye düşünmüşsün. yüreğine sağlık.

ülke nasıl daha ileri gider?

zorunlu olmadığı halde üzerine sorumluluk alıp sorunları irdelemeye çalışan insanlar çoğaldıkça

sağol kardeşim
[/quote]
önemli değil abi okumaya zaman ayırdığınız için ben teşşekür ederim...

[quote name='repla23' date='11 Aralık 2010 - 16:25 ' timestamp='1292085349' post='924833']
işte bizim milletmizin sorunu bu o uzn bu çok zor diyip hiçbir şey yapmıyoruz...
[/quote]

bunu sanal alemden önce reelde gerçekleştirmeliyiz ;)

[quote name='repla23' date='12 Aralık 2010 - 08:58 ' timestamp='1292144907' post='925174']
Arkadaşlar daha fazla yorum lütfen...
[/quote]

Eğitim sisteminin devlet tarafından maddi destek bulamadığı ve liseye kadar bir şekilde idare edildikten sonra üniversitelerin ücretli hale gelmesinden dolayı liseden sonra devam edilmediğide yada edilemediği bir gerçektir. Eğitim üniversiteyide içine alacak şekilde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkese eşit, parasız ve demokratik bir eğitimin kanunlar tarfından güvence altına alınması ile daha ileriye taşınacağı gerçeğini görmek gerekiyor.

Ama bakıyorsunuz Osmanlı yada Türk torunları dediğimiz kişiler yada kendilerini öyle tanıtanlar bu ülkede çok önemli olan eğitimi ve sağlığı özel sektöre bırakarak resmen geleceğimizle oynuyor, geleceğimizi baltalıyor. Daha dün türban tartışması bugün yumurta tartışması, yarın kimbilir ne tartışması çıkarıp medyanın abartması ile bu sorunların sürekli üstü örtülüyor.

Ayrıca yazılarında değindiğin sorunlar çok net ve belirgin değil. Örneğin baskı uygulamak konusunu biraz daha açın kim kime nasıl bir baskı uyguluyor? Öğretmen öğrencisine mi, Müdür öğretmene mi, velisi öğrencisine mi yoksa öğrenciler ve öğretmenler üzerine bireysel değilde toplumsal bir baskı mı?

Umarım yardımcı olmuşumdur.

@repla23 bişey dicem kızma

[code]Türkiye Atalarına(Osmanlıya)borcunu ödemiş olur…[/code]
Bu nedir hacım ?Konuyla bi alaka bulamadım da ?

Hiç düşündünüz mü acaba sorunun hepsi eğitim sisteminde mi diye?Birey başarı sağlıyamadı zaman suçu kendisine atmaz başka gerekçeler uydurur.
En basit örneği bi öğrenci "dersten kaldığı zaman "Hocam beni bıraktı" pek iyi ile geçtiği zaman Dersten Pek iyi ile "Geçtim" denilir.

Yapılan Başarılar bizim başarısızlıklar ise ya sisteme takılır,yada başkalarının suçudur.Bizler kendimden de bahsetiyorum, bizler alışmışız kendimiz suçsuz görmemeye.Tüm suç ya sistemde yada başka birşeylerde.Bir çok ülke Türkiye'nin eğitim sistemini örnek alıyor.Ha tamamen kusursuz denilemez.Ona birşey diyemem.Ancak Avrupa Amerika da öyle ahım şahım değil hani.Hatta öyleki Türkiye'deki İlk öğretim çağındaki öğrenci avrupaya göre daha zeki!Bu kesin bir şekilde vurgularım.Ancak her ne kadar zeki olsada Bir zaman sonra koyuyoruz kendimizi.Gerek ülkemizin olanaksızlığından,gerekse toy zamanlarımızda verilmeyen destekten.

Bugün kendime şunu diyorum.Keşke 5 sene erken bilgisayarla tanışsaydım.Eminim Daha farklı yerlerde olucakdım.Ama ne ümid kestim nede birşey.Çabalıyor, Başkalarının Gülecekleri hayalleri gerçekleştirmeye çalışıyorum.

Burada bahsetmek istediğim vurguladığım olay.Suçu sisteme atmamak da fayda var.
Size bir soru sorucam.
Fen lisesinde ki öğrenci ile Meslek lisesindeki öğrenciyi kıyasladığımızda Arada ki farkı bana söylermisiniz ?
Ben söylüyeyim.
Fen lisesindeki Öğrenci Başarıya aç..
Meslek Lisesindeki öğrenci ise bu liseyi okuyayım bir çırak dükkan gibi bişey açar geçinirim derdinde.

