Jump to content

Kat Sayı Kalktı Meslek Liseli Tıp Kazandı

UnGooD

Recommended Posts

Katsayı Kalktı Başarı Arttı

furkanc.jpg

28 Şubat sürecinde getirilen katsayı sebebiyle üniversite kapıları yüzlerine kapanan meslek liseliler, engelin önemli oranda kalkması üzerine büyük başarılara imza atıyor.

12 yıl aradan sonra yeniden umutla girdikleri üniversite sınavını kazanan meslek liseli sayısı 30 bin arttı. Binlerce öğrenci alan dışı tercihlerinde bile istediği okula girmeyi başardı. Bahçelievler Erkan Avcı Meslek Lisesi mezunu Furkan Gökçe, bu başarıyı yakalayanlar arasında yer alıyor. Alan dışı tercih yapmasına rağmen Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanan Furkan, şimdi hayalini kurduğu mesleğin eğitimini alacak olmanın heyecanını yaşıyor. Kendi tabiriyle 'Meslek lisesinden doktor çıkabildiğini tüm Türkiye'ye gösterdiği' için gururlu. "Arkadaşlarım şokta, öğretmenlerim çok sevindi." diyor. Maltepe İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ebru Beyza da 500 puanla, alan dışı tercih yapıp Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Matematik bölümünü kazandı. Ebru, İstanbul Barosu ve CHP eliyle açılan 'iptal davaları' sürecinde ciddi gelgitler yaşamış: "Vazgeçmeyi çok düşündüm. Engel kalkınca derslere sarıldım."

Meslek liselilere ait puan türü YGS 1'den 450, LYS'de alan dışı puan türü MF 3'ten ise 460 puan alan Furkan Gökçe, alan dışı MF 3 puanıyla Türkiye'de 3 bin 500'üncü olarak derece yaptı. Tercihlerde meslek liselilerin puanı da diğer liseler gibi alan içi tercihte 0,15 ile, alan dışı tercihte 0,12 ile çarpılıyor. Furkan ise hayalindeki bölümü kazanmak için alan dışı tercih yaptı ve bu nedenle diğer liselere göre 15 puan geriden yarışa katılmak zorunda kaldı. Ancak buna rağmen açıklanan üniversite yerleştirme sonuçları onu hayallerinin mesleğine taşıdı. O, artık meslek liseli bir tıpçı olarak anılacak. Kendi tabiriyle 'Meslek lisesinden doktor çıkabildiğini tüm Türkiye'ye gösterdiği' için de gururlu. Bu durum onu olduğu gibi, arkadaşları ve ailesini de sevince boğmuş. "Arkadaşlarım şoktalar. Okulda öğretmenlerim çok sevindi. Meslek lisesinden doktorluğa adım attığım, tıp fakültesini kazandığım için." diyor.

Furkan'ın eğitim macerası aslında pek iyi başlamamış. Kendi deyimiyle biraz tembellik yaptığı için ilköğretimden sonra liselere giriş sınavlarına hazırlanmamış. Annesi onu "En azından bir mesleği olur." dileğiyle Bahçelievler Erkan Avcı Meslek Lisesi'ne yazdırmış. Ancak katsayı engeli yüz binlerce meslek liseli gibi Furkan'ın da umutlarını kırmış. Bu nedenle son sınıfa kadar üniversiteye hazırlanma gereği duymamış. "Son sınıfa kadar üniversiteye dair bir umut taşımıyordum. Zaten bölümüm bilgisayar olduğu için en fazla bilgisayar öğretmeni olacaktım. Çalışmama gerek yoktu." diyen Furkan için son sınıfta katsayı engelinin kalkması, üniversite hayalinin de başlangıcı olmuş. "Sonradan aklım başıma geldi. Katsayı kalkınca 'neden olmasın' dedim. Ardından ailemin de desteğiyle çalışmaya başladım." şeklinde konuşuyor. "Katsayı kalkmadan önce tıp fakültesini hayal bile edemezdim." ifadelerini kullanan Furkan sözlerini şöyle sürdürüyor: "Sonra birden yollar açıldı. Hep birlikte inandık ve başardık. Çok mutluyum. İlk zamanlar hedefimde alanımdan dolayı bilgisayar öğretmenliği varken sonra bilgisayar ve uçak mühendisliğini düşündüm. Puanlarım arttıkça da tıp fakültesini kazanacağıma inancım pekişti. Başarımda son sınıfta gittiğim FEM Dershanesi'ndeki hocalarımın da payı büyük."

