Jump to content

Bilgisayarin Kendi Kendine Reset Atma Nedenleri

mucit41

Recommended Posts

Bilgisayarin kendi kendine Reset atma nedenleri

1- İşlemci (CPU) ve Güç Kaynağı (power supply) fanlarını kontrol edin çalışıyor mu Isınmadan dolayı yapıyor olabilir

2- Ram lerde sorun olabilir arıza yada birbirleriyle anakartla uyumsuzluk yaşıyor olabilir Birden fazla ram varsa tek tek denenmeli yada başka ram kullanılmalıdır

3- İşlemci fanı yerine iyi oturmamış olabilir

4- Çakışan programlar neden olabilir Sorundan önce yüklediğiniz programları kaldırıp deneyebilirsiniz

5- Harddisk\'te bad(bozuk) sektör oluşmuşsa bu da başka bir neden olabilir

6- Güç Kaynağından (power supply) gelen, anakarta bağlanan kablolarda temassızlık veya çıkma olabilir

7- Güç Kaynağı (power supply) yetersiz gelebilir

8- Bazı virüs ve spy lar reset atmaya neden olabilir Antivirüs ve Antispy programlarıyla taratmayı da deneyebilirsiniz

9- İşlemcinin (CPU) tabanında termal macun var mı kontrol edebilirsiniz

10- Ekran kartı fanı çalışıyor mu ve kablolarında temassızlık var mı kontrol edilmelidir

11- İşlemci ısısı kontrol edilebilir

12- USB çıkışları kontrol edilebilir

13- Oyun oynarken resetlenme yaşanıyorsa ekran kartının soğutması yeterli gelmeyebilir

14- Şebekeden gelen voltajın düşük olmasından şebekede kısa devre değil ama atlama durumlarında reset olabilir Bilgisayarda topraklama olmalıdır

15- Yeni yüklediğiniz bir program sebebiyet vermiş olabilir

16- Ekran kartında sorun olabilir Çıkartıp başka takmak, çıkardığımızı başka yerde denemek gerekebilir

17- Anakart da (Mainboard) sorun olabilir

18- Hard Disk (Hdd) kablolarında sorun olabilir

19- Pci slotlarına takılan ethernet kartından olabilir

20- Bios ayarları değiştirilmiş olabilir Default yapmak çözüm olabilir

21- Agp slotu bozuk olabilir

22- Kartlardan biri yanmış olabilir

23- Eğer bios\'u güncellediyseniz bios un güncellenememesinden yada uygun güncelleme yazılımını kullanmadığınızdan da kaynaklanan problem olabilir

24- Cd - Dvd sürücüleri de neden olabilir Farklı sürücüler denenebilir

25- Bilgisayarı açma-kapama butonunda sorun olabilir veya reset butonu takılı kalabilir

26- Kasaya giren elektrik kablosunda gevşeme olabilir

27- Kasaya giren monitor kablosunda gevşeme olabilir

28- Uninstall (program veya dosya silme) sonrasında, ortak kullanılan windows sistem dosyaları silinmiş yada zarar görmüş olabilir

29- Kasa içerisindeki Hava akımı yeterli olmayabilir ve bu nedenle kasa içerisinde tam soğutma sağlanamayabilir

30- DirectX sürümü güncelmi

31- Ayrıca, Aygıt Yöneticisi\'sini inceleyin Aygıt Yöneticisi yardımıyla sorunlarınızın bir kısmının kaynağını tespit edebilirsiniz Bunun için;

Bilgisayarım > Denetim Masası > Performans ve Bakım > Sistem > Donanım > Aygıt Yöneticisi yolunu izleyin

Burada kurulu tüm bileşenler hakkında bilgi bulabilirsiniz Bir aygıtın yanında sarı ünlem işareti varsa; Ya yanlış bir sürücü yüklüdür, ya herhangi bir sürücü yüklenmemiştir ya da sürücü düzgün bir şekilde yüklenmemiştir

Ayrıca, Tak ve çalıştır uyumlu olmayan aygıtlarda, diğer donanım bileşenleriyle bir kaynak çakışması meydana gelebilir Bu uyarı donanımın arızalı olduğunu belirtir.

