Jump to content

Mühendislikler Hakkında Yardım

XraicoN

Recommended Posts

Arkadaşlar bu yıl ygs ve lys ye girdim.16 bininci oldum.Büyük ihtimal tıplar tutmayacağından mühendislik tercih edeceğim.

Şimdi de sizlerden bir yardım bekliyorum :)

Endüstri-makina-bilgisayar-inşaat-elektrik elektronik-mekatronik-elektronik ve haberleşme mühendisliklerinde birini seçmeyi düşünüyorum fakat hangisini seçmem konusunda kararsız kaldım.

Kararsız kaldığım noktalar:

Gelecekte iş bulma noktasında hangi mühendislik daha iyi?(en önemlisi de bu)

Çalışma şartları (eksileri,artıları).

Türkiye şartlarında parasal durum önemli olduğu için kazandıkları?

Tutan yerlerde:İTÜ den(Makina-İnşaat-Elektronik ve haberleşme)

YTÜ den(Endüstri-Bilgisayar-Makina-İnşaat-Elekrik Elektronik-Mekatronik-Elektronik ve haberleşme)(Bütün hepsi tutuyor)

Sizlerden bu mühendisliklerin herhangi birinde okuyorsanız veya herhangi biri hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız çok iyi olur.

Eminim çoğu kişi de bunlar hakkında çok bir bilgiye sahip değil.Yardım denen herkese şimdiden teşekkürler.

Yardımlarınızı bekliyoruz

şahsi fikrim İnşaat mühendisliğini seçmendir. iş bulma konusunda sıkıntı çekmezsin...

Çalışma koşulları yapacağın işe göre değişir mesela yol yapımında olursan ve şantiye şehre uzaksa şantiyede yatıp kalkarsın. Fazla yorucu bir iş değil gelirin ilk başladığın yıllarda biraz düşük olabilir buralarda ilk işe başladığında 1500tl'den başlıyor eğer iyi bir mühendis olduğun anlaşılırsa gözleri kapalı 5000tl verirler...

Endüstri-makina-bilgisayar-inşaat-elektrik elektronik-mekatronik-elektronik ve haberleşme mühendisliklerinde birini seçmeyi düşünüyorum fakat hangisini seçmem konusunda kararsız kaldım.

bunlar birini seçicek olsam Yazılım Müh seçerim.Zaten bu bölüme gidecek kadar ders çalışıyor olsaydım okul bittikden sonra elektronik müh e tekrar yazılırdım.Bir yandan da yazılım müh yüksek lisans okurdum.

Tabi bunları bitirinceye kadar yaş olur 30.

arkadşalr ben sinema tv okuyorm ama bölümümü sevmedim

benim girdğim sene sistem eski sistem di alan seçmeliydi ama bu yıl girsem istedğim bölüme girebilirm.. ben pc müh ve programcılık tarzı bölümleri seviyorm daha çok ..

pc müh için bi daha sınava girmeyi göze alırım fakat bi sorun var . matematğim berbat yani 0 düzeydin de . şu an ki okuduğum bölüm bitene kadar mat çalışsam 3 yıl var mezun oldktan sonra

tekrar sınava girsem mat 1 ve mat 2 i halletsem 3 yıl da .. sizce sınavı kazanma ve kazanırsam bölümü okumak şansım nedir ?

Kardeşim ben biligisayar okuyorum severek yapacaksan çok güzel uğraşmayı hızlı düşünmeyi geliştirmeyi seviyorsan tabi.hem masabaşı hemde isteğin yerde çalışma imkanı yeterki pc yanında olsun.Ama elektrik,makina da secersen işsiz kalmassın yererki sen kendini geliştir herkezden ayrı bir özelliğin ekstraların olsun.Bu arada türkiyede bilgisayar müh. yanlış biliniyor çünkü dünya capındaki bilgisayar müh.leri donanımda ögreniyorlar ama türkiyede sadece yazılım üzerine doğrusu yazılım müh.

