Jump to content

Mavi Ekran Sorunu?

ratapan

Recommended Posts

Arkadaşlar bi makine var elimde.Xp açılışında xp logosundan sonra mavi ekran veriyor.Hata olarakta "IRQL_NOT_LESS_EQUAL" yazıyor.Format atmaya çalıştığımda ise ntfs.sys dosyasında hata var diyor.Xp kurulu bir hdd nin yanında taktığımda yine mavi ekran verip reset atıyor.Ben de sağlam olan harddiski tek bağlayıp xp açıldıktan sonra hdd yi bağlıyorum.Hdd nin markasını modelini bölümlerini doğru gösteriyor daha biçimlendirmeye kalmadan reset atıyor.Xp kurulumunda r onar enter devam f3 çık ekranı geldiğinde r veya enter tuşlarından hangisine bassam mavi ekrandan sonra reset atıyor.

Arkadaşlar yardım edebilecek kimse yok mu?

probleminin hdd oldugunu sende en az benim kadar anlamışlsındır..eminolmak için hdd çalışıyorken dinle hdd yi kafa atıyordur muhtemelen.hata adını hatırlayamadım ama geçen 2-3 hafta önce benzer sorun vardı.xp nin yanına takınca hata veriyor demişsin.bu durumda illaki üstünde çalışmayı düşünüyorsan ya hdd regenerator benzeri programla hdd nin bad sector lu alanını bulup oranın haricinde çalışmak.yada win98 ile bi biçimlendirmek.2 işlemde epey uzun sürer 10 gb= 1-2 saat gibi .

Farklı iki adet ram kullanıyorsan 1 ni çıkar ve tekrar format atmayı dene.Forumda bir araştırma yaparsan bu konularda çok makaleler ve paylaşımlar bulacaksın.Selametle kal.

Format atmadan bu sorunu çözmek istiyorsan ilk yapaçağın şey ekran kartın sürücüsünü silmen ve tekrar orjinal sürücüyü yükle bu tür hata mesajı ile tekrar karşılacakmısın.Sürücülerin yanlış yada uygun yüklenmemesi sonucu iq çakışmasından kaynaklanıyor bu sorun.Ekaran kartın sürücüsünü tekrar yükle bak bakalım o hata yine verecekmi.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...