Kendim meslek lisesi mezunuyum.İlk öğretimi Okul 1.cisi olarak bitirdim.Ticaret lisesini kazandım.Kararımla meslek lisesini gidip bilgisayar üzerinde eğitim almayı amaç edindim.
Hiç bu zamana kadar suçun hepsini sisteme atmadım.Benim suçum sistemden çok fazla.Çalışmadım!
Günde 1 saat sınava çalışsaydım Mühendislikden Mezun olucakdım bugün belki ? Çok Zor bi sistem değil yani.Sadece kafamıza kazımışlar.Bu sistem çok zor.Yapamayız edemeyiz diye.
Gelelim öğrencilerin devamlılık problemine.Bunda sistemin katkısı olabilir.Öğrenciyi Sadece Okula Ders için zorlanırsa olucağı budur.
Ben lisede okurken.Okulda hiç bir etkinlik,hiç bir spor aktivitesi yoktu.
Niye Yok ?..
Etkinliklerle,aktivitelerle öğrencinin devamlılık sorunu çözülebilir diye düşünüyorum.

Bunlar benim görüşlerimdir.

[quote name='pcmemo' date='17 Aralık 2010 - 20:05 ' timestamp='1292616925' post='928196']

Hiç düşündünüz mü acaba sorunun hepsi eğitim sisteminde mi diye?Birey başarı sağlıyamadı zaman suçu kendisine atmaz başka gerekçeler uydurur.
En basit örneği bi öğrenci "dersten kaldığı zaman "Hocam beni bıraktı" pek iyi ile geçtiği zaman Dersten Pek iyi ile "Geçtim" denilir.

Yapılan Başarılar bizim başarısızlıklar ise ya sisteme takılır,yada başkalarının suçudur.Bizler kendimden de bahsetiyorum, bizler alışmışız kendimiz suçsuz görmemeye.Tüm suç ya sistemde yada başka birşeylerde.Bir çok ülke Türkiye'nin eğitim sistemini örnek alıyor.Ha tamamen kusursuz denilemez.Ona birşey diyemem.Ancak Avrupa Amerika da öyle ahım şahım değil hani.Hatta öyleki Türkiye'deki İlk öğretim çağındaki öğrenci avrupaya göre daha zeki!Bu kesin bir şekilde vurgularım.Ancak her ne kadar zeki olsada Bir zaman sonra koyuyoruz kendimizi.Gerek ülkemizin olanaksızlığından,gerekse toy zamanlarımızda verilmeyen destekten.

Bugün kendime şunu diyorum.Keşke 5 sene erken bilgisayarla tanışsaydım.Eminim Daha farklı yerlerde olucakdım.Ama ne ümid kestim nede birşey.Çabalıyor, Başkalarının Gülecekleri hayalleri gerçekleştirmeye çalışıyorum.

Size bir soru sorucam.
Fen lisesinde ki öğrenci ile Meslek lisesindeki öğrenciyi kıyasladığımızda Arada ki farkı bana söylermisiniz ?
Ben söylüyeyim.
Meslek Lisesindeki öğrenci ise bu liseyi okuyayım bir çırak dükkan gibi bişey açar geçinirim derdinde.

Kendim meslek lisesi mezunuyum.İlk öğretimi Okul 1.cisi olarak bitirdim.Ticaret lisesini kazandım.Kararımla meslek lisesini gidip bilgisayar üzerinde eğitim almayı amaç edindim.
Hiç bu zamana kadar suçun hepsini sisteme atmadım.Benim suçum sistemden çok fazla.Çalışmadım!
Günde 1 saat sınava çalışsaydım Mühendislikden Mezun olucakdım bugün belki ? Çok Zor bi sistem değil yani.Sadece kafamıza kazımışlar.Bu sistem çok zor.Yapamayız edemeyiz diye.
Gelelim öğrencilerin devamlılık problemine.Bunda sistemin katkısı olabilir.Öğrenciyi Sadece Okula Ders için zorlanırsa olucağı budur.
Niye Yok ?..
Etkinliklerle,aktivitelerle öğrencinin devamlılık sorunu çözülebilir diye düşünüyorum.

[/quote]
Görüşlerin için çok teşşekkür ederim ancak sorun sadece eğitim sisitemi değil demişsin ya evet bencede öyle ancak ben burada sadece eğitim istemine değindim o yüzden tek sorun o gibi görünüyor...

Bence eğitim sistemi sorunları yazınız güzel fakat kısıtlı olmuş. Öğretmenlerin yeterlilik düzeyi, verilen derslerin yeterliliği, okulların labaratuvarların durumu, meslek liselerinin amacı, eğitimin ne için yapılması gerektiği yazıya daha çok şey eklenebilir bence.