1. sevdiğin bölümü seç pişman olma

2. inşaat ve makina birbirlerine çok yakın bölümlerdir kafanı kullanırsan ikisindede çok iyi durumlara gelirsin

3. sü hangi bölümü tercih edersen et hiç bir bölümde devletin mühendisi olduğun kadar rahat edemessin bu yüzden kpss çalış

4. şuanda ilk maaşlar 1200 ler seviyesindedir eğer zamanında alabiliyorsan bu parayı haline şükret. öle 5000 ler felan unut onu almak için 15 20 sene mühendislik yapman gerekecek :))

5. yabancı dilini geliştir ve kesinlikle ilk işin yurt dışına çıkmaya çalışmak olsun. en düşük maaşın 3500 dolardan başlar

6. adını söyleyemediğin manasını bilmediğin mühendisliği yazma pişman olursun.

7. 16 000 civarı çok iyi ama 98 de 5 000 lere girdiğim halde açıkta kalmıştım dikkatli tercih yap benim gibi uçma:))

mühendisliği severim hayırlı olsun şimdiden..

profesyonel kariyer yapip ciddi sirketlerde calismak istersen bilgisayar muhendisligi yaz derim. Ardindan mba yaparsan yukselirsin yonetici konumuna ulasirsin. Gelecegi dusunmek istersen bilgisayar muhendisligi kariyer olanaklari bakimindan iyidir. Tabi kendini gelistirdigin surece. Bilgisayar muhendisligi diplomasi kurumsal sirketler icin cok onemlidir. Yukselmesi daha rahattir kafani calistirdigin surece. Yurtdisi imkanlari daha yuksektir. Ama tabiki kafani calistirip kendini gelistirmen gerekiyor. Dezavantaji devamli calisman gerekiyor yenilikleri ogrenmen gerekiyor. Diger mesleklere oranla yenilikler daha hizli cikmaktadir. Eger durursan yetisen cok olur. Hedeflerin buyukse iyi bir meslek. Ama kendimi gecindireyim ailemin karni doysun diye baslarsan iyi bir meslek olmayabilir. Hirs ister azim ve caliskanlik ister.

Kardeşim ben biligisayar okuyorum severek yapacaksan çok güzel uğraşmayı hızlı düşünmeyi geliştirmeyi seviyorsan tabi.hem masabaşı hemde isteğin yerde çalışma imkanı yeterki pc yanında olsun.Ama elektrik,makina da secersen işsiz kalmassın yererki sen kendini geliştir herkezden ayrı bir özelliğin ekstraların olsun.Bu arada türkiyede bilgisayar müh. yanlış biliniyor çünkü dünya capındaki bilgisayar müh.leri donanımda ögreniyorlar ama türkiyede sadece yazılım üzerine doğrusu yazılım müh.

dunyada butun bilgisayar bilimleri muhendisligi (cse) mufredati hemen hemen aynidir. Hic bir cse egitiminde kapsamli elektronik egitimi verilmez. Temel dersleri alirsin mikrosilemciler elektrik elektronik gibi. Senin yonlenecegin yol bellidir. Donanimla ilgilenecek ogrenci zaten CSE okumak yerine elektronik okur.

bildiğim kadarıyla Bilgisayar mühendisliği birçok ülkede Elektrik Elektroniğin alt dalı gibi birşey o yüzden Elektrik - Elektronik Müh. oku bilgisayar yandal veya çift anadal yap.İTÜ Elektronik güzel bence.Elektrik elektronik okuduğum için söylüyorum Mühendisliklerin dersleri genel olarak zordur onuda şimdiden söyliyim.Bir tıp iki Mühendislik gerisi rahat geçebileceğin bölümler helede öğretmenlikler ama onların KPSS gibi bir zorunlulukları var.

Elektrik Elektronik seçersen SMM belgesi için gerekli derslerin bulunduğu bir üniversite seçersen daha iyi olur.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...