Meslek liselilerin başarıları bir örnekle sınırlı değil. Bu yıl üniversiteyi kazanan 230 bin meslek liseli arasında yer alanlardan biri de Maltepe İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ebru Beyza. O da LYS MF 1 puan türünden aldığı 500 puanla alan dışı tercihle Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Matematik bölümünü kazandı. Zorlu katsayı sürecinde çok karışık duygular yaşadığını söyleyen Ebru, İstanbul Barosu ve CHP eliyle açılan 'katsayı iptal davaları' sürecinde çok ciddi gelgitler yaşamış. "Bazen vazgeçtiğim oldu. Bir süre ilahiyat fakültesine gitmeyi düşündüm. Ama katsayı kalkınca bir ümit oldu benim için." diyor. Matematiği çok sevdiğini belirten Ebru, neden Boğaziçi'ni tercih ettiği sorusuna ise, "Özgür bir üniversite olduğu için." cevabını veriyor. Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Malzeme ve Metalürji Mühendisliği'ni kazanan Samet Kurt ise Tekirdağ Endüstri Meslek Lisesi mezunu. "Katsayı kalkmasaydı üniversite için ders çalışmazdım." diyen Samet, meslek liseli mühendis olarak akademik kariyerine ilk adımı atıyor.

Meslek liselilerin başarı hikâyelerinden biri de Tuzla Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Ömer Faruk Çam. O ise Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Hayalindeki mesleği tercih ettiğini söyleyen Ömer de alan dışı tercihle üniversite kazandı.

Katsayı engelini çözme gayretlerini önce CHP ve İstanbul Barosu, sonra Mimar ve Mühendisler Odası Danıştay'a açtığı davalarla engellemeye çalışmıştı.

KAYNAK

Kendi Yorumum

Bende ilk ve ortaokulda her ne kadar başarılı olsamda maddi ve manevi nedenlerden dolayı dershaneye gidemedim ve

meslek lisesine yerleştim...

Bende tıp kazanamadım ama bilgisayar öğretmenliğini kazandım...

Artık bizi gerizekalı olarak görmekten vazgeçmeli bazı insanlar...

zaten katsayı yüzünden biz açıkta kaldık bence herkes gördüğü derse göre tercih yapmalı

sözelciysen sözlerini anlarım ama burda meslek liseli söz konusu :)

Sözelci değilsen zaten sözlerin saçma...

Kaç bin meslek liseliden bir kişi Tıp'ı tutturmuş onu da çok görmemek lazım,alkışlamak lazım...

sözelciysen sözlerini anlarım ama burda meslek liseli söz konusu :)

Sözelci değilsen zaten sözlerin saçma...

Kaç bin meslek liseliden bir kişi Tıp'ı tutturmuş onu da çok görmemek lazım,alkışlamak lazım...

yaklaştın eşit ağırlıkçıyım ben meslek liseli olanlara sonuna kadar saygım var benim babamda meslek liseli zaten ama bu katsayı olayı yüzünden sayısalcıların çoğu bizim bölüme kaydı benim yakındığım durum ise sayısalcılar 4 yıl boyunca bizim gördüğümz edebiyat falan gibi dersleri görmelerine rağmen biz sadece 9. sınıfta fen derslerinden sadece fen 1 bölümünü gördük şimdi bu adalet mi ben ygs-lys'den aldığım puanla Türkiyedeki sınıf öğretmenliklerinin çoğunu tutturmama rağmen şuan açıkta kaldım

bu kat sayı yüzünden benimde hakkım yendi endüstri meslek lisesi mezunuyum şimdi başka bir konumda olacaktım belkide o yüzden ösym de çalışan bu kat sayı yı destekleyenbu katsayı artışına neden olan emeği gecen herkezin ALLAH belasıNı versin çouklarıda benim durumuma düşsün

yaklaştın eşit ağırlıkçıyım ben meslek liseli olanlara sonuna kadar saygım var benim babamda meslek liseli zaten ama bu katsayı olayı yüzünden sayısalcıların çoğu bizim bölüme kaydı benim yakındığım durum ise sayısalcılar 4 yıl boyunca bizim gördüğümz edebiyat falan gibi dersleri görmelerine rağmen biz sadece 9. sınıfta fen derslerinden sadece fen 1 bölümünü gördük şimdi bu adalet mi ben ygs-lys'den aldığım puanla Türkiyedeki sınıf öğretmenliklerinin çoğunu tutturmama rağmen şuan açıkta kaldım

hocam adam 4 sene edebiyat görmemiş 1 senede edebiyat yapıp alandışından hukuk kazanıyor :D

Ben o sayısalcının alnından öperim...Demekki edebiyat kolay ki onlarda yapıyor...Ea cılar neden tm seçiyor çünkü fenden korktukları için...

Bu arada sayısalcılar sizin bölümleri doldurdu ona birşey demiyomda siz SÖZEL arkadaşların bölümlerini doldurmadınız mı ?

Haaaaa ben doldurmadım diyebilirsin ama EA cıların çoğu sözel bölümdeki arkadaşların haklarına tecavüz etti....

Sayısalcılar bizim bölümü seçmesin ama biz SÖZEL cilerin bölümlerini dolduralım :D

Asıl adalet bu mu?

' date='21 Ağustos 2010 - 10:14 ' timestamp='1282385695' post='871036']

düz lise mezunuyum.meslek liseliler katsayı kalmadan öncede sanşlıydılar şu an itibari ile dahada şanslılar.eğitimde dengelenme lazım gibime geliyor.

