Jump to content

Lise Tercihi

burak29

Recommended Posts

arkadaşlar allah izin verirse bu sene liseye başlıyacağım size sormak istediğim ben lise tercih kağıdını ne zaman dolduracağım sbsye girerkenmi yoksa daha sonra okuldanmı verilecek kağıt bunun hakkında bilgi almak istedim herkese iyi akşamlar..

Öncelikle eğitim hayatınızda başarılar dilerim.

Sistem geçen senenin aynısı değişmez ise Seviye Belilreme Sınavlarından alacağınız (Orta 1-2-3 puanlarınızın ortalaması) puan ile Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği puanlara göre okullara kendi okulunuza başvurarak kayıt yaptırabileceksiniz.

Daha sonra yerleştirlemez iseniz yada tecih ettiğini okul haracinde yeniden tercihler yapabileceksiniz.

Burada önemli olan sizin Orta Öğretim Başarı Puanınızın yüksek olmasıdır. Benim önerim yada dileğim en az OÖBP 'nızın 440 veya yukarısı olmasıdırç

Ancak Anadolu Öğretmen Liselerine girebilirsiniz daha fazla ise ilinizdeki en iyi liselere (en iyi Anadolu yada Fen Liseleri) yerleştirlebilirsiniz. (450 ve üzeri)

Normal Anadolu Liselerine de 395 ve üzeri ile yerleştirilebilirsiniz.

Şimdi size önerim bugün gireceğiniz SBS 'den yüksek puan alarak ortalamanızı yükseltin. Bu sebeple erkenden yatı ve bu sınavınıza dinç olarak girin.

Şimdiden başarılar diliyorum size ve tüm SBS'ciler.

Sonuçları internetten yada okulunuzdan öğrendikten sonra gerekli açıklamaları internet yada okulunuzdan öğrenebilisiniz.

Please register to see this content.

Öncelikle eğitim hayatınızda başarılar dilerim.

Sistem geçen senenin aynısı değişmez ise Seviye Belilreme Sınavlarından alacağınız (Orta 1-2-3 puanlarınızın ortalaması) puan ile Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği puanlara göre okullara kendi okulunuza başvurarak kayıt yaptırabileceksiniz.

Daha sonra yerleştirlemez iseniz yada tecih ettiğini okul haracinde yeniden tercihler yapabileceksiniz.

Burada önemli olan sizin Orta Öğretim Başarı Puanınızın yüksek olmasıdır. Benim önerim yada dileğim en az OÖBP 'nızın 440 veya yukarısı olmasıdırç

Ancak Anadolu Öğretmen Liselerine girebilirsiniz daha fazla ise ilinizdeki en iyi liselere (en iyi Anadolu yada Fen Liseleri) yerleştirlebilirsiniz. (450 ve üzeri)

Normal Anadolu Liselerine de 395 ve üzeri ile yerleştirilebilirsiniz.

Şimdi size önerim bugün gireceğiniz SBS 'den yüksek puan alarak ortalamanızı yükseltin. Bu sebeple erkenden yatı ve bu sınavınıza dinç olarak girin.

Şimdiden başarılar diliyorum size ve tüm SBS'ciler.

Sonuçları internetten yada okulunuzdan öğrendikten sonra gerekli açıklamaları internet yada okulunuzdan öğrenebilisiniz.

Please register to see this content.

şimdi anlayamadım tercih yaparken bana bir kağıt vercekler bende ona okulun isminimi yazacağım yoksa tercih yapmak istedim okullara kendim gidipmi başvuru yapacağım nasıl yapacağım hiçbir bilgim yok

şimdi anlayamadım tercih yaparken bana bir kağıt vercekler bende ona okulun isminimi yazacağım yoksa tercih yapmak istedim okullara kendim gidipmi başvuru yapacağım nasıl yapacağım hiçbir bilgim yok

Evet sevgili Burak29 sınavlar tamamlandıktan sonra MEB sitesinden alacağınız puanlar açıklandıktan sonra bu başarı puanınıza göre tercih edebileceğiniz okul türleride MEB sitesinde yayınlanacak (zaten sonuçlar aynı saatlerde okulunuzda da internetten indirlmiş olacaktır) genelde bu tür işlemleri kendinizde internet üzerinden yapabileceksiniz eğer ki internet ortamınız yok ise mezun olduğunuz okul size yardımcı olacaktır.

