Jump to content

Pc Reset Atıyor

TuTaMixx

Recommended Posts

arkadaşlar önceden pc reset atıyor formatlık değildi yeni ram taktım 1 haftadır düzgünce kullanıodum ama pcye virsü bulaştı neyse pcyi temizledim şuan virüs yok format attım driverleri filan kurdum oyuna girince aynı o bozuk ramdeki gibi bilgisayar resetliyor ne yapmam lazım acaba formatlasam tekrar düzelirmi veyatta genemi ramde sorun sorun gene ramdeyse bu neyden oluyor biraz farklı bir restart çekiyor çektiği zaman bilgisayardan sigorta atması gibi ses geliyor sonra anakart bilgilerini gösterdiği ekranda biraz bekliyor o sırada arkadan bir ses yükselio ve yoluna devam ediyor ne yapmam gerekli yardımlarınızı bekliyorum...

ve birde everestten sıcaklıklara bakmak için girmeye çalıştığımda en ilk çıkan ekranda sürücüler yükleniyor diyor o sırada pc resetleniyor..

kurduğum xp full driver katılımsız.

slm dostum eğer pcden sigorta sesi gibi bir şey geliyorsa, oyun oynarken, oyunun kurulu olduğu harddiskteki bölümde bad sector olabilir bu yüzden hdd nin gözü aşağı yukarı iner hdd zorlanır kasar bu arada reset atar ramden kaynaklı bir şey gibi gözükmüyor bu, reset atarken hddyi bir dinle... elini üzerine koy çalışırken, hissedibilirsin hdd nin gözünü o sırada oyunu aç donarken ki olayalrı hissetmeye çalış eğer hddd çalışır hızlanır yavaşalr gibi oluyorsa vardır bri problem..

Dostum işlemci ısınıyor olabilirmi geçen ark da oldu işlemci fanı full dolmuş ve haliyle fan işlemciyi sogutmuyo ve pc oyuna falan ve bazı agır işlemlere girildiginde reset atıyo yada kasayı aç pc yi çalıştır çalısırken işlemci fanına bak çalısıyomu yada ekran kartına bak ona göre yardımcı olalım ama bi kasaya güzel bi hava tut istersen özellikle işlemci fanına...bunlarda olmadı ram leri çıkar tek tek tak ve dene hangisi saglam yada bozuksa ona göre ayarlarsın...

hadi kolay gelsin...

tmm senin dediğin gibide olabilir ama önceki ramdede böyle reset atıyordu ben şuan sürücülerden şüpheleniyorum benim kullandığım cd full driverli bende ekran kartını indirdim kurdum ama bu sefer sitesindeki driver kurulum değişikti neyse kurdum tanıttım işte sonra oyuna girince reset ama oyuna girer girmez deil bi 15-20 sn oynuyorum reset atıyor vede everestte sürücüler aranıyor yazısı çıktığında reset atıyor

Muhtemelen işlemcinin fanı denk oturmamış ya da CPU Slikonu azalmıştır. Neden dersen everest kullandığını ve CPU ısısına gelince reset attığını söylüyorsun. Everest kontrolü CPU'yu yorarak test eder eğer BIOS daki değere kadar yükseldiği halde CPU soğumuyorsa işlemcin yanmasın diye BIOS resetler PCni. RAM ya da HDD ile ilgili bir durum olsaydı resetlemezdi ya mavi uyarı ekranı çıkardı ya da kitler ve uyarı sesi verirdi. Oto-Reset %80 kaynaklı CPU ısısından kaynaklanır.

Bence sen yazılımsal(virüs,program vs) sorun arama. Sorunu donanımında ara...

(Ben bildiklerimi aktardım yanlış ya da eksik bilgim varolabilir, olmayadabilir :) Benim doğrularım ve tespitlerim bunlar...)

Everesti çalıştırmadan önce CTRL+SHIFT+ESC yaparak performans sekmesinde kalıp çalıştırsana bir everesti. Bakalım CPU ne kadar kullanılıyorken reset atacak?

denedim cpu %7 kullanıyor ve reset atıyor acaba driver çakışmasından olmazmı illa donanımdanmı çünkü pcyi normal kullandığımda bi sorun yok oyuna girdiğimde ve everesti açtığımda (everestin sürücüler yükleniyor kısmında) hep reset atıyor ve açılıyor biostan işlemci sıcaklığına baktım 37 derece gözüküyor.