[quote name='Nash' date='17 Aralık 2010 - 22:02 ' timestamp='1292623971' post='928247']
Bence eğitim sistemi sorunları yazınız güzel fakat kısıtlı olmuş. Öğretmenlerin yeterlilik düzeyi, verilen derslerin yeterliliği, okulların labaratuvarların durumu, meslek liselerinin amacı, eğitimin ne için yapılması gerektiği yazıya daha çok şey eklenebilir bence.
[/quote]
Yorumunuz için teşşekür ederim...

Dostum kendince fikrini belirtmiş ve üzerinde düşünüp birşeyler yazmışsın ancak yazının altına bir de "Türkiyenin gelişmemesi için neler yapmalıyız?" diye bir başlık atıp altına maddeler halinde espirili bir dille birşey daha eklersen yazın daha keyifle okunur.

[b]Türkiyenin gelişmemesi için neler yapmalıyız?[/b]
[list]

[*] Küçüklüğümüzden beri bize hep tembihlenir; "Çok düşünme aptal olursun." büyüklerimizin sözünü dinleyelim çok düşünmeyelim.
[*] "Üniversiteye kapağı attık mı rahatız derler" doğrudur, atalım kapağı 4 sene yatalım bittiğinde işsiziz diye eylem yaparız.
[*] Bir japon yılda 25 kitap, bir Türk 10 yılda 1 kitap okuyor. Okumamaya devam edelim. "beyin bedava, bedavaya niye hamallık yapalım ki, kitaplar dursun yerinde lazım olursa okuruz"
[*] "Hayvan hastanesi açılışında kurban kesilmiş". Güzel bir uygulama, "Tedavi etmekle uğraşmayalım direk keselim".
[*] Benimle şans eder misin, yetenek bitsiniz, tartıfelek, aç mısın yemez misin tarzı yarışmalara daha çok ilgi gösterelim kutumuza gidelim belki büyük çıkar.
[*] Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olalım, belki gerçekten de "Piramitler Türkiyeden" kaçırılmıştır.
[/list]

diye uzar gider bu, altına böyle birşeyler eklersen dikkat çeker daha keyifle okunur.

[quote name='pcmemo' date='17 Aralık 2010 - 20:05 ' timestamp='1292616925' post='928196']

Size bir soru sorucam.
Ben söylüyeyim.

Niye Yok ?..

[/quote]

Sayın pcmemo ortada bir eğitim sistemi var ve bu eğitim sisteminde başta bakanlıklar sonra müdürlükler sonra okullar sonra aileler ve en son bireyler gelmektedir. Ancak nasıl oluyorsa saki bu eğitim sistemini birey yönlendiriyormuş gibi sistemin suçunu bireylerin üzerine atmak bence topu taça değil resmen topu bıçakla kesip oyunu bitirmek anlamına gelmektedir. Kimse sistemin suçunu bireylerin üzerine atarak kişisel problemler olarak lanse etmeye hakkı yoktur.

Birey daha anne karnındayken anneye bağımlıdır yeterince besin alamadığı taktirde ya düşük, sakatlık eğer normal doğarsa da bir çok hastalığa yenik düşecek şekilde doğar. Yani diğer bir anlamda Allaha emnettir.
Annenin yeterince besin alamamasının elbette bir çok sebebi vardır. Eğer psikolojik bir sorunu yoksa kesinlikle maddidir. Bireyin maddi anlamda zorluk çekmesinin en büyük sebebide içinde yaşadığı sistemdir. Bunu kimse inkar edemez ve hertürlü tartışmaya açığımdır.

Gelelim eğitimine.

Çocuğun eğitimi Ailede başlar ve okulda devam eder. Eğitimsiz ve çocukla yeterince ilgilenmeyen ailelerin çocukları eğitimin okulda ve çevresinde tamamlar. Buda çocuğun şansına kalmış yani yine Allaha emnet bir durumdadır. Bir çocuğun anne kanından okula kadar hatta okuldan mezun olup bir işe yerleşene kadar sistemin yani devletin güvencesi altında olmalıdır. Ağaç yaşken eğilir derler ve çok doğru bir söz. Eğer Sistemin yani devletin bu bireylerin eğitiminden sorumlu olmadığını düşünen varsa bir birey büyüdükten sonra sistemi, devleti, ailesini, kendisini düşünmesini de beklemesin.

İşte sorunları çözmek için bireyin içinde yaşadığı toplum ve bu toplumun içinde bulunduğu sistemin sorgulanması gerekmektedir. Yoksa bireylerde suçu bulursak yanılgıya düşer hiçbir çözüm bulamayız.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...