Jump to content

Ram Neden 512 Görünüyor

sonsuzevren33

Recommended Posts

öncelikle kasayı rami aldığın yere ******ürüp orada başka ramlerle bir dene istersen çünkü bios güncelleme çok tehlikeli bir iştir eğer yükleme yaparken elektrik kesilir veya bir aksaklık olursa anakartın bir daha açılmaz sırf bu yüzden ben eprom-flash programmer aldım

Haklısın biliyorum.Bios riskli bir iş ama sanırım sorun bios.

Yeni remleri başka bilgisayarlarda denedim.Normal 1gb görünüyor.

Ramlarin ikiside 1gb 533mhz kingston olmasına rağmen

yeni ramde çipler sadece bir yüzde var herhalde yeni ramlara bios uyumlu değil.

Haklısın biliyorum.Bios riskli bir iş ama sanırım sorun bios.

Yeni remleri başka bilgisayarlarda denedim.Normal 1gb görünüyor.

Ramlarin ikiside 1gb 533mhz kingston olmasına rağmen

yeni ramde çipler sadece bir yüzde var herhalde yeni ramlara bios uyumlu değil.

evet olabilir hem 533 kullanmışsın hemde markalı kingston genelde %90 aakartla sorunsuz çalışır ramda 8 chip mi var 4 chip mi 8 ise çalışması lazım diye düşünüyorum her biri 128 mb lıktır ama 4 chipse herbiri 256 mb dır.Biosun hangi tarihe ait

mhz sorunu olamaz çünkü arkadaş başka bilgisayara taktığında 1 gb olarak gördüğünü söylüyor mhz sorunu olsaydı o bilgisayardada aynısı olurdu..

sen en iyisi bir bilgisayarcıya git sorunu bi sor bios güncellemeyse güncellettir.. değilsede sorunu öğrenmiş olursun illa bilgisayarcıya yaptırmak zorunda değilsin sorunun neyse buraya yazıp bizimde yardımcı olmamızı sağlayabilirsin..

evet olabilir hem 533 kullanmışsın hemde markalı kingston genelde %90 aakartla sorunsuz çalışır ramda 8 chip mi var 4 chip mi 8 ise çalışması lazım diye düşünüyorum her biri 128 mb lıktır ama 4 chipse herbiri 256 mb dır.Biosun hangi tarihe ait

Eski ram her iki yüzünde 8'er çipten toplam 16 çip

yeni ramde sadece bir yüzde 8 çip var o zaman eski ramdeki çipler 64mb

yeniler ise 128mb olur harhalde.

mhz sorunu olamaz çünkü arkadaş başka bilgisayara taktığında 1 gb olarak gördüğünü söylüyor mhz sorunu olsaydı o bilgisayardada aynısı olurdu..

sen en iyisi bir bilgisayarcıya git sorunu bi sor bios güncellemeyse güncellettir.. değilsede sorunu öğrenmiş olursun illa bilgisayarcıya yaptırmak zorunda değilsin sorunun neyse buraya yazıp bizimde yardımcı olmamızı sağlayabilirsin..

.

Bizim buradaki bilgisayarcılar bişey bilmiyor.Denedim biliyorum

indireceğin dosya içinde zaten AFUWIN.EXE var onunla dene benim anakartta açmadı ve tehlikeli olduğu için fazla kurcalamadım program açıldıktan sonrada SDP4P478.ROM bunu göster gerisini kendi halledektir

BIOS Adı BIOS for P4M800PRO-M478 (PCB:1.x)

Sürüm 08/03/07

Yayın Tarihi 2008/03/11

Güncelleme Açıklaması Support SST49LF040B & M50FLW040AK5G flash rom

Özel Not

Dosya Boyutu 713KB

Sen eminmisin biosun içinden afu çıkıyor ami olduğuna eminsen yükleme talimatını içeren ve ami winflash programını upload ediyorum çok dikkatli ve emin ol anakartın bir daha açılmayabilir yine söylüyorum servise ******ür bence şimdi görmeden kesin bi şey diyemiyorum sitede afu çıkıyor sen ami diyosun ben olsam güncellemeye gitmezdim ama karar senin ami nin prog aşağıdaki linkde

Doğru teknik özelliklerde ami yazıyormuş yeni gördüm

Please register to see this content.

º 4Mb Flash ROM'lu AMI BIOS

º Tak ve Kullan 1.0A, APM 1.2, Multi Boot, DMI'yı destekler

º ACPI düzeltme 1.0 teknik özelliğini destekler

turk_eros öncelikle yardımların için teşekkürler

Anakart destek sayfasındaki

"

Please register to see this content.

bios yükleden biosu indirdim ve kurdum sorun çıkmadı.

