Jump to content

Türkçe'mizin Düzgün Kullanımı

helehoyni

Recommended Posts

Çoğu arkadaşımın Türkçe kullanımı konusunda ki özverisine bende katılıyorum.

Hepimiz forumlarda olsun veya günlük hayatta olsun kelimelerin yazılışında veya telaffuzunda yanlışlar yapabiliyoruz.

Arkadaşımızın ve benim gibi bir çok üyemizinde rahatsız olduğu konu bir kelime içerisinde ki Türkçe harflerin yerine yabancı harfler kullanılması veya iki harfin birlikte yabancı bir dille okunarak o kelimenin yazılışının değiştirilmesidir...

Lakap konusuna gelince, Herkesin kendine göre bir lakabı veya takma ismi vardır kimileri kendi bulmuştur kimileri arkadaş çevresince

ama önemli olan burada Ingilizce veya Türkçe yazılması değil yazılan isimlerin veya kelimelerin ya da lakapların yine kendi diline uygun olarak gerektiği şekilde doğru karakter veya harflerle yazılmasıdır... Ve sonuçta lakaplar da bir nevi özel isim gibidir ve sorgulanması çok doğru değildir..

Kısacası yazdığınız kelime veya cümle hangi dilde olursa olsun orjinal yazım şekline ve harflerine saygı duyulmalı ve o şekilde kullanılmalıdır.

Tam hatırlayamadığım bir sözü vardı Atatürk'ün yanlışım varsa düzeltin lütfen..

" Bir millet bağımsızlığını, hürriyetini ve sınırlarını kaybedebilir, hatta yıllar

boyunca başka bir milletin esareti altında yaşamak zorunda kalabilir ama bütün

bu unsurlar o milletin yok olmasına etken olamaz. Ancak kendi dilini kaybetmiş

bir millet yok olmaya mahkumdur

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE! "

Anladım arkadaşım :rolleyes: bende kıl olurum öyle "yha sn ndn böle yapıoossnn" sözlerine ama elden gelen birşey yok :angry2:

sanırım cep telefonlarından yollanan mesajların bu şekil acayip kelimelerin ortaya çıkmasında önemli bir rolü var. kimi zaman yazılanı geri almaya üşenmekten kimi zaman da 1 mesaja sığdırma endişesinden dolayı bu tür yeni türev kelimeler internette de çok kullanılır olmaya başladı. burada ne kadar tartışırsak tartışalım maalesef bu şekil yazım yanlışları alışkanlık haline geldi. türk milleti olarak ta alışkanlıklarımızdan vazgeçemiyoruz bir türlü...

Adamın bir dövmediği kalmış bizi hem suçlu hem güçlü hesabı, sağolsun sayın siriusblack olayı büyümeden engelledi. "Türkçe'yi bozduğuna inandığınız iletileri raporladığınızda muhakkak değerlendirilmektedir." yazmışsınız, ben uyarı almam değil mi bunu yaparsam :rolleyes:

Merak etmeyin raporlar çok kısa zamanda değerlendiriliyor ve gereken yapılıyor. Hatta yapıldıda.

Hem internet ortamında Türkçe yazmanın günlük hayatada çok büyük bir etkisi var bence. Artık günlük hayatta bile tam Türkçe konuşmaya başladım. ( Yani tamamen olmasada katkısı oldu.. Anladınız işte.) :rolleyes:

Güzelim dilimiz Türkçe'ye verdiğiniz önemden dolayı, TNCTR Ailesi ve Üyelerine teşekkür ediyorum. Madem ki; bunun için seminerler, eğitim faaliyetleri ve çeşitli kültür faaliyetleri düzenlenmiyor, o zaman biz üstümüze düşeni yapalım. Forum siteleri, internet ortamında çok kaldığımız durumlarda bizim için, iyi bir çevre ve ortam olabiliyor. Ama, bu iyi çevreyi düzensiz kullanmaktan kaçınalım. Klavyeyi hızlı kullanmanında alemi yok. Gördüğümüzü uyarmak ve bilgilendirmek, forumun başlıca esaslarındandır. Ayrıca, Forum Kuralları'nda da Türkçe'nin kullanımı ve yazım kuralları hakkında maddeler vardır.

''Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki, bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.'' Mustafa Kemal Atatürk

''Öyle istiyorum ki, Türk Dili bilim yöntemleriyle kurallarını ortaya koysun ve her dalda yazı yazanlar, bütün terimleriyle çoğunluğun anlayabileceği güzel, ahenkli dilimizi kullansınlar.'' Mustafa Kemal Atatürk

"[...] Dilini kaybetmiş bir millet yok olmaya mahkumdur." Mustafa Kemal Atatürk

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...