Jump to content

Dvd Ve Cd çekerken Hız

GoRd!10

Recommended Posts

Arkadaşlar dvd veya cd cekerken bilgisayarım çok yavaş yazıyor. bilgisayarım kasıyor sesler falan değişik değişik geliyor. nero 7 programını kullanıyorum. programda en yuksek hızı secmeme rağmen yinede yavas çekiyor ortalama bir dvd yi 25-40 dk da çekiyor.

Sistem Özellikleri

1GB RAM

3.0 Ghz cpu

512 MB ekran kartı

bu durumu nasıl çözebilirim.

CD çekmedeki önemli faktör bildiğim kadarıyla RAM in tampon belleği. ^GB demişsin de acaba kaç MHz?

CD çekerken aklında bulunsun:

* DVDyi +x ile CD yi 24 veya ^'x ile yazdır. Hız seçeneklerinin CDyi yazmasıyla alakası yok, okumasıyla alakası var ve ne kadar yavaş yazarsan o kadar uyumlu hale gelir. Mesela 16x hızla yazılmış bir DVD ile herhangi bir PCye format atamazsın (BIOS hızından dolayı göremeyebilir)

* Yazılım esnasında kesinlikle sisteme yüklenme. Hatta o kadar ki msni bile kapat, RAM ne kadar boş olursa o kadar sağlıklı çalışır.

* NERO burning ROM veya NERO Express CD yazılımı aşamasında "Yazdırılan verileri doğrula" seçeneğini aktif et. Böylece yazdırdığın CDleri hata kontrolü yapmış oloursun.

---

Becerebilirsen BIOS güncellemesi yap derim ben, belki yazıcınla anakart arasında hız farkı vardır. Bu fayda etmezse DVD okuyucunu söküp kafasına ellemeden hava vur. Bir de mümkünse RAMleri sök ve yerlerini değiştir (tek RAM varsa yanındaki slota tak)

Bu sorun bende de var ve sorunum RAM kaynaklı. En kısa zamanda değiştirmeyi düşünüyorum.

Arkadaşlar Sohbet forumuna teknik konular açmayın.

Hadi bilmeyen arkadaşlar açtı, tecrübeli üyelerimiz raporlasın cevap vermek yerine.

güzümden kaçmış :db: geçenlerde de adam AutoIt altında soru sormuş, ben de bilip bilmeden saçmasapan bir yorum yapmıştım :p

arada oluyor böyle :)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...