TuTaMixx ilk önce yapmanı istediğim bilgisayarın kasasını açman ve işlemci fanınfa aşırı tozlanma varmı yokmu bunu kontrol etmen her şey normal görünüyorsa ram slotunu değiştir.Ve bilgisayara tekrar dan format atman hiçbir driver yüklemeden ve d: sürücüsüne dahi girmeden virüs programı nı kurman...Eğer sorun devam ediyorsa kesin parçalarda yada xp cddinde sorun var..

denedim cpu %7 kullanıyor ve reset atıyor acaba driver çakışmasından olmazmı illa donanımdanmı çünkü pcyi normal kullandığımda bi sorun yok oyuna girdiğimde ve everesti açtığımda (everestin sürücüler yükleniyor kısmında) hep reset atıyor ve açılıyor biostan işlemci sıcaklığına baktım 37 derece gözüküyor.

Driver çakışması çok düşük bir sebeptir oto-resete. Genelde etkisi kitlenme olarak olur yazılımsal problemlerde... Sen bu PC ye overlock filan yapmadın değil mi? Bir de RAM ile ilgili reset okudum bir yerde. Eğer RAM x2 ise bir birini çıkar tek ramle oyuna girmeyi dene eğer yine resetlerse diğer ram'i tak dene. Bu da hali hazırda bir ihtimal...

Sayın TuTaMixx,

İlk olarak kasanızı şöyle genel bi bakımdan geçirin.Kompressörle temizleyin.İşlemcinin termal macununu yenileyin.Hard diskte bad sektör taraması yapın.Ekran kartının sorunsuz olduğundan emin olun.

Daha sonra pc nize Windows Xp Sp 3 Orjinal Cd'yle format atın.

Ve hiç birşey yapmadan önce Eset Smart Security kurun.

Daha sonra tüm işlemleri yaptıktan sonra sistemin güncelleştirmelerini yapın.

Umarım sorununuz çözülecektir.

Hadi kolay gele :-)

Pcye format atarken reset atıyor mu? Yani pcde bişeyler donanımı kasıyorsa format atarkende kasması ve ram işlemci ekran kartı anakart her ne ise sebebi yine reset atması gerekir. Formatı driver entegre edilmemiş bir xp bul ordan yükle, sonra anakartın sitesinden güncel driverları tek tek indirip kur. Tabi her driver kurulumunda makinayı aç kapa yap ve bak bakalım reset atacakmı. Arkadaşlar driverla ilgili olsa sadece donar demişler ama ben driver yüzünden mavi ekran hatası da gördüm reset atma durumunu da yaşadım...

Ayrıca işlemci fanının ve ekran kartı fanının çalışıyor olup olmamasına dikkat et. Zaten yukarıdaki arkadaşlar bahsetmişler yeterince..

Pcye format atarken reset atıyor mu? Yani pcde bişeyler donanımı kasıyorsa format atarkende kasması ve ram işlemci ekran kartı anakart her ne ise sebebi yine reset atması gerekir. Formatı driver entegre edilmemiş bir xp bul ordan yükle, sonra anakartın sitesinden güncel driverları tek tek indirip kur. Tabi her driver kurulumunda makinayı aç kapa yap ve bak bakalım reset atacakmı. Arkadaşlar driverla ilgili olsa sadece donar demişler ama ben driver yüzünden mavi ekran hatası da gördüm reset atma durumunu da yaşadım...

Ayrıca işlemci fanının ve ekran kartı fanının çalışıyor olup olmamasına dikkat et. Zaten yukarıdaki arkadaşlar bahsetmişler yeterince..

attım format hiçbir sorun çıkarmadı oyuna giriyorum ve 20-25 sn sonra reset atıyor ama format atarken hiçbir sorun çıkarmıyor ram uyumlu 1 haftadır kullanıyorum zaten ddr 2 533mhz sorun ne hala anlayamadım

TuTaMixx ekran kartı driverin den olabilir. güncellemeni tavisye edecem..Anladığım kadarıyla oyunda sorun çıkarıyor...

anakartın sitesinden indiriyorum zaten orası en güncel yeri değilmi ?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...