Jump to content

Türkçe'mizin Düzgün Kullanımı

helehoyni

Recommended Posts

Merhabalar Arkadaşlar;

TNC-TR hakikatten kalitesinden büyük keyif aldığım, fazlasıyla yararlandığım bir forum sitesi. Her şey kusursuz denebilecek şekilde işliyor, görevli arkadaşlar sağolsun hiç soluk almadan çalışıyor. Üyeler birbirine saygılı.

Fakat özellikle son günlerde dikkatimi çeken bir şey var. Bazı arkadaşlar dilimizi göz göre göre katlediyor; dilimizde olmayan harfler, kelimeler kullanıyorlar. (Yaw, Yha gibi saçma sapan kelimeler). Bu kullanılan Türkçe değil; özentilik, karaktersizliktir.

Dil bir ülkenin bağımsızlığının, özgürlüğünün sembollerinden biridir. Vatandaşımızı öldüren terör örgütü ile dilimizi katledenlerin benim gözümde hiç bir farkı yoktur. Nedir güzel dilimizle alıp veremediğimiz? Çok mu zor geliyor Türkçe yazmak?

Yönetici arkadaşlar bu konuda bir yaptırım getiremez mi acaba? Ben mi çok hassasım bilmiyorum ama bu özenti dilini görünce cinlerim tepeme çıkıyor; her şeyden soğuyorum. Kimsenin benim dilimi katletme hakkı yok!

Size sonuna kadar katiliyorum; fakat..

Bakiniz. Yurtdisinda yasayan gurbetci Turkler de var. Mesela ben. Benim klavyemde hicbir Turkce karakter yok. Malum laptopumu yurtdisinda aldim (hem fiyatlar daha uygun, hemde kolayima boyle geliyor). Elimden gelen hicbirsey yok. Turkce kelimeleri duzgun kullaniyorum fakat Turkce karaktersiz :D

Saygilarimla,

CCoder.

Başlık "Türkçemiz'in" olacak. Yanlış yazılmış.

Kimse ordinaryus dil profesörü olsun demiyorum :) Sadece Türkçe'de olmayan karakterleri, kelimeleri kullanmanın bir anlamı yok.

Size sonuna kadar katiliyorum; fakat..

Bakiniz. Yurtdisinda yasayan gurbetci Turkler de var. Mesela ben. Benim klavyemde hicbir Turkce karakter yok. Malum laptopumu yurtdisinda aldim (hem fiyatlar daha uygun, hemde kolayima boyle geliyor). Elimden gelen hicbirsey yok. Turkce kelimeleri duzgun kullaniyorum fakat Turkce karaktersiz :D

Saygilarimla,

CCoder.

Arkadaşım size saygım sonsuz, çünkü benim laptop da yurt dışından geldi ve klavyesi ingilizce. Kimse Türkçe klavyeye alışmak zorunda da değil. Ama demin bir konuya rastladım "Bilgisayarım driverı tanımıyor yawwww" diye başlık atmış adam. Ne gereği var o harflerin, ya da o kelimenin? Bu kadar mı zor onun yerine Türkçe bir kelime kullanmak? Umarım aradaki farkı anlatabilmişimdir.

Bu arada şaka da olsa "Türkçe karaktersiz" sözü yakışık almadı :)

doğru söylüyorsun birader

mesela azerbaycanlı bir arkadaşım var benden daha türkçe yazıyor ben kullanmamaya çaışıyorum ama alışmışım

geçen yıldan beri türkçeyi katletmemeye dikkat ediyorum

çünkü böyle giderse yakında değişik bir dil çıkacak karşımıza

• Administrator

Türkçemizi düzgün kullanalım da işe ilk önce kullanıdığımız kullanıcı adları ile başlasak daha iyi olur. @helehoyni, @ sk8er_boi ne kadar Türkçe çok tartışılır!!

İyi de internette Türk olduğumu belli etmek zorunda değilim ki? Türkçe forumda Türkçe, yabancı forumda başka nick mi kullanayım? Eğer internette kimliklerimizin gizli olmasını istemeseydik, gerçek ad ve soy adlarımızı kullanırdık.

Türkçemizi düzgün kullanalım da işe ilk önce kullanıdığımız kullanıcı adları ile başlasak daha iyi olur. @helehoyni, @ sk8er_boi ne kadar Türkçe çok tartışılır!!

"Helehoyni"... Sivaslıların şaşırınca devamlı kullandıkları "Hele" kelimesini duymuşsunuzdur belki. Can dostum vardı; Sivaslı ve kendi şiveleriyle şaka yapıp "Helehoyni" şeklinde söylerdi. 2 ay önce Hakkari'de şehit oldu; O'nun anısınadır bu kullanıcı adı.