ALINTIDIR

Bilgiler için tşk. ederim Fakat Benim Farklı bir sorunum var .... pc 1 saat çalıştıktan sonra pc reset atıo ve harddisk i görmüyor ( Disk boot Failet) hatası veriyor biraz bekledikten sonra tekrar açıyorum açılıyor ve sonra tekrar reset :D Acaba sebep ne olabilir..Birsürü şey denedim.. Bir tek güç kaynağını değiştirince 3 gün yada 1 hafta normal çalısıyo sonra tekrar aynı hard diski değiştirdim ide leri değiştirdim yine aynı yardımcı olabilirmisiniz.... şimdiden teşekkür ederim

Pc power kablosunu çıkar bios pilini yuvadan cıkar 1-2 dk sonra tak,bios ayarlarında tarih saat ayarla,hdd ve ram biosta görünüyormu kontrol et f10 ile savele çık belki sorun bir nebze çözülür.HDD kablolarını yuvasına iyi oturt gevşek kalmasın,farklı ram varsa birini iptal et.Problemin belki halledilmiş olur.Selametle kal.

Pc power kablosunu çıkar bios pilini yuvadan cıkar 1-2 dk sonra tak,bios ayarlarında tarih saat ayarla,hdd ve ram biosta görünüyormu kontrol et f10 ile savele çık belki sorun bir nebze çözülür.HDD kablolarını yuvasına iyi oturt gevşek kalmasın,farklı ram varsa birini iptal et.Problemin belki halledilmiş olur.Selametle kal.

Hepsini denedim :D hemde birçok kez ama sonuç sıfır :D Sanırım sorun anakartta ilgilendiğin için teşekkür ederim =)

Dün akşam amcamı ziyarete gittiğimde oğlu bana abi benim arkadaşımın internet kafede bir pc var restat atıyor dedi bana,ben ona bir takım yollar gösterdim ama içim el vermedi kalkıp gittim yanına.

Pc ye baktım pc kendini restat atıyor kasa kapağı kapalı iken kasayı actım kullanılmayan kabloları birleştirip bantladım.Sata hdd kablo soket yeri değiştirdim,bios plini çıkartıp taktım,bios ayarlarını yaptım sonra kasayı kapattırdım.Acılmayan masaüstü dahi gelmeyen ve restat atan pc gitmiş yerine restat atmayan masaüstü gelen çalışan pc geri geldi.Bu da yaşanan bir olayı yazmak istedim.Anakart asustu.Bilgilendirme.Saygılarımla.

Bilgi için saol bende zaten int. kafe işletiyorum umarım bi çözüm yolu bulurum :D bulamazsamda zaten pc eski yenisi ile değiştirdiğim zaman tüm kablolarını acımadan kopartırım :D hıncımı almıs olurum :D yinede verdiğin bilgiler çok güzeldi bu gün olmazsa baska bi gün işime mutlaka yarıyacaktır eline emeğine sağlık

Ben 1999 tan 2006 yılına kadar internet kafe işlettim,bu tür hiç bir sorunla karşılaşmadım,şu an bu yazıyı yazdığım pc 24 saat hiç kapanmıyor bende de olmuyor anlamıyorum herkesin pc leri çatır çatır restat vs problemler,lütfen çalışan pc lerinizin kasalarını acıp karıştırmayalım.İtinalı kullanıldığı sürece sağlıklı hizmet verir pc lerimiz.

EK BİLGİ :

Soru: Bilgisayarım açıkken durduk yere kendiliğinden kapanıyor.sebebi ne olabilir?

Cevap: Bios kısmında işlemci ısısı ile ilgili bölümü kontrol etmeniz gerekli.Burada işlemci belirli bir sıcaklığı geçtiğinde uyarı ve sistemi kapatmayla ilgili seçenekler bulunmaktadır. Sıcaklım değeri düşükse (mesela 50-55 derece gibi) özellikle havanın sıcak olduğu zamanlarda işlemci yeteri kadar soğutulamadığı için kendiliğinden kapanma olacaktır. Sıcaklık değerini arttırırsanız bu olayı geçici olarak çözebilirsiniz. Tamamen çözmek için ise daha büyük bir fan kullanmanızı öneririz.

Alıntıdır.

Mücait kardeşim sanırım sorunu çözdüm ... Dün gece aklıma takıldı makine... Makinayı açdım içini her tarafını temizzledim . Tüm fanları BAlata temizleyicisi ile temizledim :D sonradan aklıma biosu güncellemek geldi :D biosunu güncelledim.. daha sonra ide kablolarını değiştirdim .. pc yi açık bıraktım reset atınca anlaşılsın diede bi tane oyunu açık bıraktım ... sabah geldiğimde pc bıraktığım gibi çalısıyodu :D

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...