Bu sistemden önce şansımız hiç yoktu...

1 puanla bilgisayar öğretmenliğini kaçırsak anca otomotiv öğretmeni olabiliyorduk...

Elektrik,elektonik öğretmeni olabilseydik ne ala...

Kafası olan istediği bölümü kazanır!

Başka laf demiyom...

demekki ders çalışsaymışım katsayı yüzünden bende açıkta kalacakmışım. iyi ki çalışmamışım o zaman

Bu önyargıyla bir adım bile ilerleyemezsin hocam :)

Yapıcam de gerisi gelir...

bu kat sayı yüzünden benimde hakkım yendi endüstri meslek lisesi mezunuyum şimdi başka bir konumda olacaktım belkide o yüzden ösym de çalışan bu kat sayı yı destekleyenbu katsayı artışına neden olan emeği gecen herkezin ALLAH belasıNı versin çouklarıda benim durumuma düşsün

hocam siyasi işler bunlar :D

Bu konuya hiç girmeyelim forum alt üst olur...

Sen gene bedduanı et abim...

Kim ne derse desin bence artık hak yerini buluyor. Kim hakediyorsa kazanıyor. Açıkta kalan arkadaşlarım hakkında düşüncem de kendinizi bir meslek liseli yerine koyarak düşünün. Ancak bu şekilde onları anlayabilirsiniz.

Bu önyargıyla bir adım bile ilerleyemezsin hocam :)

Yapıcam de gerisi gelir...

Liseden basediyordum, ayrıca 98 mezunuyum yani birazcık dalga geciyordum sistemle :) geçti o dönemler bizden maalesef...

peki meslek liseli neden düz liseyi seçmiyor? çünkü bütün derslerden kotktuğu için(herkes için demiyorum) Herşey armut piş ağzıma düş olmuyo o dersi görmeden zorluğunu çekmeden olmuyp görücenki yapasın bize gelince ben fen yapamadığım anlamadığm sevmediğm için seçmedim korktuğumdan değil sayısal bölümler hoşuma gitmiyo bana deseler doktorlukmu sınıf öğrtmlğ hiç dşnmden sınıf öğrtmliğini seçerim

bu arada ben tmcilerin de sözelden tercih yapmasına karşıyım

@umudooooo

Meslek lisesinede giderim,FEN de çözerim birader :)

Düz liseye gitseydim bir şey öğrenemicektim,Meslek lisesi+dershaneye gidip mesleğimide öğrenirim 4 yıllığımıda kazanırım...

Bi çok meslek liseli derslerden korktuğu için değil aile zoruyla meslek lisesine gidiyor.Örnek ben :D

Bu arada edebiyat görmek ayrı edebiyattan test çözüp sınava girmek ayrı olaylar :)

Bende 2 sene edebiyat gördüm ama hep arka sıralarda kafamı koydum yattım.

Sayısalcıların çoğuda bunu yapıyor emin ol...

Bu arada doktorluk mu sınıf öğretmenliği karşılaşması yapmışsın bu senin için geçerli bir yargı...

Fen çözebilseydin emin ol mühendis,doktor olmak isterdin...

KONU Sapıyor arkadaşlar...

Adam başarmış helal olsun diyeceğimiz yerde burda bölümler arası çatışmaya giriyoruz...

"Adam meslek liseli,bi de alandışından puanı kırılarak kazanmış helal olsun be" demeyi bilmek lazım...

Az gururunuza yedirin bu durumu...

burada kişiler önemli değil ben sadece sistemin yanlışlığından bahsediyorum misal adamın birisi vardır feni görmeden kendisi yapar başkası vardır görse anca yapar. bende gerçekten meslek liselinin tıp kazandığına sevindm. adamlar bize de fen derslerini verselerdi lisede bende arkada yatsam bile katsayı kararına yakınmaya hakkım yoktu ama takdir edersinizki görmeden bilmeden duymadan olmuyo yoksa gurur meselesi değil meslek liselden tıp çıkmışsa o adam ayakta alkışlanır

Helal olsun. Ben İmam Hatip Lisesi mezunu biri olarak gurur duydum. Sanki kendim kazanmışım gibi sevindim. Ben de öğretmenlik kazanmıştım tıp istememe rağmen. Şimdi Allah'a şükür adalet yerini bulmaya başladı.

HERKESE HAYIRLI SAHURLAR VE HAYIRLI BİR RAMAZAN DİLERİM.

kazanan arkadaşımı canı gönülden kutluyorum meslek liselerinin önünün bir nevzede açılmış olması bir çok kardeşimin geleceğinin önünün açılması anlamına geliyor bir çok meslekliseli anne babanın teşvikıiyle oralara giriyor geçte olsa meslek liseleri öğrencilerinin üvey evlat muamelesinden çıktı için bu toplumda yaşayan bir birey olarak haksızlığın ortadan kaltığı için açık çası ben çok memnunum oralardan doktorda çıkabiliceni gözteren arkadaşıma tekrar teşekürler başarıların devamını dilerim

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...