Jump to content

Pardus: Kablosuz Ağlara Bağlanın

KemalALKIN

Recommended Posts

Kablosuz Ağlara Bağlanın

Kablosuz ağların hayatımızda ne kadar büyük bir yer tutmaya başladığını fark etmişsinizdir. Dolayısıyla da, bir işletim sisteminin en temel gereksinimlerinden biri hâline gelir kablosuz ağlara bağlanmak. Pardus da bu ihtiyacı karşılıyor.

Nasıl bağlanılır?

Öncelikle Ağ Yöneticisi'ni açmanız gerekiyor. Ağ Yöneticisi'ne ekranınızın en sağındaki Ağ Yöneticisi simgesine sağ tıklayarak, başlat menüsünden ya da Sistem Ayarları'ndan girebilirsiniz. Ağ Yöneticisi'ni açtıktan sonra "Profil Oluştur" denir. Daha sonra Kablosuz Ağlar altından cihazınızı seçerek profil oluşturma penceresini açın.

ag_yoneticisi.png

Profil ismi: Profiliniz bu isimle anılır. Bu alana yazdıklarınız önemli değildir ama zorunludur.
ESSID: Bağlanacağınız kablosuz ağın adının yazıldığı alandır. Hemen sağındaki Tara düğmesine tıklarsınız, çevredeki ağları taramaya başlar ve siz de aralarından gireceğinizi seçersiniz.
Güvenlik türü: Bu bölüm genelde otomatik algılanır. Parolanızın hangi şifreleme yöntemini kullandığını belirler.
Parola: Bağlantı parolasını yazacağınız alandır. İsterseniz karakterlerin gözükmesini de sağlayabilirsiniz.
Ağ ayarları: Bu alandan bilgisayarınızın ağ içerisinde adres alma ayarı ister otomatik, ister elle yapılabilir. DHCP kullanmanızı tavsiye ederim. Otomatik ayarlayacaktır.
İsim Sunucuları: Bu alandan DNS ayarı eklenebilir. Bu sayede, normal DNS ayarlarından bağımsız bir DNS kullanabilirsiniz.

profil-olustur.png

Ayarları tamamladıktan sonra Tamam diyerek profili oluşturup, sonrasında da hemen solundaki kutucuğa bir tik atarak bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

ellerine saglık üstat bir sorum olcak sana baslıklan anlatıgın konu arasında teredüte kaldımda simdi bu cevredeki kablosuz agları bulup kıran programı senin anlatımındada ben kendimce öyle anladım bu evdeki kablosuz modeme sifre atma ve calınmasını önleme olarak algıladım ama baslıktada tam tersi :D:D:D

ellerine saglık üstat bir sorum olcak sana baslıklan anlatıgın konu arasında teredüte kaldımda simdi bu cevredeki kablosuz agları bulup kıran programı senin anlatımındada ben kendimce öyle anladım bu evdeki kablosuz modeme sifre atma ve calınmasını önleme olarak algıladım ama baslıktada tam tersi :D:D:D

hiç güleceğim yoktu :Q

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...