İngilizce ya da başka bir dilde kullanıcı adı kullanmanın, yazmanın ne sakıncası olabilir ki? Benim anlamadığım Türkçemiz'in (Bu sefer doğru yazdım sanırım :D ) olmayan kelimelerin, harflerin sokuşturulmaya çalışması. Tabii ki klavye hatası olur, İngilizce klavye kullananlar olur... Ama "Yawww" yazmanın da bir anlamı yoktur arkadaşım, özentiliktir bu bence.

Bencede dikklat edilmeli evet bu doğru birşey ancak insan önce çuvaldızı kendine batırmalı daha sonra başka kişilere yha yhaw yazan kişilere karaktersiz demişsin eminim sizde yazıyorsunuzdur sırf laf olsun diye gelip böyle burada yazmakla iş olmuyor malesef kullanıcı adınızın anlamı nedir sorabilirmiyim TÜRKÇE'mi bu eğer öyleyse anlamı nedir bizi aydınlatırsanız çok memnun olurum. Onun anısı vardır tamam onada eyvallah yhaw 'da ağızdan çıkmıyormu yanlış olsun olmasın helehoyni-yhaw hiçbir fark görmüyorum ben.

Bencede dikklat edilmeli evet bu doğru birşey ancak insan önce çuvaldızı kendine batırmalı daha sonra başka kişilere yha yhaw yazan kişilere karaktersiz demişsin eminim sizde yazıyorsunuzdur sırf laf olsun diye gelip böyle burada yazmakla iş olmuyor malesef kullanıcı adınızın anlamı nedir sorabilirmiyim TÜRKÇE'mi bu eğer öyleyse anlamı nedir bizi aydınlatırsanız çok memnun olurum.

:) MSN'de dahi asla yapmadım dediğinizi Allah şahidimdir :) Kullanıcı adımın açıklamasını da yukarıda yaptım, sanırım siz cevap yazıyordunuz o arada.

Biz şunda şunu çıkartıyoruz diyelimki günlük hayatta kullandığımız lehçeyi yada dili burda sarfedersek aynısını kimliğimizin gizli kalmasının hiç bir gereği yoktur ohalde ne yapacakmışız Türkiye özgür bir ülke herkesi böyle yok yazıyla yok dille yargılamaya gerek yok herkes forumda istediği gibi yazar yorumunu kişinin yazdığı yorum Kural ihlalini aşıyorsa zaten yöneticiler yaparcaktır gereğini...

Tabii ki takdir yöneticilerindir. Ben sadece rahatsızlığımı, görüşlerimi dile getirdim. Lehçelere de saygısızlığım yok, ama maalesef Türkiye'de ya da dünyada böyle bir lehçe çeşidi yok :)Ben kimseyi yargılamıyorum, kimseye kötü gözle bakmıyorum yazdığından dolayı.

Ama bazıları dilimize bu olmayan harfleri sokmaya, Türkçemiz'i bozarak adım adım bizi bölmeye çalışırken bu insanlara çanak tutmak doğru mudur? Ya da çok mu zordur dilimizde olmayan "w" yerine dilimizde olan "v" tuşuna basmak? Çok mu zordur "Yha" yazmak yerine bir harf daha az kullanıp "Ya" yazmak? Bu kadar zor mudur ana dilimizi düzgün yazmak?

Daha 100 yıllık geçmişi olmayan ülkeler dilleri konusunda bu kadar hassasken doğru mudur yaptığımız?

Edit

Forum kuralları 20. Madde ile çatışan bi fikir beyanı oldu kusura bakmayın

Fikrim sabittir ama forum kuralları ile çatışan bi fikri bile bile burada yazmak

da olmaz o nedenle düzettim

Saygılar

Forum kuralları 20. Maddeyi okuyalım.

http://www.tnctr.com/topic/872-tnc-tr-forum-forum-kurallary/

Ben okudum, sağolun ama okumayanlar var sanırım :)

Sözlerine hak vermemek insafsızlık olur ama tabiii bi yere kadar

İnternette dilin düzgün ve doğru kullanıldığı masallardaki bi hayaldir

Dünyanın heryerinde bu böyle hatta bazı ortamlarda internet kendi dilini oluşturmuş bu dili bilmeyen yadırganmaktadır

Bölgelerde kullanılan lehçeler misali mesela kim nerden yazıyor kaç yaşında eğitim düzeyi nedir bilemeyiz bu nedenle sürekli uyarmak da kırıcı olur

