Jump to content

Ek Yerleştirme 2 Yıllık Myo

arslan_arcelik2

Recommended Posts

Selam arkadaşlar. Ben geçen sene karabük üni. tesisat öğretmenliği okuyordum. Fakat kendi bölümüm olmadığından dolayı bıraktım geldim sınava girdim 190 aldım 2 yıllık için yeter diye düşündüm. okul 92 veriyordu 46ya düşürmüş. 236 puan ile kendi bölümüme bilgisayar programcılığına tercih yaptım hiçbiri gelmedi. 4 yıllık da yazdım öyle maksat yeşillk olsun diye ama 2 yıllık neden gelmedi anlamadım :s Yaptığım tercihler aşağıda. Ben şuan ek kontenjan ile yerleşicem samsun istiyorum 2. öğretim yazsam gelir mi yada sizin bilgilerinizi alayım ne yapayım kesin yerleşmem için? bankacılık filan yazsam gelme ihtimali ne kadar? Yardım ederseniz sevinirim arkadaşlar

teşekkürler...

01. Tercih1415064ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ (SAMSUN)/Samsun Meslek Yüksekokulu/Bilgisayar Programcılığı

02. Tercih1415711ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ (SAMSUN)/Çarşamba Ticaret Borsası Meslek Yüksekokulu/Bilgisayar Programcılığı

03. Tercih1415235ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ (SAMSUN)/Bafra Meslek Yüksekokulu/Bilgisayar Programcılığı

04. Tercih1415846ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ (SAMSUN)/Vezirköprü Meslek Yüksekokulu/Bilgisayar Programcılığı

05. Tercih1411035ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ (SAMSUN)/Eğitim Fakültesi/Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

06. Tercih1321012KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (TRABZON)/Fatih Eğitim Fakültesi/Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

07. Tercih1211195GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)/Gazi Eğitim Fakültesi/Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

08. Tercih1331254KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ/Eğitim Fakültesi/Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

09. Tercih1461038SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (KONYA)/Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi/Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

10. Tercih1462733SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (KONYA)/Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi/Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

11. Tercih1131051ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ADANA)/Eğitim

Fakültesi/Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

12. Tercih1325966KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (TRABZON)/Trabzon Meslek Yüksekokulu/Bilgisayar Programcılığı

13. Tercih1345647KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ/Kocaeli Meslek Yüksekokulu/Bilgisayar Programcılığı

14. Tercih1565258KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ/Meslek Yüksekokulu/Bilgisayar Programcılığı

15. Tercih1135064ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ADANA)/Adana Meslek Yüksekokulu/Bilgisayar Programcılığı

Tercihlerine baktım geçen sene okulu bırakmışsın, buna rağmen bu sene çok zor yerleri tercih etmişsin.

Geçen sene bıraktığından dolayı puanın düşmüş olabilir bu da tercihlerinin gelmemesinde önemli bir sebep.

Sen Meslek Lisesi mezunumusun eğer öyleysen hangi ilde mezun oldun. Mezun olduğun il ve yakın çevresini tercih ettin mi ?

Meslek Yüksek Okullarında tercihler şöyle olur.

Yerleşmek istediğin bölüm.

Sınavsız geçiş ile ilgili bazı öncelikler

Orta öğretim başarı puanı

Tercih ettiğin yerlerin kontenjan ve koşulları

Konuyu biraz açalım.

1.Eğer Düz Lise öğrencisiysen bilmen gereken şu öncelik meslek lisesi öğrencilerinedir.

2.Meslek Yüksek Okullarına ilk alınacak öğrenciler kendi illerindeki öğrencilerdir daha sonra boş kontenjan kalırsa o ilin ilçelerindeki öğrencilerine öncelik verilir hala boş kontenjan varsa o ile yakın illerin öğrencileri alınır. Bu durumda senin diploma puanın ne kadar yüksek olursa olsun kendi ilin dışında tercih yaparsan o ilin öğrencilerine göre bir adım geridesin.

