Jump to content

Telekom'un Sabit Ücreti Yargıya Taşınıyor

Guest _ULTIMATE_

Recommended Posts

[img]http://www.veteknoloji.com/resimler/haberler/20101127091555_adsl.jpg[/img]

[b]Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, telefonsuz internet (Yalın ADSL) imkanına rağmen Telekom'un tüketiciye getirdiği sabit telefon hattı zorunluluğu nedeniyle her abonenin ayda sadece sabit ücret için 18 lira ödemek zorunda bırakıldığını, sorunun çözümü için önümüzdeki hafta Danıştay'da dava açacaklarını bildirdi.
[/b]
Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) hakkında Danıştay'da açacakları dava ile tüketicilerin hakkını arayacaklarını, konuya ilişkin dava dilekçelerinin avukatlar tarafından hazırlandığını kaydetti.

BTK'nın, aylık sabit ücreti bir yılda 9 liradan 18 liraya çıkaran Telekom'un sözcülüğünü yaptığını ileri süren Kaya, ''Geçen yıldan bugüne hiçbir hizmet ya da üründe zam oranı yüzde 100'ü bulmazken Telekom'un bu oranda zam yapmasına müdahale bile edilmiyor. Telefonsuz internet imkanına rağmen tüketiciye sabit telefon hattı zorunluluğunun getirilmesi anlaşılır gibi değil'' dedi.

Kaya, Türkiye genelinde yaklaşık 7 milyon sabit internet abonesi bulunduğunu, bunun da büyük bir bölümünün konut telefonları ağırlıklı olmak üzere internet erişimi için sabit telefon abonesi olduğunu ifade ederek, ''Türkiye eğer bilgi toplumu olacaksa internet kullanımının da yaygınlaşması gerekiyor. Oysa, bu alandaki fiili tekel halen devam ediyor'' dedi.

Kaya, konuya ilişkin daha önce Türkiye'nin çeşitli illerinde açılmış tüketici davaları ve kararları bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

''Yasal düzenlemeler, gerek yalın ADSL konusunda, gerekse şehiriçi haberleşmede alternatif firmaların serbestliğine imkan sağlamasına rağmen tekel konumundaki firmanın varlığı devam ediyor. Nevşehir'de, Kocaeli'de, İzmir'de alınmış tüketici Mahkemesi kararları var. Bilir kişi raporuna istinaden alınan kararlar var. Bu kararlar, sabit hat olmadan internet bağlantısı yapılabileceğini belgeliyor. Tüm bunlara rağmen, BTK, haksız uygulamaların önüne geçmiyor. Oysa ki BTK, sadece Telekom'un varlığını devam ettirmekten sorumlu değil. BTK, ruhsatı verilmiş tüm firmaların menfaatlerini korumak ve rekabet ortamını oluşturmakla görevli.

Bugün insanların internet hizmeti almak için sabit hatta mahkum bırakılması da tek başına Telekom'un suçu değil. Yasal düzenlemelerle rekabetin önü açılmışken, tekel uygulamasına son verilmişken fiili uygulamalarda yasaların gereğinin yapılmadığını görüyoruz.''

Kaya, Telekom'un, iletişim çağında abonelere kaldıramayacağı yük getirdiğini savunarak, ''Telekom, tüketicinin mecburiyetini kötüye kullanmakta, fırsatçılık yapmaktadır. Oysaki teknik altyapı ve yasal düzenlemeler dikkate alındığında, tüketici, hem istediği işletmeden telefon hizmetini alabilmeli, hem de interneti yalın ADSL olarak kullanabilmeli'' dedi.

[b]-İNTERNET- [/b]

Kaya, günümüzün bilgi çağı olduğuna dikkati çekerek, ''Bugün birçok öğrenci ev ödevini internet aracılığıyla yapıyor. Aileler, evlerinde bu imkanı çocuklarına sunup, internet kafelerde art niyetli kişilerin tuzağına düşmelerine engel olmak istiyor ancak Telekom sabit ücret dayatmasıyla buna izin vermiyor. Bunun yanı sıra, e-devlet uygulamasıyla da artık birçok işlem internet üzerinden yapılıyor. Dolayısıyla, günümüzde internet zorunlu ihtiyaç haline geldi'' diye konuştu.

