Jump to content

Format Sorunu - Scsı Disk Hatası

hacker30

Recommended Posts

Arkadaşlar elimde bir tane compaq mini 110C 1020 minibook var. Fakat bir türlü format atamıyorum. Kurmaya çalıştığım sistem WinXP sade sp3. Aldığım hatayı şöyle anlatayım:

"Kur bölümü biçimlendiremedi. Disk hasarlı olabilir.

Sürücünün açık ve bilgisayarınıza doğru şekilde bağlanmış olmasını sağlayın. Disk, SCSI ise, SCSI aygıtlarının doğru şekilde bağlanmasını sağlayın. Ek bilgi için bilgisayar elkitabınıza SCSI bağdaştırıcısı belgelerine bakın..."

Farklı bir sistem olarak pardus kurmayı da denedim (daha önce çok kez xp,vista, win7 ve pardus gibi sistemler kurmuş olmama rağmen)ama olmadı. Onda da farklı bir hatayla karşılaştım.

yArdımlarınızı bekliyorum. (okuldayım hocamla birlikte bekliyoruz lütfen acil)

gerçekten yardımlarınız gerekiyor. hiç önerisi olan yok mu?

Elindeki cdden optik sürücüdende kaynaklanabilir.

Format atamıyorum yada atılamıyor diye birşey olmaz bence

Usb den mi atıyorsun başka cd sürücü deniyerek tekrar denemeni tavsiye ederim.

Harddiskte problem olabilir.

Selamunaleyküm...

Bu problemi yaşayanlar ve çözenler sizden yardım bekliyorum compaq mini 110 format atılamıyor. Bunun bi benzerini daha önce yaşamıştım.Başka bir bilgisayarda bilgisayarcı formatlamıştı.Ama nasıl çözdü onu bilmiyorum.

Bu arada makineye Pardus 2009.2 kurmak istiyorum ama onda da hata veriyor.

Lütfen yardım.

Elindeki cdden optik sürücüdende kaynaklanabilir.

Format atamıyorum yada atılamıyor diye birşey olmaz bence

Usb den mi atıyorsun başka cd sürücü deniyerek tekrar denemeni tavsiye ederim.

Harddiskte problem olabilir.

Selamunaleyküm...

Evet usb'den tabi,küçücük bilgisayar...

Bilgisayarda önceden hangi işletim sistemi kuruluydu?

xp yüklüydü.

Biçimlendirme esnasında bir hatadan dolayı HDD hasar görmüş olabilir. Acronis benzeri bir yazılımla HDDi sıfırlayıp tekrar dene bence :)

Eğer durum çok vahimse zaten hata verir Acronis. Bu bdurumda da HDD Regenerator kullan. Uzun sürer ama tam bir HDD bakımı yapar.

Yine de olmazsa HDDi değiştirmekten başka çaren yok.

Belki ne alaka diyeceksiniz ama format esnasında karşılaşılan bu sorun genelde ram kaynaklıdır.

Hdd arızası olma olasılığı %10. Hata çok belirgin olduğundan hdd arızası demek kolaya kaçmak olur.

Birçok kez bu problemle karşılaştım ve genelde (%70) sorun ramdir. %10 Kurulum kaynağı ile alakalıdır. %5 Önceki win sürümünün yeni kurulandan yüksek olması, %5 bios disk yapılandırması.

* - Kurulum kaynağını harici dvdrw gibi bir cihazla deneyerek test edin. Usb kurulumu sağlıklı olmayabilir.

* - Ram netbooklarda sökülmüyor genelde. Ama sizin modelde sökülüyorsa uyumlu ve çalışan bir ram ile test edin.

* - Sata sürücüsü ile alakalı olsa linux kurulurdu. Siz yinede farklı bir xp cdsi ile deneyin. Ama elinizdeki cdnin imajı olmasın. Başka bir yapı olsun.

Sorununuzu çözebilmeniz için yazılımsal tüm denemeleri yapın. Harici optik okuyucu mutlaka bulun ki usb kurulumda hata olmadığından emin olun.

Her halukarda kurulum yapılamıyorsa ve ram sökülüp denenebilecek türden değilse garantiye gönderin ürünü.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...