Gelelim Bilgisayar Programcılığı bölümüne, Bana göre günümüzde Meslek Lisesi öğrencilerinin %70 ne hikmetse Bilgisayar Programcılığı bölümündedir bu bölüm bazı okullarda Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama olarakta geçer.Bu öğrencilerin çoğunluğu sınavsız geçiş hakkından yararlanarak kendi bölümlerini tercih ederler ve ne yazıkki bu öğrencilerin sadece %3 kadarı kendilerini geliştirirler.

Sana tavsiyem her ne olursa olsun bir dershanenin veya bir meslek lisesinin rehberlik hocasına danışmandır.

Kendim şahit olduğum durumlara dayanarak söylüyorum ne yazıkki bir çok rehberlikçi meslek lise öğrencilerinin yerleştirilmesi hakkında net bir bilgi sahibi değillerdir.

Sen forum sayfalarına çok fazla güvenmeden durumunu iyi bir rehberlikçiye anlat o sana en iyi şekilde yardımcı olur diye düşünüyorum.

Gelmemesi çok normal çünkü bu yıl Puanlar çok karmaşıklaştı

Geçen sene 385 ile kapatan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümü

Bu yıl beni 400 ile almadı .

Bende çok Sordum etrafa nasıl olur böyle ama oluyormuş

Hatta geçen sene 375 ile girenleri tercih ettim ,

Ama onlar bile gelmedi

375 nerde 400 nerede ?

O Yüzden Başın Sağolsun diyorum

Yapacak birşey yok .

Tercihlerine baktım geçen sene okulu bırakmışsın, buna rağmen bu sene çok zor yerleri tercih etmişsin.

Geçen sene bıraktığından dolayı puanın düşmüş olabilir bu da tercihlerinin gelmemesinde önemli bir sebep.

Sen Meslek Lisesi mezunumusun eğer öyleysen hangi ilde mezun oldun. Mezun olduğun il ve yakın çevresini tercih ettin mi ?

Meslek Yüksek Okullarında tercihler şöyle olur.

Yerleşmek istediğin bölüm.

Sınavsız geçiş ile ilgili bazı öncelikler

Orta öğretim başarı puanı

Tercih ettiğin yerlerin kontenjan ve koşulları

Konuyu biraz açalım.

1.Eğer Düz Lise öğrencisiysen bilmen gereken şu öncelik meslek lisesi öğrencilerinedir.

2.Meslek Yüksek Okullarına ilk alınacak öğrenciler kendi illerindeki öğrencilerdir daha sonra boş kontenjan kalırsa o ilin ilçelerindeki öğrencilerine öncelik verilir hala boş kontenjan varsa o ile yakın illerin öğrencileri alınır. Bu durumda senin diploma puanın ne kadar yüksek olursa olsun kendi ilin dışında tercih yaparsan o ilin öğrencilerine göre bir adım geridesin.

Gelelim Bilgisayar Programcılığı bölümüne, Bana göre günümüzde Meslek Lisesi öğrencilerinin %70 ne hikmetse Bilgisayar Programcılığı bölümündedir bu bölüm bazı okullarda Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama olarakta geçer.Bu öğrencilerin çoğunluğu sınavsız geçiş hakkından yararlanarak kendi bölümlerini tercih ederler ve ne yazıkki bu öğrencilerin sadece %3 kadarı kendilerini geliştirirler.

Sana tavsiyem her ne olursa olsun bir dershanenin veya bir meslek lisesinin rehberlik hocasına danışmandır.

Kendim şahit olduğum durumlara dayanarak söylüyorum ne yazıkki bir çok rehberlikçi meslek lise öğrencilerinin yerleştirilmesi hakkında net bir bilgi sahibi değillerdir.

Sen forum sayfalarına çok fazla güvenmeden durumunu iyi bir rehberlikçiye anlat o sana en iyi şekilde yardımcı olur diye düşünüyorum.

