Jump to content

grub4Dos, live Cd, 0X0000007B Sorun

Recommended Posts

2GBlık belleğime (USB multiboot) Kaspersky Rescue 2010 ,Hirens Boot USB, NTLDRFix ,Otomatik Symantec Norton Ghost,Acronis disk director suite koydum.Gayette güzel çalışıyorlar.

Kaspersky Rescue de çok problem vardı bayaa uğraştım oldu..

Şimdi tek sıkıntım Live CD leri ,ERD commanderi sağlıklı bir şekilde eklemek. fakat hep aynı sorunu çıkarıyorlar .boot edip ilerlediklerinde Mavi Ekran hatası alıyorum 0x000007B diye.bunu bi türlü halledemedim.

Erd commander için ramdisk kullanayım dedim.ERD commander içindeki Setupldr.bin ve NTDETECT dosyasını USB nin rootuna koydum.Winnt.sif diye bi dosya oluşturdum.

[setupData]

BootDevice = "ramdisk(0)"

BootPath = "\ISO"

OsLoadOptions = "/noguiboot /fastdetect /minint /rdexportascd /rdpath=ERD7.iso"

içeriği bu. Buda çalıştı ramdisk vs ilerledi fakat bi noktada biosinfo.inf bulunamadı gibi bi hata verdi.(Setupldr.bin içerisinde biosinfo.inf diye bi yazı gördüm.ama ilerisi için ne yapacağımı tam olarak bilmediğim için değiştirmedim)

ERD commanderin bu iso dosyasını virtualbox ta denedim çalıştı sıkıntı yok live cd de..diğer mini XP vs lerde virtualboxta çalıştı.Fakat kendi makinemde USb multiboot yaptığımda belli bir noktaya kadar ilerliyor.(windows Xp logosunu falan geçiyor tam xp açılacakken direkt Mavi Ekran 0x0000007B sorunu çıkyor.)Tüm liveCD lerde aynı sorun oluyor.

Iso dosyası türündeki Live CD lerde böyle problemler yaşıyorum.Ne yapmalıyım bilmiyorum ama bu ramdisk yöntemiyle sorun çözülecek gibi duruyor.Yalnız teknik yardıma ihtiyacım var bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.[Not:Grub4dos kullanıyorum.grub4dos a göre çözümlerinizi bekliyorum ...)teşekkür ederim..iyi günler.

@z1234567

Aslında konunun Grub4dos ile alakası yok.

Yani Grub4dos görevini yapıp önyüklemeyi başarılı bir şekilde başlatmış.

Sorun ilgili livecd cd/dvd ortamından başlamak üzere hazırlandığı için usbden başlarken soruna neden olmasıdır.

I386 klasörünün içeriğini alabilirmiyim?

Bu arada içinde ErdCoomander programları olan livecd çalışması forumda mevcut ve usbden sorunsuz bir şekilde de çalışıyor...

Denemeni tavsiye ederim.

2010-01-06_105900.png

erd.png

ERD içindeki I386 klasörünün içeriği bu.

evet grub4dos görevini yapıyor tek sıkıntı iso uzantılı live cd lerde (erd dahil) hep tam windows açılırken BSOD 0x0000007B hatası vermesi.

Linkinizdeki ERD yi indirip deneyeceğim inşallah onda bi sorun olmaz.

Ramdisk önyüklemeli ISOları nasıl oluşturabilirim.Ramdisk önyüklemeli olunca 0x0000007B hatasını vermeyeceğini düşünüyorum.

ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

@z1234567

Evet ramdisk ilede olabilir. Ben sana en basit yönetmi yazım.

1 - ERD.ISO dosyasının tüm içeriğini usbne çıkart.

2 - I386 klasörünün ismini minint olarak değiştir.

3 - Her ihtimale karşı minint\ntdetect.com dosyasını usb sürücüsünün rootuna kopayala.

4 - Grub4dosta aşağıdaki komutu kullan...

title ERD - MiniNT
ls /minint/SETUPLDR.BIN || find --set-root --ignore-cd /minint/SETUPLDR.BIN
chainloader /minint/SETUPLDR.BIN
boot

Kolay gelsin....

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...