Jump to content

Pc Kapanma

apple-adige

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar benim bi sorunum var bilgisayar acılırken boot ekranını geçiyor ardından windows logosu siyah ekranda acılırken pc tamamen kendını kapatıyor (resetlemıyor) power tamamen gidiyor tekrar acıyorum bunu bırkac kez yapıyor.. fakat bırkac denemeden sonra acılıyor ve sorunsuz calısıyor ben kapatana kadarda kapanmıyor...

sorunun işlemci fanından oldugunu dusundum ve fanı degıstırdım ( işlemcinin ısınmasından dolayı kapattıgını dusunerek ) fakat aynı sorun dedevam edıyor.. ki işlemci ısınıyor ise acıldıgında masa ustu geldıgınde neden ben kapatana kadar kapanmıyor ...

daha once boyle bı sorun yasayan ve cozumunu bılen varsa yardımcı olabılırmı ...

simdiden teşekkürler

Merhaba arkadaşlar benim bi sorunum var bilgisayar acılırken boot ekranını geçiyor ardından windows logosu siyah ekranda acılırken pc tamamen kendını kapatıyor (resetlemıyor) power tamamen gidiyor tekrar acıyorum bunu bırkac kez yapıyor.. fakat bırkac denemeden sonra acılıyor ve sorunsuz calısıyor ben kapatana kadarda kapanmıyor...

sorunun işlemci fanından oldugunu dusundum ve fanı degıstırdım ( işlemcinin ısınmasından dolayı kapattıgını dusunerek ) fakat aynı sorun dedevam edıyor.. ki işlemci ısınıyor ise acıldıgında masa ustu geldıgınde neden ben kapatana kadar kapanmıyor ...

daha once boyle bı sorun yasayan ve cozumunu bılen varsa yardımcı olabılırmı ...

simdiden teşekkürler

Bu tür sorunların nedeni pek çoktur; donanım kaynaklı olabileceği gibi yazılım kaynaklı da olabilir; dolayısıyle, sistem ve donanıma ilişkin bilgilere ek olarak olayın hemen öncesindeki gelişmeler (yeni yazılım, donanım sürücüsü kurma ya da güncellenm vb.) hakkında da bilgi verilmelidir ki, olasılıklar en aza insin ve çözüm önerecekler üşenmesin...

Örneğin, işlemci fanından kuşkulanmışsınız; ama, ekran kartınızın fanlı olup olmadığı, ilk açılışlarda tutukluk yapıp yapmadığı, güç kaynağı kapasitesinin ilk açılış yüküne yeterli olup olmadığı belli değil...

taba nın dediği gibi bu tip durumlarda donanım kontrol edildikten sonra herşey nırmalse işletim sistemine bakılır...Format attınız aynı sorun devam ediyorsa Ram Bellek,hdd ve hdd kabloları kontrol edilir...Kolay gelsin...;)

Bu tür sorunların nedeni pek çoktur; donanım kaynaklı olabileceği gibi yazılım kaynaklı da olabilir; dolayısıyle, sistem ve donanıma ilişkin bilgilere ek olarak olayın hemen öncesindeki gelişmeler (yeni yazılım, donanım sürücüsü kurma ya da güncellenm vb.) hakkında da bilgi verilmelidir ki, olasılıklar en aza insin ve çözüm önerecekler üşenmesin...

Örneğin, işlemci fanından kuşkulanmışsınız; ama, ekran kartınızın fanlı olup olmadığı, ilk açılışlarda tutukluk yapıp yapmadığı, güç kaynağı kapasitesinin ilk açılış yüküne yeterli olup olmadığı belli değil...

öncelikle ilginiz için teşekkür edyorum arkadaşlar...

taba evet haklısın bahsettiğin ayrıntıları göz ardı etmemeliydim..

suan farklı HDD kullanarak tekrar formatlıyorum ...

kısaca sorularını cevaplamam gerekırse,

Açılışta tutukluk yapmıyor,

Ekran kartım asus (şuan ayrıntısına bakamadım) fan yok,

powersuply 300W (adiga marka) bunu yeni açtım kutusundan.

ilk attıgım format perfecktxp yani burdaki arkadaşların hazrıladığı xp ile kurdum...

Soğutma problemi olabilir fanı ve işlemcinin fanına bak bide işlemciyle fan arasında macun var bir tane o bitmiş olabilir ona bak

termal macundan bahsediyosun evet yeniledim onu, cok onemli bir etken oldugunu sanmıyorum yinede sagol..

fan ile ilgili değişiklik yapmıştım sanırım sorun o deyil... farklı cd ile format atmaya kadar herşeyi denedim bu arada... yinede sorun halen devam ediyor....

sanırım psikolojim bozuldu :)

Şuan kendim katılımsız xp yapmışstım sp3+güncellemeler+driver lar entegreli sade bir xp onunla kuruluma basladım ortalama 29 dakika kaldı ve gayet normal calışıyor...

donanımlardan bır kac fotoğraf alabilirsek daha iyi bir şekilde yardımcı olabiliriz.

bu kezde evet 27 dakika kala tamamen kapandı bukez donanımı tamamen sokup hem sizlerle donanım bilgsini paylaşıcam hemde dışarda teset edicem

kpanıyor açılmıyorsa 2 seçenek var %30 işlemci aşırı ısınıyordur okuduğum kadarıyla değil

2.si %70 kesinlikle power arızalı

Düşük bir ihtimal anakarttaki kondansatörler şişmiştir veya işlemci etrafındaki fetlerden birinde sızıntı vardır buda sizi aşar

kpanıyor açılmıyorsa 2 seçenek var %30 işlemci aşırı ısınıyordur okuduğum kadarıyla değil

2.si %70 kesinlikle power arızalı

Düşük bir ihtimal anakarttaki kondansatörler şişmiştir veya işlemci etrafındaki fetlerden birinde sızıntı vardır buda sizi aşar

evet birinci secenek için sunu soyleye bilirim 42-45 derece falan işlemcının ısısı, bunu minixp ile test ettim format atarken bıraz daha yukseliyordur ve buda muhtemel normaldir sanıyorum...