Çok uzunca düşünerek yorum yaptığın için ilk önce teşekkür ederim arkadaşım. Şimdi ben meslek lisesi bilgisayar bölümü çıkışlı bir öğrenciyim. OMÜ'de 4 tane bilgisayar programcılığı bulunan MYO var. Tercih listemde gördüğün gibi 1. Öğretimleri tercih ettim ama gelmedi. 2. Öğretimler fazla tutulmaz diye düşünüyorum ücret konusunda ve 2. öğretim tercih yapmak istiyorum.

Tercihimi dediğim gibi ilk 4 sıraya OMÜ MYO Bilgisayar Programcılığı 2. öğretim, 5. sıraya Samsun Bankacılık ve Sigortacılık olarak yapacağım. Geri kalan 5 tercihi daha kesin karar veremedim. Birazda bu tercih konusunda yardımcı olabilir misin? Teşekkürler, iyi akşamlar...

Keşke 2. öğretimleride tercih etseydin o zaman belki yerleşirdin.

Ek tercihlerde dikkat etmelisin. Boş kontenjanları fazla olan yerleri tercih etmeye çalış. Niyetin boşta kalmamaksa 1.öğretim 2.öğretim ayrımı yapmadan tercih etmelisin.

Geçen sene ek tercihlerde yalnızca 8 tercih verebilme hakkı vardı, bu sene kaç bilmiyorum.Galiba üniversite kayıtları bittikten sonra bilgi verirler.

Örneğin; A okulunda Bilgisayar Programcılığı bölümünde 1. öğretimde 3 boş kontenjan var, yine aynı okulda 2.öğretimde 8 boş kontenjan var. senin burada yapman gereken tercih 2. öğretimi vermek ve 1. öğretimi tercih etmeden bu okulu atlayıp diğer tercihleri sırasıyla mantıklı bir şekilde yapmak.

Sen geçen sene okulu bıraktığın için bu puanını etkilemiş. Ek tercihlerde 1.veya 2 boş kontenjan olan yerleri tercih etmekten kaçın. çünkü senin puanın düşmüş durumda zor gelir tercihler boşa gidebilir.

Ek tercih kitapçığını iyice incele gidebileceğin bütün yerletin myo'larına bak boş kontenjanları fazla olan yerlere dikkat et.

Allahın izniyle İnşallah yerleşirsin.

Keşke 2. öğretimleride tercih etseydin o zaman belki yerleşirdin.

Ek tercihlerde dikkat etmelisin. Boş kontenjanları fazla olan yerleri tercih etmeye çalış. Niyetin boşta kalmamaksa 1.öğretim 2.öğretim ayrımı yapmadan tercih etmelisin.

Geçen sene ek tercihlerde yalnızca 8 tercih verebilme hakkı vardı, bu sene kaç bilmiyorum.Galiba üniversite kayıtları bittikten sonra bilgi verirler.

Örneğin; A okulunda Bilgisayar Programcılığı bölümünde 1. öğretimde 3 boş kontenjan var, yine aynı okulda 2.öğretimde 8 boş kontenjan var. senin burada yapman gereken tercih 2. öğretimi vermek ve 1. öğretimi tercih etmeden bu okulu atlayıp diğer tercihleri sırasıyla mantıklı bir şekilde yapmak.

Sen geçen sene okulu bıraktığın için bu puanını etkilemiş. Ek tercihlerde 1.veya 2 boş kontenjan olan yerleri tercih etmekten kaçın. çünkü senin puanın düşmüş durumda zor gelir tercihler boşa gidebilir.

Ek tercih kitapçığını iyice incele gidebileceğin bütün yerletin myo'larına bak boş kontenjanları fazla olan yerlere dikkat et.

Allahın izniyle İnşallah yerleşirsin.

Çok teşekkür ederim arkadaşım Allah razı olsun senden. Ben 2. öğretim tercih edeceğim. Fiyat biraz tuzlu olduğu için boş kontenjanı en bol olan ikinci öğretim olur diye düşünüyorum. Hakkımızda hayırlısı iyi günler dilerim. teşekkürler...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...