Jump to content

Linux İle Win7 Aynı Pcde Kullanmak

Bırak Gitsin...

Recommended Posts

Arkadaşlar ben win7 ile linux aynı pcde kulllanmak istiyorum yani C sürücüsüne 2 ye bölüp bi bölümüne linux ve bir bölümüne de win7 kurmak istiyorum fakat boot ekranı olayını nasıl yapıcam arkadaşlar... windowsları sürücüyü iki bölüme ayırıp kullanabiliryordum fakat linux ile win7 nasıl çalıştıracağım bi sefer denedim yanlışlık win7 silmişim üstüne linux yüklemiştim bana detaylı bir şekilde anlatacak bi arkadaş var mı ....Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler...

ilk önce win 7 kur.Sonra(c'yi ikiye böldükten sonra ayırdığın biçimlendirilmemiş bölüme) pardus veya ubuntu(veya canın ne isterse) kur.Ardından boot ekranında gözükür zaten; ama tıkladığında açılmayabilir.Win 7 cd sini tak.Bilgisayarı onara tıkla dili felan seçtikten sonra.(Sol alt köşede, şimdi kur ekranında)En üsteki seçeneyi seç(Sistem başlatmayı onardı galiba adı).İşi bittikten sonra sistemi yeniden başlatır.İstersen win 7 ye gir istersen linuxa.(ben pardusda böyle yaptım şu an sorunsuz kullanıyorum.Ubuntu kuracaksan büyük ihtimal sistem dosyalarına felan zarar vermez.Hatta ubuntunun direk win 7 den kurulabilen ve program ekle/kaldırdan kaldırılabilen bir sistemi var galiba.Biraz araştır bulursun.)

ilk önce win 7 kur.Sonra(c'yi ikiye böldükten sonra ayırdığın biçimlendirilmemiş bölüme) pardus veya ubuntu(veya canın ne isterse) kur.Ardından boot ekranında gözükür zaten; ama tıkladığında açılmayabilir.Win 7 cd sini tak.Bilgisayarı onara tıkla dili felan seçtikten sonra.(Sol alt köşede, şimdi kur ekranında)En üsteki seçeneyi seç(Sistem başlatmayı onardı galiba adı).İşi bittikten sonra sistemi yeniden başlatır.İstersen win 7 ye gir istersen linuxa.(ben pardusda böyle yaptım şu an sorunsuz kullanıyorum.Ubuntu kuracaksan büyük ihtimal sistem dosyalarına felan zarar vermez.Hatta ubuntunun direk win 7 den kurulabilen ve program ekle/kaldırdan kaldırılabilen bir sistemi var galiba.Biraz araştır bulursun.)

arkadaşım ilgin için sağol bende bi ara pardus kurdum işte alışmam gerek biraz arada vaktim olduğunda kurcalamam lazım ama işte birçok işi win yaptığım için arada vaktim olduğundu işte girip biraz tanmak istiyorum farklı işletim sistemlerini olmazsa ben de pardus kurarım :)

Ubuntu tavsiyemdir :)

üstelik diski bölmene gerek de yok.

* Ubuntu CDsini tak

* Windows üzerine sanki program kurar gibi kur.

Nasıl yani?

http://pardus-lynx.blogspot.com/2009/04/ubuntu-windows-uzerine-kurulum.html

Ubuntu kendisi herşeyi yapıyor, boot menüsüne kadar

---

kaldırmak istersen program ekle/kaldırdan birkaç tıkla kaldırabilirsin :)

bi dk bi dk, şimdi bende ubuntu cd si var, w7 li bi laptobum var, normal kurulum yapar gibi kuruyoruz, sonra açılışta seçenekler geliyo mu, yani w7 ve ubuntu aynı anda kullanılabiliyo

hemde ubuntuyu silmek istediğimizde prog ekle kaldırdan silebiliyoruz

böyle mi doğru mu anlamışım ?

bi dk bi dk, şimdi bende ubuntu cd si var, w7 li bi laptobum var, normal kurulum yapar gibi kuruyoruz, sonra açılışta seçenekler geliyo mu, yani w7 ve ubuntu aynı anda kullanılabiliyo

hemde ubuntuyu silmek istediğimizde prog ekle kaldırdan silebiliyoruz

böyle mi doğru mu anlamışım ?