Siz bu tercih listesini İnternetten (sizin okulunuzdan aldığınız bir şifre ile) oluşturduktan sonra veliniz ile birlikte okuldan alıp (yada internetten indirip) doldurduğunuz formları (sizin puanınıza göre seçtiğiniz okulların listesini velinizin imzaladığı) yine okulunuza teslim edeceksiniz. Bu işlemler esnasında zaten puanınızdan yüksek bir okulu tercih etmeye çalışırsanız sistem zaten kabul etmeyecektir.

Puanınıza uygun okulların listesini ister kendi ilinizden isterseniz başka ilden tercih edebilirsiniz. Bu ilk tercihlerinizdeki okullardan birisine yerleştirileceksiniz. Buna rağmen geçenseneki ouanından yüksek puanlıların tercihi sizin tercih ettiğiniz okuldan yana ise siz yine yerleitirlemeyeceksiniz. Bu durumda siz a.ıktamı kalacajınız Hayır birer hafta arayla iki kez daha tercih yapabileceksiniz. Ama ilkte tercih ettiğiniz okula yerleştirildi iseniz ve kabul ediyorsanız 2. ve 3. tercihlerinize gerek kalmayacaktır. Ama siz bu yerleştirildiğiniz okulu beğenmediyseniz yeni bir okulu (tabiki puanınız oranında) tercih etme işlemleri için 2. yada 3. tercihlere katılabilrsiniz.

Allah yardımcınız olsun ve tüm dilekleriniz gerçekleşsin.

Sevgiler.

Yada yinede kafanızda problemler var ise siz sadece ve sadece okulunuzda bu işlemlerden sorumlu olan Müdür Yardımsına direkt olarak veliniz ile giderek tüm bu saydığım işlemleri aşama aşama yaptırabilrsiniz. Bu amaçla okulunuz sizlerden geçen sene tahminim 5 veya 10 TL alıyordu.

herşey sınav olmuş arkadaş. ilkokul 8 den sonra giriliyordu sınava, şimdi kademe dahada düştü. ne yazıkki türkiyedeki eğitim sistemi içler acısı durumda,gerçekten hayatımız sınav olmuş. yinede her arkadaşıma başarılar diliyorum.

herşey sınav olmuş arkadaş. ilkokul 8 den sonra giriliyordu sınava, şimdi kademe dahada düştü. ne yazıkki türkiyedeki eğitim sistemi içler acısı durumda,gerçekten hayatımız sınav olmuş. yinede her arkadaşıma başarılar diliyorum.

Emeksiz yemek olmayacağını sizde bilirsiniz. Ayrıca ilkokul 8.sınıftan sora giriliyordu sözünüze katılmıyorum. Eğitim içler acısı durumda da olduğuna inanmıyorum.

1- Sadece 8.sınıfta girdiği puanla Lise seçecek olan öğrenci tüm emeğini o iki saatlik sınavla heba edebiliordu.

2-Bu günkü sitemde yani SBS sınavlarının 3 kademeli olmasıyla birlikte yani Orta 1,2 ve 3. sınıf ve okul puanı ile birlikte strese girmeden aldığı bu dört puan ortalaması ile lise tecihi yapabilyor.

3- Bir sınavla olaki o günkü stresi yada rahatsızlığı sebebiyle iyi puan alamayan binlerce öğrenci hak ettiği liseye gidemiyorduç

İşte bu sebeplerden dolayı 3 kademeli sınav sistemi hem öğrenciyi tembellikten kurtarıyor ve sürekli ders çalışmasını gerektiriyor. Böyle olunca da bugünkü eğitim siteminin çok daha iyi olduğu söylenebilri.

Yeter ki okumak isteyen dersine iyi çalışsın.

Bilmem bana katılır mısınız.

Saygılar.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...