Jump to content

Toshiba Dizüstü Recovery

WalkWithDeath

Recommended Posts

Arkadaşlar iyi geceler hatta saatin 4:26 olması sebebiyle tatlı rüyalar :)

şimdi elimizde bi adet toshiba dizüstü vardı. orjinal vista kuruluydu. ben bunu aldım C yi formatladım win 7 yaptım. "istedimiz zaman fabrika ayarlarına dönermi" diye sordu. döner dedim :) dedim demeye ama elimizde bi dvd yokki sokalım adamın dvd writer leyla olmuş D de yedekler + Toshiba Disc Recovery programı var ama nası kullanırızda bu D deki yedeği C ye geri yükleriz. işte sorum bu.

not : Flash tan Boot alıyor Win7 yi öyle kurdum ztn.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

[b]Toshiba Disc Recovery programı sistem ilk kurulduğunda bir image dosyası oluşturur. Toshiba nın kendi programıdır. Sen Vistayı sildiğin için şu anda vista için recaovery yapamazsın.
Ayrıca D deki yedeklerden kastın nedir? Kişisel dosya ve klasörler mi yoksa sistem dosyalarının yedeği mi?[/b]

[quote name='arslantay' date='25 Kasım 2010 - 11:42 ' timestamp='1290678735' post='916742']
aslında d: sürücüsünde değil onun yedeği fotmat atarken görmüşsündür recory diye ayırmıstır o sadece yedeği kurarken d ye kopyalıyor dosyalarını kanımca
[/quote]

Formatı atarken ayrılmış bi bölüm yoktu sanırım win 7 de gizli bi alan ayırıyo ve burada boot dosyalarını tutuyor sanırım sistemi kurtarmak için bundada o bölüm eğer var ise onu tekrar aktif edebilirmiyim diye düşündüm. D deki dosyalara gelince bana sistem dosyaları gibi geldi ancak sıkıştırılmış bir kalıp olarak değil dosyalar genel itibariyle. ayrıca driverların ve Recovery programının olduğu bir klasörde var.

işin aslı üzerinde yüklü olan vistanın diğer vistalardan çok bir farkıda yok hani. öyle vay be süpermiş dediğim bi program ekli değil. ben bu pc ye bi vista indirip aynı sürümü yüklesem cihazın orjinal key anahtarı ile çok şey kaybetmem. ama pc şuan servise gitcek orda bi problem çıkarmı diye düşünüyorum..

[b]Vista tabiki bildiğimiz kasıntılı olan bir vista. Hiçbir farkı yok. Önemli olan burda garanti kapsamında bir şey yaptırmak istediğin zaman adamlar kendi kurdukları yani direk kurulu olan sistemi görmek istiyorlar. Aslında görmek istiyorlar diye bir şeyde değil. Orjinal sistemle garantiye vermeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Şöyle ki garanti kapsamında eğer yazılımsal bir sorun çıkarsa ve adamlar senin yazılıma (işletim sistemini değiştirdiğin için) müdahele ettiğini görürlerse bu bizlik değil. Siz değiştirdikten sonra olmuş. Sorun sizden kaynaklanıyor. Diyerek suçu size atarlar.
Bütün mesele bu. Onun dışında hiçbirşey yok.[/b]

Peki üstad benim biryerden Toshiba Kurulum Dvd si bulmam mümkünmü ? sonuçta adamlar bunu ilk nasıl kurduysa öyle kursam tekrar. yada aynı model bir dizüstüden yedeklemeyi yazdırıp buna kursam sonrada key i orjinaliyle değiştirsem mümkünmü. ( sanmıyorum toshiba bunu internete versin ama umut kapısı ):)

Bana bunları nerden biliyorsun diye soracak olursan bende toshiba laptop var ordan biliyorum.
Bende ilk kurulum backup cdleri var. Açıkçası hiçte işime yaramıyor.
Toshiba Satalite L500-13T
Modeli aynıysa bi şekilde sana ulaştırırım.
İlk günkü gibi olur. :)

a300 bizdeki walla :( o değil yok değil internette var dvd de adam 30 tl dio satılık yani anlıcan illegal yollardan arıyorum şuanda bulabilirsem indirip öyle düzelticem artık. Toshiba A300 modeli tam işletim sistemi vista home premium. neyse çok sağol verdiğin bilgiler için. hepiniz sağolun..

eğer orjinal hard diskin bölünmüş haliyle duruyorsa
yani siz diskinizi kendi kafanıza göre bölmediyseniz dizüstünüzü kapatın yeniden windows açılmadan f12 ye basın ve menüden Recovery seçin
silmiş iseniz
buşuna uğraşmayın
para vermeden orjinal gibi kurabilirsiniz
ama serviste orjinal olmadığı belli olur
sadece internet ortamında sorunsuz kullanırsınız

en mantıklısı eğer servise verecek iseniz format atın ve hiç bir şey kurmadan götürün

iyi forumlar

disk yapılandırmasına hiç dokunmadım sadece c sürücüsünü formatlayıp Win7 kurdum. ama anladığım kadarıyla sistem boot menude bi alan ayırmış win7 dede karşılaştım bununla 100mb lık bi alan ayırmıştı sisteme xp kurmama rağmen hala win7 kurtarma konsoluna ulaşabiliyorum. ancak şuan toshiba kurtarma konsoluna ulaşamıyorum. bunu bi şekilde küçük bi dvd yardımıyla dışardan o menuye ulaşırsam yada o menunun bulunduğu bi dvd bulursam mümkün olur gibi geliyor bana.

önce:
win7 yi kuracakmış gibi formatı başlat [b]biçimlendirme bitince [/b]kurulumu durdur

([b]xp yi kurma [/b] pc yi kapatın yeniden windows açılmadan f12 ye basın ve menüden Recovery seçin ve orjinalde hangi windows kurulu ise o kurulmaya başlar)

• 2 hafta sonra ...
  • Editor

[quote name='WalkWithDeath' date='25 Kasım 2010 - 15:43 ' timestamp='1290700408' post='916910']
disk yapılandırmasına hiç dokunmadım sadece c sürücüsünü formatlayıp Win7 kurdum. ama anladığım kadarıyla sistem boot menude bi alan ayırmış win7 dede karşılaştım bununla 100mb lık bi alan ayırmıştı sisteme xp kurmama rağmen hala win7 kurtarma konsoluna ulaşabiliyorum. ancak şuan toshiba kurtarma konsoluna ulaşamıyorum. bunu bi şekilde küçük bi dvd yardımıyla dışardan o menuye ulaşırsam yada o menunun bulunduğu bi dvd bulursam mümkün olur gibi geliyor bana.
[/quote]
dvd ile uğrasmana gerek yok kardesim dediğin gibiyse eğer senin recovery gizli partitionun duruyo acılısta alt+f10 a basılı tut kurulum ekranı cıkınca bırak kendiliğinden kurulacaktır orjinal sistemin

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...