Jump to content

Arkadaşlar Sanal Makine Nasl Kurabilirim?

BeNefSE

Recommended Posts

Arkadaşlar bilgisayarımda windows 7 yüklü.320 gb hdd ve 4 gb ram var i5 işlemci.Şimdi asıl sorum şu:günde en az 2-3 pc ye format atıyorum.Onlara program falan yüklüyorum.O programları indirdikten sonra önce kendim denemek istiyorum ama bunu yaparken de pc me zarar vermesini istemediğimden farklı işletim sistemi altında yapmak istiyorum örnek:xp.şimdi bunu nasıl yapabilirim.Aynı pc de hem win 7 hem xp nasıl kullanabilirim sorunsuz olarak.Programlarımı 2. sistemde nasıl deneyebilirim test edebilirim????yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Daha önce hiç kulllanmadın sanırım :) Bi kaç çeşit program var bunun için. Benim kullandığım Oracle VirtualBox. Aşağıdan sistemine uygun olanı indir kur. Kullanımı basit. Bilgisayarında bulunan bir xp kalıbını cd gibi gösteriyorsun ona ve kurmaya başlıyor. Yani bu program ve bir tane xp iso kalıbı dışında birşeye ihtiyacın yok. Tabi direk CD den de kurulum yapabilirsin.

Please register to see this content.

Daha önce hiç kulllanmadın sanırım :) Bi kaç çeşit program var bunun için. Benim kullandığım Oracle VirtualBox. Aşağıdan sistemine uygun olanı indir kur. Kullanımı basit. Bilgisayarında bulunan bir xp kalıbını cd gibi gösteriyorsun ona ve kurmaya başlıyor. Yani bu program ve bir tane xp iso kalıbı dışında birşeye ihtiyacın yok. Tabi direk CD den de kurulum yapabilirsin.

Daha önce kullanmadım evet işyerinde 2 3 tane pc var onlarda deniyorum normalde ama evdede denemek istiyorum....Şimdi can alıcı soruya geçelim:)bu kurulumu sanal olarak mı yapıyor tamamen?ve programlarımı deneyebilecek miyim?Win 7 den xp ye pc başlarken mi geçiş yapacak sadece oksa pc çalışırken de geçiş yapmak mümkünmü?

birde tuğrul bu verdiğin sitede 32 bit olanı yok galiba.full sürüm mü buradakiler???

En üstte VirtualBox 3.2.10 for Windows hosts x86/amd64 yazan 32 bittir. Free program. Programı çalıştırıp listeden kurduğun sistemlerden birini seçip Başlat diyorsun o kadar. Bir pencere içerisinde sistemini açıyor. Simülasyon gibi düşün. Kuracağın programlar kendi sistemine hiç bulaşmayacak. Örnek resim.

sshot1aq.jpg

Host ana makine ile sanal makine arasında ikisini aynı anda çalıştırabilir dosya paylaşımı ağ paylaşımı gerçekleştirebilirsiniz.

sitemizde iki tane programa ait resimli anlatım mevcuttur bu kaynaklar size çok fayda verecektir umarım.

http://www.tnctr.com/topic/65958-virtualbox-ile-sanal-pc-oluthturma/

http://www.tnctr.com/topic/117856-virtual-pc-yle-sanal-sistem-kuralym/

Bu alandaki en profesyonel olan vmware workstation kullanımını googlede rahatlıkla bulabilrsiniz.Bütün bu programlar forumda mevcuttur.

Daha önce kullanmadım evet işyerinde 2 3 tane pc var onlarda deniyorum normalde ama evdede denemek istiyorum....Şimdi can alıcı soruya geçelim:)bu kurulumu sanal olarak mı yapıyor tamamen?ve programlarımı deneyebilecek miyim?Win 7 den xp ye pc başlarken mi geçiş yapacak sadece oksa pc çalışırken de geçiş yapmak mümkünmü?

birde tuğrul bu verdiğin sitede 32 bit olanı yok galiba.full sürüm mü buradakiler???

sanalda kurdugun işletim sistemi ne olursa olsun istedigin programı deneyebilirsin bildigimiz pci neyse sanaldakide o

çift işletim sistemide kuracaksan pcine hd yi ona göre ayarla ilk önce xp kur ardından win7 kuracaksın ikisinide kurtduktan

sonra pci açılırken seçenek gelir hangisini açayım diye xp mi win 7 mi diye seçersin birini onu açar

Bu sanal pc de denediğimiz bir programın yada işletim sisteminin normal şartlar altında bir başka pc de hata verme şansı var mı.Sanal pc de tamamen aynı pc kuralları düzeni mi geçerlidir.Aklıma takıldı da:)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...