Adam düzgün konuşamıyorsa veya klavyesi Tr değilse nebiliyim işte

Okullarda düzgün anlatılsın öğretilsin yeter anlıyacağın nette Türkçe dersi verecek değiliz bu tavır karşıdaki kişiyi incitir

Elbette bilinçli olarak yaptığını düşündüğümüz kişiyi uyarma gereği duyuyorsak o başka

Saygılar

Kimsenin Türkçe bilgisiyle, kültürüyle bir alıp veremediğim yok. Öyle olsaydı bu konuyu açabilmem için Türkçe'yi kusursuz kullanabilmem gerekirdi. Tabii ki ben de bir çok hata yapıyorumdur farkında olmadan. Ama ben "Özentilik"ten bahsediyorum kardeşim, direkt olarak göze batıyor Türkçe'yi o şekilde katledince, "w"ları koyunca, kelimeleri yamuk yumuk yazınca boyları mı uzuyor ya da bir şey olduklarını mı zannediyorlar?

Arkadaşlar hoş diyorsunuz katılıyorum da mesela benim bulunduğum ilçede "yav" sözü klasik yani G.Antep'in Nizip ilçesinde oturuyorum ha bu heryerde "yav" diye hitap edeceğim anlamına gelmiyor malum doğduğumdan beri burdayım ve dil alışmış bazen "yav" dersem ha bu zamana kadar hiç söylemedim ama dalgınlığımada gelirse kusurmuma bakmayın bunu dememeye çalışıyorum ama kusurum da olursa telafi ederim.

Al birine vur ötekine hesabı olmuş.Ha Tamam türkçemize önem verelim.Lakin yok kullanıcı adları yabancı isim miş cartmış curtmuş bunlar fasafiso.Sana ne yani benim nickden.yabancı yazınca türkçenin içinemi ettik ?Sanırım Dünyada bir dilin en fazla değişkenlik gösterdiği türkçe.öyleki doğu ile egenin,istanbulun sosyetiği ile orta anadolunun türkçeleri.Aslında türkçemiz Türkçe Değil Türkçeler oldu ülkemizde.Ben bundan rahatsız değilim ancak "emo" dilinden rahatsızım.

Benim için biri tamam yerine ok, vs gibi şeyler yazması türkçenin katliamına uğramaz.

Arkadaşlar hoş diyorsunuz katılıyorum da mesela benim bulunduğum ilçede "yav" sözü klasik yani G.Antep'in Nizip ilçesinde oturuyorum ha bu heryerde "yav" diye hitap edeceğim anlamına gelmiyor malum doğduğumdan beri burdayım ve dil alışmış bazen "yav" dersem ha bu zamana kadar hiç söylemedim ama dalgınlığımada gelirse kusurmuma bakmayın bunu dememeye çalışıyorum ama kusurum da olursa telafi ederim.

Değerli arkadaşım "Yav" kelimesi dediğin gibi oturmuştur bazı lehçelere, doğrudur. Benim sıkıntım "Yav" ile değil, "Yaw" ile :)

Değerli arkadaşım "Yav" kelimesi dediğin gibi oturmuştur bazı lehçelere, doğrudur. Benim sıkıntım "Yav" ile değil, "Yaw" ile :)

Anladım arkadaşım :rolleyes: bende kıl olurum öyle "yha sn ndn böle yapıoossnn" sözlerine ama elden gelen birşey yok :angry2:

Arkadaşa aynen katılıyorum. Şimdiki gençlik, gerçekten özentiden ileriye gitmiyor. Keza, eğitim sistemide berbat bir duruma düştü. Biraz acı konuşacağım ama, bunlar bilinmezse vatandaşlık görevimiz yerine getirmiş sayılmayız. Şimdiki gençlere ne ailede terbiye ve eğitim veriliyor, ne de okullarda eğitiminde gelişme gösterebiliyor.

Bunda, bir çok neden vardır. Mesela;

1 - Özentilik,

2 - Yabancı Sermaye,

3 - Eğitim Esksikliği,

4 - Düzensizlik,

5 - Ahlaki Değerlerin Düşüşü,

6 - Yanlı Olma ya da Taraflılık Durumları,

7 - Yabancı Dilleri, Türkçe'ymiş Gibi Gösterimler,

8 - Yabancı Filmler,

9 - Yabancı Diziler,

10 - Yabancı Çizgi Filmler,

11 - Gereksiz Tripler,

12 - Moda Denilen Safsata,

13 - Ergenlik Safhası Gerginliği,

14 - Kişilik Bunalımı,

15 - Kendini Gösterme Tripleri,

16 - Yabancı Dil Eğitimindeki Keşmekeşlik,

17 - Günümüz Şartları,

18 - Ekonomik Yükümlülükler,

19 - Çevre ve Arkadaş Bozukluğu gibi bir sürü neden sayabiliriz. Ama, bu tarz gidişatın en önemli nedenleri ise; özenti, eğitim yetersizliği, ahlaki değerlerin düşüşü ve yabancılara benzeme tripleri başta geliyor. Herşeyden önce, eğitim ailede başlar. Çocuklarımıza, kardeşlerimize, yeğenlerimize, kuzenlerimize ve akrabalarımıza sahip çıkalım. İyiyi ve doğruyu, onlara gösterelim ki böyle durumlarla karşılaşmayalım.

