Jump to content

Endonezya'da Kıble Krizi

avis

Recommended Posts

Endonezya'da kıble krizi

Dünyanın en fazla Müslüman nüfusunun yaşadığı Endonezya'da halkın uzun yıllardır yanlış yöne doğru namaz kıldığı ortaya çıktı.

Güncelleme:17 Temmuz 2010 18:25

Endonezya Ulema Konseyi bir bildiri yayımlayarak, şimdilik camilerin yıkılmasına gerek olmadığını açıkladı.

İki yüz milyondan fazla nüfusa sahip olan ve nüfusunun yaklaşık yüzde 86'sı Müslüman olan Endonezya'da kıble krizi yaşanıyor.

Endonezyalı Müslüman halk dün Endonezya Ulema Konseyi (MUI) tarafından yayımlanan bir bildiri sayesinde yıllardır yanlış tarafa doğru namaz kıldıklarını öğrendi.

Reuters haber ajansına konuşan MUI Başkanı Halil Rıdvan, "Camilerin Mekke yerine Somali veya Kenya'ya doğru baktığını fark ettik. O yüzden şimdi halktan yönlerini bir parça kuzeybatıya çevirmelerini istedik" dedi.

Şu an için ülkedeki camilerin yıkılması gibi bir planları olmadığını ifade eden Rıdvan, Müslümanların şu ana kadar kıldıkları namazların boşa gittiği gibi bir korkuya da kapılmaması gerektiğini söyledi.

Rıdvan, "Onların duaları yine de Allah tarafından duyulacaktır" diye konuştu.

kaynak

Acaba Türkiye'de durum nedir? Oturduğum mahallede 100 metre arayla 2 cami var.Bunlar birbirine paralel.Ama kıbleleri farklı yönlerde.Ben bile şüphe ettim kıldığımız namaz kabul oluyormu diye.Acı bir gerçek var ki namazı bozan unsurlardan biriside kalbin kıble yönünden farklı bir yöne dönmesidir.

Acaba Türkiye'de durum nedir? Oturduğum mahallede 100 metre arayla 2 cami var.Bunlar birbirine paralel.Ama kıbleleri farklı yönlerde.Ben bile şüphe ettim kıldığımız namaz kabul oluyormu diye.Acı bir gerçek var ki namazı bozan unsurlardan biriside kalbin kıble yönünden farklı bir yöne dönmesidir.

Kardeş bende şüpheleniyordum kıble konusunda.Fakat oldukça makul fiyatlara kıble bulucular var pusula şeklinde onlardan alıp bakabilirsin.Ben baktım Allah'a şükür ikiside tutarlı çıktı.

uzun zaman bende evimde açısı fazla olmasada yanlış yöne dogru kılmıştım. kıbleyi gösteren pusulası olan bir misafir gelmiştide yanlış oldugunu ögrenmiştim.

ama ben şöyle bir yazı buldum belki sana faydası olur.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Efendim, bizler evlerimizdeki kıblemizi yakınımızda bulunan camilere göre tespit ederiz Başka çaremiz de yoktur zaten Bu şekilde kıldığımız namazlarımızın da kıbleye yönelik olduğunda şüpheye düşmeyiz Çünkü, namazda kıbleye yönelen insanın santimi santimine Kâbe'nin duvarına yönelmesi şartı yoktur

Sadece Kâbeyi de içine alan Mescid-i Haram tarafına doğru yönelmiş olmak yeterlidir Bakara Sûresi?ndeki ayette de böyle bir ifade kullanılmaktadır: ?Yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir!? Bu 'Mescid-i Haram tarafına çevir' tabirinden geniş bir kıble anlayışı çıkmakta, Kâbe'nin kendisini de içine alan Mescid-i Haram tarafına yönelmiş olmanın yeterli olduğuna delil olarak gösterilmektedir Hatta bu konuda yapılan tespitte şöyle bir açı ile de konu daha da netleşmektedir:

- Kâbenin bulunduğu noktadan 45 derece sağa ve sola sapmalar kıbleden (Kâbeye yönelmeden) sapma sayılmaz! Sapma derecesi daha fazla olursa 'kıbleye yönelme' şartı aksamış olur? (İSAM - 232)

Bir diğer tespitte de, Mekke şehrinin coğrafi yeri/ yönü Müslümanların kıblesidir denerek geniş bir kıble sahasına işaret edilmektedir (Hayatımızdaki İslam)

Demek ki, evinde namaz kılan kimsenin 45er derecelik sağa sola meyille kıldıkları namazlar dahi sahihtir Çünkü bu halde iken bile Mescid-i Haram, Mekke tarafına yönelmiş olma şartı gerçekleşmektedir

Bu sebeple yakınımızdaki camilere bakarak yaptığımız kıble tespitlerinden şüpheye düşmemeli, evlerimizde kıldığımız namazlarımızın tehlikede olduğu evh----- yer vermemeli, kıble anlayışımızın çok geniş bir sahayı içine aldığını düşünerek rahatlamalıyız

Ayrıca, kıblesini bilmediğimiz yabancı bir yerde kılacağımız namazı, kıbleyi bilenlerden sorarak kılarsak, kıbleye isabet etmesek dahi namaz sahihtir Çünkü bize düşen, bilen yerlilerden sormaktı Sorduktan sonra verilen bilgiden bizim sorumluluğumuz yoktur Ancak araştırma yapmadan rastgele kılar da isabet etmediğiniz sonra anlaşılırsa bu namazı yenilemek gerekir Çünkü üzerimize düşen araştırma görevimizi ihmal etmiş, rastgele kılmış olmaktayız

Demek ki, çevremizdeki camilere bakarak yaptığımız kıble tespiti bize huzur vermeli, evde kıldığımız namazlarımızdan şüpheye düşmemeliyiz

Aslında burada dikkat edilmesi gereken bir mühim nokta da şu olmalıdır:

Biz namazda kalıbımızla kıbleye yönelik durumda iken, kalbimizle nereye yönelik halde oluyoruz acaba? Asıl düşünülecek konu bu olsa gerektir Kıbleye, hem kalıbımız hem de kalbimizle yönelmeliyiz Namazın asıl sıhhati burada, kalıp ve kalp birliğinde aranmalıdır

Alıntı

Ahmet Şahin

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...