Wubi CD'ye entegreyse, olur.

Degilse:

http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/windows-installer

valla bende merak ettim nasıl oluyor ya :D

Ubuntu tavsiyemdir :)

üstelik diski bölmene gerek de yok.

* Ubuntu CDsini tak

* Windows üzerine sanki program kurar gibi kur.

Nasıl yani?

http://pardus-lynx.blogspot.com/2009/04/ubuntu-windows-uzerine-kurulum.html

Ubuntu kendisi herşeyi yapıyor, boot menüsüne kadar

---

kaldırmak istersen program ekle/kaldırdan birkaç tıkla kaldırabilirsin :)

arkadaşım en kısa sürede deneyip sonucu bildiricem sana benimde istediğim böyle birşeydi aynen sağolasın :)

arkadaşım en kısa sürede deneyip sonucu bildiricem sana benimde istediğim böyle birşeydi aynen sağolasın :)

Al bakalim sende MSN adresimi :drinks:

Önce iki bölüm oluştur daha sonra 1.bölüme windows7 kur ilk önce windows7 kuracaksın yani.Daha sonra 2.bölümede linux kur o otomotik boot ekranı gelicek pcyi abaşlattığında orda windows7 loader diye bir seçenek çıkar ordan ister win7 açarsın ister üstten ubuntuyu açarsın boot ekranına gelir ama söylediğim gibi yap sıralamayı unutma öncewin7 sonra ubuntu.

Herhangi birşeyle uğraşmana gerek yok dediğimi yaparsan sorunsuz olacağına eminim.

Ubuntu'yu tüm özellikleri ile tam kullanmak için ikiye bölünmüş olan disklerden ( D ) Portition'una kurun.Kurulum yönergelerinde Boot ile ilgili çıkan bölümlere dokunmazsanız eğer ©'de kurulu olan "X" İşletim sistemini ubuntu otomatik olarak algılayıp,kurulum sonunda 2.açılışta boot manager vasıtası ile çıkan seçim ekranında 10 saniyelik bekleme süresi tanıyarak size seçim için sorucak.İster Ubuntu ile açın genelde ekranın en üstünde seçili gelir,ister Win7 - Xp ile açın hangisi yüklü ise.

Hayırlı olsun şimdiden ..Saygılarımla smile.gif

--------------------------------------------------

1. Download and run the installer 

2. Reboot, and select "Ubuntu" 

3. Login as "ubuntu" with the password "ubuntu" 

Anlatılana göre,diskte bölümleme yapmadan,NTFS üzerinde ext3 loop mount ile gerçekleşiyor kurulum.

Windows kullanıcılarının,bilgi kaybetme riskini sıfıra indirmek,kurulumu daha da kolay hale getirmek için geliştirilmiş bir proje sanırım.

Basit olarak,kurulum programı (yaklaşık 1.5mb) indirip çalıştırılıyor,gerekli dosyaları o program indiriyor,ve kurulumu gerçekleştiriyor (Diski bölümlemeden)

Reboot edip, UBUNTU seçiyorsunuz GRUB ekranında.

Kaldırmak için ise,windowsdaki klasik yol izleniyor, Denetim Masası -> Program Ekle/Kaldır.

Daha Fazla Bilgi:

Please register to see this content.

Ubuntuyu tam teşekküllü kullanabiliyorsunuz verdiğim yöntemle, denenmniştir, kesinlikle çalışmaktadır arkadaşlar.

Bu özelliği başka Linux tabanlı sistemler destekler mi bilmiyorum ama Ubuntu tabanlı sistemlerin destekliyeceği konusunda hiç şüphem yok.

NOT: Eğer kuracaksanız 9.10 öneririm. 10.04 e kanım ısınmadı pek :p

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...