Şuan pek vaktim yok, uzun yazamayacağım ama, önce konuyu açan arkadaşa teşekkür ediyorum.

Forum kurallarında da belirtildiği gibi, Türkçe'ye elimizden geldiğince sahip çıkıyoruz yönetim ekibi olarak. Orada insiyatifi biraz da yöneticilere bıraktığından, kendi adıma, bu konuda taviz vermez olduğumu, Türkçe'yi düzgün kullanmadığından uyarı seviyesi yükselen üye arkadaşlarımız bilirler. :)

Ama şu da var, üye isimlerine takılan arkadaş yanlış düşünüyor fikrimce. Türkçe'yi bozmak ayrı, bu bahsettiğiniz mevzu ayrı. Şimdi siz Türkçe'ye giren yabancı kelimeleri toptan çıkaracak olsanız dilimiz tabiri caizse kuşa döner. Latince ve Arapça'dan giren kelimelerden bahsediyorum.

Misal: insan, dünya, rayiha, teşekkür, rica, isim vs.

Not: Türkçe'yi bozduğuna inandığınız iletileri raporladığınızda muhakkak değerlendirilmektedir.

Şuan pek vaktim yok, uzun yazamayacağım ama, önce konuyu açan arkadaşa teşekkür ediyorum.

Forum kurallarında da belirtildiği gibi, Türkçe'ye elimizden geldiğince sahip çıkıyoruz yönetim ekibi olarak. Orada insiyatifi biraz da yöneticilere bıraktığından, kendi adıma, bu konuda taviz vermez olduğumu, Türkçe'yi düzgün kullanmadığından uyarı seviyesi yükselen üye arkadaşlarımız bilirler. :)

Ama şu da var, üye isimlerine takılan arkadaş yanlış düşünüyor fikrimce. Türkçe'yi bozmak ayrı, bu bahsettiğiniz mevzu ayrı. Şimdi siz Türkçe'ye giren yabancı kelimeleri toptan çıkaracak olsanız dilimiz tabiri caizse kuşa döner. Latince ve Arapça'dan giren kelimelerden bahsediyorum.

Misal: insan, dünya, rayiha, teşekkür, rica, isim vs.

Not: Türkçe'yi bozduğuna inandığınız iletileri raporladığınızda muhakkak değerlendirilmektedir.

Teşekkür ederim ilginiz için. Kullanıcı isimlerine, İngilizce, Almanca ya da herhangi bir dile gıcıklığım yok; hatta bazı programların açıklaması İngilizce yapılmak zorunda kalınıyor, buna diyecek bir şey yok :) Sadece Türkçe ile başlayıp daha sonra böyle garip harfler ve kelimeler yerleştirilince arasına yakışık almıyor.

Dün bir arkadaş öyle bir mahfetmiş ki Türkçeyi açtığı konuda; dayanamadım kibarca söyledim:

http://www.tnctr.com/topic/148067-driver-tanymyyor-bir-turlur-yaww/page__pid__851239#entry851239

Adamın bir dövmediği kalmış bizi hem suçlu hem güçlü hesabı, sağolsun sayın siriusblack olayı büyümeden engelledi. "Türkçe'yi bozduğuna inandığınız iletileri raporladığınızda muhakkak değerlendirilmektedir." yazmışsınız, ben uyarı almam değil mi bunu yaparsam :rolleyes:

Benim kuzenim var, o ve arkadaşları Türkçeyi öyle bir katlederek yazıyorlarki, dayanamayıp öyle yazmayı bırak artık dedim kuzenime. Sonra cevabı şu oldu: "Ne olucakki?". Bende dedim: "Görürsün 10 yıl sonra."

Hala anlamadı. Yani internet ortamı da olsa okullarda vb. ne bileyim bazı yerlerde bu konu hakkında küçük seminerler düzenlenebilir. Haksızsam söyleyin. 10 değil 5 yıl içinde olacakları düşünmek bile istemiyorum.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...