Jump to content

Linux'un En Ünlü Olduğu Yerler

pc-se7en

Recommended Posts

Her şey iyi güzel de bu nalet olası windows un hiç mi faydası yok yani, tamam bende Linux sever biriyim ama Linux işletimini Windows kullanarak öğrendim yada yönlendim diyebilirim hatta bir temel oluşturduğunu pc kullanımını ve en önemlisi inglizce öğrenmemi sağladı.Bu açıdan Win e borçluyum ama öte yandan stabil ve göz boyama dan uzak sağlamlıkta wine 10 çekecek Linux un yeride bambaşka.Demek istediğim hepsinin Win Linux Mac v.s işletim sistemlerinin kendine göre ayrı değerleri var arkadaş yazmış linux da oyun oynanmıyo ama win de bu konuda sıkıntı yok anlatabiliyormuyum...

Merhabalar. Aslında linux'un grafik altyapısı windows işletim sistemlerinden daha stabil ve hızlıdır. Lakin burdaki esas sorun Microsoft'un kendi API'si Direct3d'nin fazlaca yaygınlaşmış olması. Yoksa net hatırlıyorum ki openGL apisi kullanan oyunlar linuxta daha hızlı çalışıyordu.

Saygılarımla.

• 2 hafta sonra ...
  • 4 ay sonra...

Değerlendirme yaparken objektif olmalıyız.Tamam linux bir fenomen ama microsoft ürünlerini yabana atamayız.Microsoft sayesinde bilgisayar bu kadar yaygınlaşabildi ve hemen herkes bilgisayarı windows ile tanıdı.Bugün windows 7'nin kötü bir işletim sistemi olduğunu hangimiz iddia edebiliriz?Hele de hala xp'den vazgeçemeyen milyonlarca insan varken...Çökme kilitlenme meseleleri derseniz o bence biraz da kullancıya bağlı.Bir xp vista veya seven sistemi format atmadan 3 sene kullanmak bence bir rüya değil.Windows'un en büyük dezavantajı kapalı kaynak olmasıdır bence,bunun dışında eleştirilebilecek fazla yönünün olduğunu sanmıyorum.

Bunları söylerken bu yazıyı ubuntu'dan yazdığımı ve 3 yıldır linux kullandığımı belirtmek isterim ki yanlış anlaşılma olmasın.Linux bir fenomen ama windows da en az linux kadar bir fenomen bence.

[quote name='STAN' date='01 Aralık 2010 - 19:43 ' timestamp='1291233192' post='919953']
windows uygulamalarını çalıştırabilsem bende hiç durmam
[/quote]

aslında windows uygulamaları pardus'da çalışıyor, onlar için bildiğiniz gibi ek paketler gerekiyor
eğer o ek paketleri kurarsanız pardus'da sağlam bir şekilde uygulamaları açabilirsiniz
ama üzülerek söylüyorum ki gelişmiş Java ve PHP uygulamaları açmak mümkün değil

[quote name='nezcafe' date='01 Aralık 2010 - 21:15 ' timestamp='1291235146' post='919969']
aslında windows uygulamaları pardus'da çalışıyor, onlar için bildiğiniz gibi ek paketler gerekiyor
eğer o ek paketleri kurarsanız pardus'da sağlam bir şekilde uygulamaları açabilirsiniz
ama üzülerek söylüyorum ki gelişmiş Java ve PHP uygulamaları açmak mümkün değil
[/quote]
wine hq APPDB ye baktın mı

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...