%70 power konusunda power yeni açtım kutusundan,

öncelikle ilginiz için teşekkür edyorum arkadaşlar...

taba evet haklısın bahsettiğin ayrıntıları göz ardı etmemeliydim..

suan farklı HDD kullanarak tekrar formatlıyorum ...

kısaca sorularını cevaplamam gerekırse,

Açılışta tutukluk yapmıyor,

Ekran kartım asus (şuan ayrıntısına bakamadım) fan yok,

powersuply 300W (adiga marka) bunu yeni açtım kutusundan.

ilk attıgım format perfecktxp yani burdaki arkadaşların hazrıladığı xp ile kurdum...

Sevgili "apple-adige",

İlk yazımda vurgulamama karşın, gerekli teknik bilgiyi vermemekte direnmeniz nedeniyle, sistem ve donamınınız hakkında yeterli bilgi olmadığından, olsa olsa yöntemiyle çözüm önerisinde bulunmak doğru olmaz; olasılıkların çokluğu ise itici, üşendirici...

Yine de bir şeyler söylemek gerekirse:

Verdiğiniz tek bilgi güç kaynağınızın 300 W'lık olduğudur ve bu değer günümüz bilgisayarlarının orta hallisi için bile çok düşüktür ki,

aşağıda verdiğim bağlantılardan birini kullanarak, size gerekli güç kaynağı kapasitesini hesaplatırsanız, durumu hemen ortaya çıkar:

Please register to see this content.

Ayrıca -az da olsa- İngilizce ile ilginiz varsa, güç düğmesine bastıktan hemen sonra bilgisayarınızdaki gelişmeleri ve verdiği tepkileri aşağıdaki görüntüde yazılı yönergelere göre değerlendirerek, sorunun güç kaynağıyla ilgili olup olmadığını anlayabilirsiniz:

2n96cm.jpg

Kolay gelsin...

sayın taba ilginiz için tekrar teşekkür ediyorum, vermiş oldugunuz linkleri inceledim tam olarak sistemimi orda hesaplayamadıysamda en yakın sonuç 400 üzerinde evet haklısınız..

ben şimdi donanımı soktum tamamen dısarda calıştırmayı deniyorum ve donanım bilgilerim:

Anakary abit NF-M2SV

A458-1208-out2b-hl.jpg

İşlemci

AMD Athlon 64x2

athlon64_x2_6000.jpg

ekran Kartım : Asus EAX 1550

asus_eax1550_Silent-512.jpg

Ram 1 GB DDR-II 667 Mhz

power ı mutlaka değiştirmem gereklimi ? bu cihaz daha önce çalışıyorud yaklasık bır hafta once boyle oldu

Adım : 1

Biosa gir load bios default görecen oraya tıkla,tarih ve saati düzelt,hdd ve ramlar sistemde takıldıkları gibimi onu kontrol et,bios seceneklerinde pc healt status var orda bak bakalım cpu sıcaklığı ne fan hızları nekadar onları kontrol et.Power managment status a gir:

ACPİ SUSPED TYPE : S1POS

Soft-off by power buton : Instat off

PME Event wake up : enabled

Ac back funtion : Soft-off

Bu ayarları yap sistemine gir.

Adım : 2

Sonra başlat/çalıştır/regedit-enter, regedit açılınca:gir,

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop anahtarına tıklayınca sağ taraftaki kısımda "PowerOffActive" değerine bakın, 0 ise üzerine çift tıklayıp açılan kutuya 1 yazın kapatın. regeditten çıkın.Restat at pc normal açılınca bak bakalım sorun devam ediyormu.

Bir ara internet üzerinden bitdefender online scan yap virüs varsa temizlesin.Bu dediklerimi hemen yap sonucu burda belirtirsen iyi olur.

Güç secekelerini alttaki resimdeki gibi ayarla.

28tw6fs.jpg

mucit41 teşekkür ederim önerilerine..

bios ayarlarımda dediğiniz değişiklilkleri yaptım

sıcaklık 31 dereceyi gösteriyor

fanhızı 3375 rpm

ACPI suspend type : S3(STR) idi değiştirdim

fakat sistem kurulu olmadıgı için 2. etap işlemlerini yapamıyorum ..

şimdi tekrar kuruluma başlıyorum

Kuruluma başla demenle format atmış ve yeni işletim sistemi kurmuş anlamı olarak algıladım doğruysa.Açaba format attığın işletim sistemi tamamen virislü ise bu sorunların hiç bitmez,virüs olmayan bir temiz işletim sistemi ile format atmayı dene sorun kalmayacaktır.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...