Açılıştaki bios tarihi değişti yani başarılı.

ama maalesef ram hala 1,5gb

Arkadaşım biosla alkası olmayan bişey ben halen diyorumki mhz ile alakalı belkide yanılıyorum

anakartın üzerindeki ram slotunun yanında hangi ram destekledigini yazar onu iyi oku ona göre ram al

Arkadaşım biosla alkası olmayan bişey ben halen diyorumki mhz ile alakalı belkide yanılıyorum

anakartın üzerindeki ram slotunun yanında hangi ram destekledigini yazar onu iyi oku ona göre ram al

Arkadaş yazmış 1 gb 533 lük ram almış yine olmamış mhz ile de alakası yok bioslada anakart 128 mb lık chipleri desteklemiyor tek çare 16 chip ram bulup takması kesin çözüm

Ankartın ECS P4M800PRO-M478 bumu bu ise 4 tane ram slotu var ilk ikisi ddr 253 mhz son ikili ddr 400 mhz.

Senin ramların 2x512 ise ve yanlış slotlara taktıysan eksik göreceksin.Ramın üzerindeki değerler pc400 ile bitiyorsa o zaman her ikisini mavi slota tak ve bak bakalım biosta durum nasıl orda 960 gibi bir rakkam görürsen sorun halledilmiştir diyebiliriz.Saygılarıma.

4zyyk8.jpg

Ankartın ECS P4M800PRO-M478 bumu bu ise 4 tane ram slotu var ilk ikisi ddr 253 mhz son ikili ddr 400 mhz.

Senin ramların 2x512 ise ve yanlış slotlara taktıysan eksik göreceksin.Ramın üzerindeki değerler pc400 ile bitiyorsa o zaman her ikisini mavi slota tak ve bak bakalım biosta durum nasıl orda 960 gibi bir rakkam görürsen sorun halledilmiştir diyebiliriz.Saygılarıma.

4zyyk8.jpg

Pc nin üzerindeki ramler aynı yazmıştım ddr2 533mhz

kardesim bios da ram düşerme yeri war oraya gir bak bakım ram orda 512 mb gözüküyorsa 1024 yükselt belki düzelir

Güzel diyosunda neresin de ve nasıl?

Ramların tek ise mor olan slota tak,biosa gir ddr frequency ile birşey görürsen auto yap birde öyle dene ne olacak,tammı görücen yada eksikmi.Anakartın ecs mi.Bir dene.Başka bir yol aklıma gelmiyor yardımçı olmak için,yanlız şunu son olarak belirtmek isterim ingilizce sistelerden aldığım bilgiye göre bu tür sorunlar bulunuyormuş ecs anakartlarda ram le ilgi bu son dip not.

ECS P4M800PRO-M478 ana karta uygun bios ayarların:

CMOS Setup Utility - Copyright © 1985-2005, American Megatrends, Inc.

Advanced Setup

DRAM timing Auto

mja8me.jpg

CMOS Setup Utility - Copyright © 1985-2005, American Megatrends, Inc.

CPU PnP Setup

DRAM Frequency Auto olacak şekilde ayarla.

2vrzp90.jpg

RAM DESTEKLER:

24yr592.jpg

DDR2 533 - 512 MB

Corsair 4PB11D9CHM

Eipida 04180WB01

Kingston HY5PS56821

TwinMOS Elpida 8D22JB-ED

TwinMOS Hynix 8D22JB-HX

Samsung K4T56083QF

1 GB Apacer ELPIDA E5108AB-5C-E

Memory

Supports DDR 400/333/266 MHz or DDR2 533/400 DDR SDRAM DIMMs

• Accommodates four unbuffered DIMMs

• Up to 1 GB per DIMM with maximum memory size up to 2 GB

ANAKART RAM DİZAYNI:

2exvfaf.jpg

DDR 400 ile DDR2 533 aynı slota insan üstü bir güç uygulamadıkça uymaz ortadaki çentikler farklıdır bu 1. yanlış 2.Yanlış hayatta rami 512 görüp biosdan 1024 yapamazsın sadece frekanslarını değiştirirsin sen dediğim gibi kardeş 16 chipli bir ram bul 533 kesinlikle çalışacaktır yoksa aklın iyice karışacak DDR400 e tak diyecekler oturdu zannedip elindeki 0 ramdan da olacaksın yakacaksın

Merak etme kardeş ddr2 ramı ddr yuvasına takacak değilim.

Belki dedim biostan bir ayar eksik ama mucit41 in dediğine baktım ayarlar tam.

Ayrıca mucit41 neden 512mb desteklenen ramları sayıyorsun ramların ikiside kingston ve 1gb.

512 ram zaten takmadım.

2 tane 1 gb ddr 2 ramın varsa anakartın kitapçığına bakarak ddr 2 ise ramın kitapta gösterilen slota takarsın olur biter.

512 ram örnektir unutma.Yukarıdaki gösterdiğim ayarları yaptıktan sonra.Sorunun halletmişsen iyi olacaktır.İyi günler.Eksiksiz ramlar senin olsun.

ekran karti on bordmu eğer onbordsa ram çaliyor ola bilir

o anakartta 512 mb ram çalacak ekran kartı imkansız DDR1 den DDR2 ye geçişte çıkmış 478 pinli anakart ben daha yeni 512 mb onboard ekran kartlı anakart aldım arkadaşın anakartı enaz 3-4 yıllık vede ilk açılışta ram sayarken veya biosda gösterirken zaten 2 Gb görmüyür senin dediğin windows ekranında olur ram düşmesi ilk açılışta zaten ekran kartı alsa bile ram+ekran kartının kullandığı olarak belirtir

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...