Jump to content

Livexp Yerine Gerçek Xp

frdngmz

Recommended Posts

selam arkadaşlar.

Gittiği her yerde kendi sistemini kullanmak isteyenler usboot programını denediniz mi?

bu script sayesinde kullanmakta olduğunuz sisteminizde bir kaç değişikli yapıp her pc ve laptopta çalışacak şekilde yapılandırabilirsiniz. ve bunu flaş disk yada taşınabilir diskinize aktarıp her yerde boot edip sorunsuz kullanabilir siniz?

Bu sistemi uzun süredir kullanıyorum ancak türkçe sitelerde pek rastlamadım.

Belki bilmeyenler vardır diye paylaşmak istedim.

kullanmak isteyip de başaramayan arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olurum

selamlar.

arkadaşlar programı aşağıdaki linkten üye olmadan indirebiliyorsunuz.

/tiki-index.php?page=Download'>/tiki-index.php?page=Download

ancak aktivasyon için ücretsiz üye olmanız gerekiyor

Ben kısaca nasıl yaptığımı anlatayım.

programı indirdikten sonra zipten çıkarıyoruz.

klasörün içinde cmd-here dosyasını çalıştırıyoruz.

dos komut penceresi açılıyor.

ilk olarak

usboot phase-I

komutunu yazıp enter'a basıyoruz.

ekrana bir aktivasyon kodu çıkacak.

bu kodu

Please register to see this content.
sitesine üye girişi yapıp sos taraftaki menüden create response code yazan bölüme yazıyoruz. ve response kodumuzu dos ekranında yazıp enterliyoruz.

daha sonra adım adım işlemler devam ediyor. her adımda bazı seçenekler sunup sizden space,a,! gibi karakterlere basmanız isteniyor.

ben genelde space tuşuna basarak geçiyorum.

ilk bölüm tamamlandıktan sonra

usboot phase-II

komutunu veriyoruz.

aynı şekilde işlemler devam ediyor.

ve işlem bittiğinde bilgisayarınız yeniden başlatılıyor.

buradan sonra en basit yöntem sisteminizin ghostunu alıp harici diskinize yada flaş diskinize bu imajı yazdırmak.

Ben bu işlemler sırasında kendi sistemimi bozmamak için vmware ile sanal bir sistem kurdum ve anlattıklarımı bu sistem üzerinde yaptım.

işlemler bittikten sonra sanal sistemi bir livecd isosu ile boot edip ghostunu alabilirsiniz.

veya ghost imajı ile hiç uğraşmayıp livecd ile açtıktan sonra sistem kurduğunuz bölümdeki tüm dosyaları flaş diske kopyalayıp grub4dos ile sistemin flaşdiskten boot etmesini sağlayabilirsiniz.

ilk defa yapacak arkadaşlar için biraz karmaşık görünebilir ancak inanın bu uğraşınıza değecek bir sistem.

eğer eksiksiz bir sistemi cebinizde taşımak istiyorsanız en az 4gb lık bir flaşdiske ihtiyacınız olacak.

ancak bunun yerine yine bu sitede paylaşılan 150-200 mb lik microxp tarzı bir sistemde de bunu uygulayabilirsiniz.

benim kendi hazırladığım sistem 2gb2ın üzerinde olduğu için onu paylaşmaya vaktim yok.

ancak isteyen arkadaşlar olursa deneme amaçlı microxp gibi küçültülmüş bir sistemi taşınabilir hale getirip sizlerle paylaşabilirim.

bu sistemi kurduğunuz flaşdisk veya harici diskiniz ile harhangi bir bilgisayarda usb den boot ettiğinizde windows xp nin normalde verdiği mavi ekran hatası ile karşılaşmayacaksınız.

sistem normal olarak başlayacak. ve ilk defa çalıştığı için donanımları tanıyacak.

ancak aynı bilgisayarda daha sonra çalıştırdığınızda, daha önce driverları yüklediyseniz birdaha bununla uğraşmayacaksınız.

Bu sisteme sonradan program ekleme kaldırma yapabilir. normal windows ile yapabileceğiniz herşeyi yaparsınız.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...