Telekom'un, 2007'den bugüne kadar 2 milyon abone kaybı olduğunu ileri süren Kaya, şöyle devam etti:

''Internet için sabit telefon dayatması olmasaydı bu kayıp en az iki katına çıkardı. Telekom bunu bildiği için yalın ADSL'ye geçişi mümkün olduğunca ertelemeye, zaman kazanmaya çalışıyor. Ama ne yaparsa yapsın, Telekom yasaların önüne geçemeyecektir. Tüketiciler Birliği olarak tüketicinin hakkını koruma adına, Danıştay'da açacağımız davanın takipçisi olacağız.''

[quote]http://www.veteknoloji.com/telekom-un-sabit-ucreti-yargiya-tasiniyor-36839--.html[/quote]

Bir hizmet verilecekse ne anlama geliyor ayda sabit üçret anlamış değilim,vatandaş bir hizmettten faydalanıyorsa kullanım bedeli dışında bir bedel alınmamalı ki hizmet tam verilsin.İnşallah tukoder yani tüketiciyi koruma derneği bu açılan davadan başarı sağlasın.

devlet türk telekom u satmayacaktı birazda indirm yapacak tı telekom a kızmak boş asıl kızılması gereken devlettir
çözümde devletten gelir biraz siyasi gibi oldu ama kusura bakmayın hücum vodafone 8 tl sınırsıza bakalım ttnet neyapacak
ozaman herkes biraz dişini sıksa ttnet in beli bükülür herkes şikayetçi tavır koyan yok herkes imzasında download ve
upload hızını koymuş rekabet fiyat düşürür ancak

[quote name='yawuz58' date='28 Kasım 2010 - 00:26 ' timestamp='1290897417' post='918076']
devlet türk telekom u satmayacaktı birazda indirm yapacak tı telekom a kızmak boş asıl kızılması gereken devlettir
çözümde devletten gelir biraz siyasi gibi oldu ama kusura bakmayın hücum vodafone 8 tl sınırsıza bakalım ttnet neyapacak
ozaman herkes biraz dişini sıksa ttnet in beli bükülür herkes şikayetçi tavır koyan yok herkes imzasında download ve
[/quote]

Hücum et sn.yavuz58 8 tl lik vodefone varmı 30 tl şuan.

[quote name='mucit41' date='28 Kasım 2010 - 00:32 ' timestamp='1290897769' post='918079']
Hücum et sn.yavuz58 8 tl lik vodefone varmı 30 tl şuan.
[/quote]
vodafone 3g demiyorum hat üzerinden bağlananı diyorum omu 30 tl oldu yine uygun gibi hızı biraz artarsa tabi

bu devran böyle gelmiş böyle giderr..... adamlar geldiler ülkemize baktılarki ezik mi ezik bir alt yapı. dedilerki biz biraz para harcar bu insanları kedimize baglarız. yaptılarda alt tarafı verdikleri en iyi internet 8 megabit (onuda kendi müşteri hizmetleri temsilcisi sorunlu hizmet verdiklerini söylüyor) biz ne yaptık adamlara hayran kaldık zengin ettik bunları. türk telekomun rakibi olabilmesi için türkiyenin en zengin adamlarından birisi bu işin başına geçmesi gerekir. herkes memnun halinden. türk telekom bu işe başkasının girmemesi için belki milyar dolarlarını verebilir ama bütün ülkeye fiberobtik kablo döşemek çok pahalı oluyor onlara. afedersinizde bizim milletimiz böyle devam ettikce ttnet bizi böyle sömürecek.

[quote name='bilalozkan7' date='28 Kasım 2010 - 00:52 ' timestamp='1290898957' post='918096']
bu devran böyle gelmiş böyle giderr..... adamlar geldiler ülkemize baktılarki ezik mi ezik bir alt yapı. dedilerki biz biraz para harcar bu insanları kedimize baglarız. yaptılarda alt tarafı verdikleri en iyi internet 8 megabit (onuda kendi müşteri hizmetleri temsilcisi sorunlu hizmet verdiklerini söylüyor) biz ne yaptık adamlara hayran kaldık zengin ettik bunları. türk telekomun rakibi olabilmesi için türkiyenin en zengin adamlarından birisi bu işin başına geçmesi gerekir. herkes memnun halinden. türk telekom bu işe başkasının girmemesi için belki milyar dolarlarını verebilir ama bütün ülkeye fiberobtik kablo döşemek çok pahalı oluyor onlara. afedersinizde bizim milletimiz böyle devam ettikce ttnet bizi böyle sömürecek.
[/quote]

Cevabına uygun video paylaşayı dedim sana tam fon müziği olur.
[media]http://www.youtube.com/watch?v=GRJ4XMIpg9o[/media]

