Jump to content

Sistem çökmesi

ozgun2

Recommended Posts

eğer güvenli mod açılmıyorsa.. bilgisayarına içinde sistem kurulu olan bir hdd tak .. sonra masaüstünden al dosyalarını .. oda olmazsa.. Cdden çalışan Xp yi indir .. Cd ye çek .. sonra cdyle aç pc'ni .. öyle kurtar... Dosyalarınız...!

Windows xp cd sini tak.

boot et.

xp yi kurduğun sürücüyü seç.Örnek C sürücüsü.

Daha sonra hangi disk biçimile ile kurulacağını soran ekrana geldiğinde.

-Ntfs (Çabuk)

-Ntfs

-fat32-(Çabuk)

Gibi seçeneklerin geldiği ekranda en alt kısımda dosya sistemini oldugu gibi bırak diye bir seçenek olacak.onu seçip.

Xp kurulumunu normal şekilde devam ediyorsunuz.

kurulum bittikden sonra masaüstü geldiğinde C sürücüsüne girip Documents and Settings penceresine gelip eski windowsdaki oturum adına girip masaüstünüzde ki belgelerimdeki klasörlere dosyalara ulaşabilir yedeğinizi alabilirsiniz.

Bu işlemler tek sürücüye 2 işletim sistemi kurulumu yapmaktadır.Böylece bir diğer işletim sistemi ile açıldığında çökmüş bozulmuş açılamaz durumda olan işletim sistemindeki dosyalara erişim sağlanabiliyor ;)

Not:Yedeğinizi Aldıkdan sonra bilgisayarınızı tekrar formatlamanız önerilir.C sürücüsünü Yani işletim sisteminizin bulunduğu sürücüyü biçimlendirip kurmanız önerilir.

canlı xp ile kurtarmak bir çözüm ama eğer elinde böyle bir cd yoksa var olan xp cdsi ile yeniden üzerine kurulum yap ama format atmıyacaksın başka bir dizine xpyi kur alacağını al sonra temiz bir formatla istediğini kur

arkadasım onarma yapabilirsin söle ki:vp cd sinden boot et hdd secme yeri geldiğinde r:onarma seceneği olur ordan onarabilirsin o da olmassa wİNDOWSU silmeden yani belgeleri silmeden tekrar kurabilirsi o da söle oluyor hdd secme yeri geldiğinde sistemin kurulu olduğu hdd ye enterle ondan sonra silmeden devam edebilirsin bu şekilde yapabilirsin:D

Cd den çalışan xp ile aç c dekileri kopyala d ye at veya xp cd sini tak ilk ilk onar değil ikinci onarı seç bozuk windows dosayalrını yerine yeni sağlam dosyaları ekler windowsun açılır tabi ki bad sector yoksa ahardiskinde varsada hiren boot cd içindeki hdd regenarator ile 1 seçeneğini scan and repairi seç onarım bittikten sonra büyük ihytimalle açılıyor

Arkadaşım ilk öncelikle yapman gereken orjinal xp cdsini tajk daha sonra xp menüsünde r onarma seceneği var r ye basarak ms dos ortamına geçer orda sende isteyeçeği ilk menüde sistem seç der onu 1 yap entera bas ardından da yönetici parolası sorar eğer sen kendin bi parola oluşturmadıysan orayada enter bas c:/windows> yazan yere ilk chkdsk /p yaz enterla sistemi denetler ardından da chkdsk /r yaz ardından bimesini bekle bitince exit yazıp enterla yeniden başlatır...windows masaüstünü görünceye kadar bekle muhtemelen düzelir düzelmesse arkdaşlarımın dediği programları kullanabilir

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...