Jump to content

Göz Sağlığı İçin Hertz Ayarı

BuRak2677

Recommended Posts

arkadaşlar benım monıtorum 60 , 70 ve 75 hertz destekliyor pc aldıgımdan beri 60hertz deydi ama internette göz saglıgımıc ıcın

eger monıtorunuz desteklıyorsa hertz ayarını yukseltın gozunuz ıcın dıodu ıste goz kanlanması yorgunlugunu almak ıcın falan.

ayarı 75 yaptım

monıtoru acıtıgım zaman "RECOMMENDED SETTINGS" De 1024/768 60hz dio

yanı onerılen ayarlar yukardakı gıbı olsun cınsınden bu bıhata deıl ılk aldıgım gunden beri bu cıkıo bir nevi bilgi ekranı gibi ..

fakat anlamadıgım su goz saglıgımız ıcın hertz ayarı 60 dan yukarı olması gerek ise neden onerılen ayarda 60 dıyor ?

bide az once okudum bi yerde hertz ayarını yukseltmek monıtor omrunu kısaltır dıodu sızcedorumudur?

Merhaba,

Başlığın ilgimi çekti ve okudum. Bende hemen ayarlarıma baktım ama tahmin ettiğim gibi Hertz'in ayarı ekran çözünürlüğüne göre değişiyor. Ben Samsung SM 223BW monitör kullanıyorum ve önerilen 1680X1050 çözünürlükte kullanıyorum. Ve bu çözünürlük için bana verilen Hertz'ler ise 59Hz ve 60Hz! NVIDIA'nın ayarlarına baktığımda ise farklı çözünürlüklerde ise örneğin seninkine 1024X768 'e ise 60Hz, 70Hz ve 75Hz Hertzleri veriyor. Bu çözünürlükte 75Hz i seçtiğimde herhangi bir problem yaşamıyorum tabii kısayolların devasa gözükmesinden başka :D

Benim önerim farklı çözünürlüklerde 75Hz yi denemen bakalım monitörün aynı uyarıyı verecek mi?

Hertz yükseltmeye gelince de NVIDIA ayarlar bölümünde Hertz bölümünde "Açıklaması: Yüksek yenileme hızı kullanırsanız ekrandaki titreme azalır. Tipik Kullanım Senaryoları: Ekran titremesinin azatılması." yazıyor. Kısacası burada amaç ekran titremesinin azaltılması yani ömrünü olumsuz yönde etkileyeceğini sanmıyorum.

Kolay Gelsin

ALIAS007.gif

ALIAS007.gif

Hertz Görüntünün monitör tarafından 1 saniyede olusturulduğu kare sayısıdır (Yani yenileme hızı) .

Göz sağlığı için en düşük değer 60 Hertzdir ( saniyede 60 yenileme)

Ve bu değerde kimi monitörler titreme yapar.Yada elektrik şebekesinden dolayı düşük değerde titreme yapabilir.

En sağlıklısı 75-80-85 Hertz yenileme hızıdır

60 hertze getırdıgımde recommended settinfs 1280/1024 60hz cıkmıyor sadece

auto adjustmen in progress diyor ama 75 e cıkarddımmı yukarıdakı ayarları onerıyor sızce neden olabılır?

yanı neden 60hertz ionerıokı gozumuz ıcın 75 daha ıyıymıs ayrıca 75 i de desteklıo monıtor zaten bu monıtorun goruntuleyemeyecegı modları sakla secili ..

Monitörünüz LCD ise Hertz ayarını yapmanıza gerek yoktur.

Çünkü LCD'lerde yenileme hızı diye bir kavram yoktur.Fakat uyumluluk açısından hala LCD monitörlerde 60Hz gibi yenileme hızları görülür.

Bunu ayarlamanızın göz sağlığınıza bir etkisi yoktur.

LCD monitörlerde yapmanız gereken şeyler: (varsa) DVI girişini kullanmak,doğru parlaklık ve kontrast ayarını yapmak ve ClearType kullanmaktır.Bir de monitörü en yüksek çözünürlüğünde kullanmak gerekir yoksa görüntüde bozulmalar olur,yazıları okumak zorlaşır.

Monitör CRT yani tüplü ise (ki zannetmiyorum) mecburen en yüksek Hertz değerini ayarlamak gereklidir.

1024x768 için 85 Hz mesela.

Fakat sizin monitör en fazla 75Hz desteklediğine göre büyük ihtimalle LCD'dir.

Evet LCD .. Brightness 100'deydi Contrast 80 deydi 100 yaptım sizce kaç olmalı ?

Onu gözünüze göre siz belirleyeceksiniz.Ayrıca her monitörün farklı ayarlaması var.

Brightness 100'deyken mesela bazı monitörler çok parlak oluyor,renk beyaza kaçıyor.

60hz önerilmesi crt monitorlerde hz'nin arızaya neden olabilmesi heralde.

http://stereopsis.com/flux/flux-setup.exe[/CODE]

Bu program monitorun ayarlarını otomatik ayarlıyor, odanızın ışığını gece ve gündüze göre seçebiliyorsunuz, bulunduğunuz şehri seçince otomatik ayarlıyor zaten, hatta otomatik seçiyor windowsun yerel ayarlarına göre.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...