Senelerdir telekomun abonelerinden aldığı sabit üçrete karşıyım,telefonu kapalı babamın hattına senede toplam 250 milyon ve daha üstü olur sabit üçret bazında para ödüyorum ve benim telefonumda da sabit üçret demiyelim telekoma haraç parası desek daha uygun düşecek senelerdir milleti söğüşlemesi yetmemiş gibi şimdi de nete el atmalarını burda kınıyorum.1999-2004 yılları arası internet hizmet bazında tüm abonelerine 56k verirken iş bu aboneler 33k yı gecmeyen hizmet karşılığında biz eski aboneler telekoma o zamanlar her ay 200 milyon seviyesinde bir ödeme teyit ediyorduk,halen devam eden bu soyguna iyi bir hamle olarak bir adım atılır bu mahkeme çercevesinde.Bakalım bu haber neşriyatından sonra bil cümle abonman acısından ne karar ile sonuçlanacak,lehte mi aleytemi.Selametle kalınız.

[b]Dipnot : Tüketiciler Birliği in sayfasınada böyle bir haber neşriyatı göremedim bilginize arz ederim.[/b]

[quote name='yawuz58' date='27 Kasım 2010 - 22:26 ' timestamp='1290897417' post='918076']
[/quote]
ya saçmalama allah aşkına kimsenin birşeyi sattığı falan yok özelleştirme yapıldı o kadar yaa bilip bilmeden konuşmuyorlarmı uyuz oluyorum ya bir devlet elindeki şeyi kimseye özellikle başka uyruklu bir şirkete asla satmaz BELLİ SÜRELİĞİNE DEVREDER VE KARŞISINA RAKİPLER ÇIKARTIR MİLLET KAZANSIN DİYE farkındamısınız süperonline doping vs çıktığından beridir arayıp duruyorlar herkesi YOK EFENDİM BİZİ BIRAKMAYIN diye yalanmı?ya beni kaç defa aradılar yok antivirüs vercez yok indirim yapcaz bilmem ne diye soruyorum TAAHHÜT İSTİYORMUSUNUZ ''EVET'' diyince aman kalsın diyorum tamam iyi günler diyip kapatıyorlar.kimsenin bişey sattığı falan yok ben hükümet yanlısı falan da değilim ama saçma sapan düşüncelerle de milleti karalayığ durmayın.doping'in sitesine hiç girdinmi?orda KENDİ ALT YAPIMIZ diyormadem laf atacaksın git ona gir bide onu dene süperonline 100 megabit sunuyor mümkünse ona gir ama asıl suçluya kız.ya bişeyi farkettim kafası sıkışan yok hükümet yok devlet diyor herşey iyi güzel de madem öyle kullanmayın yaa ALTERNATİF YOK diyip köşeye çekilmek basit iş buna bir çözüm üret mesela farklı bir şirkete geç aynı altyapımı diceksin ADAM SENİN ÜZERİNDEN AYLIK DİREK 50 TL KAZANMAK YERİNE NEDEN DOLAYLI YOLDAN DAHA AZ PARA KAZANSINKI?(nihayetinde farklı operatör kendi aldığı 50 tlnin bir kısmını türk telekoma öder) ayrıca dediğim gibi alt yapı mevzusunda süperonline kendi altyapısını kuruyor keza doping de öyle olduğunu söylüyor tamam eleştirin ama ona buna suç atmayın.eğer böyle bir hamle varsa gerçekten çünkü araştırmadım helal olsun adamlara sabit ücret ayağında sağlam para kaldırıyorlar inşallah davalık olurda ben o zaman görürüm türk telekomu SAYGILARIMLA..

Anlaşılan tüketici birliği parasız kalmış telekomdan para koparmak istıyor bunuda sabit ücret muhabbeti yapark almak istiyor bu ülkede ne kazanılmış ki en basiti ve gundemden düşen kredi kartı yıllık aidatlar açılan davalr kazanılıyor ama devlet bi türlü resmi gazetede yayınlamıyor yani yürürlüğe sokmuyor bankalardan yedıklerı avantalarlar bu işi uzatabıldıkçe uzatıyorlar :drinks: bankacıları üzmek istemiyor nede olsa elmahkum onlara.bu sabit ücret muhabbeti de yıllar surer aynısı olur ben bu konuda umutlu değilim telekm eski tas eski hamam muhabbetine devam eder. :nea:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...