Jump to content

Linuxta Windowstan üstün 10 özelliği

KemalALKIN

Recommended Posts

Linuxta windowstan üstün 10 özelliği bilmek ister misiniz?

officialpenguin.gif

Linuxta windowstan üstün 10 özellik

1-Partitasyonlara ayırma Değişik dosya tiplerini tanıma ve hardiski kolay bölümlendirme yapma imkanı

2-Activasyon ihtiyacı yok.

3-Kişiselleştirme özelliği windowsa göre sınırsız.

4-Otomatik kullanıcı girişini yapmak çok kolay

5-Ayrı bir kullanıcı dizini ile işletim sisteminden izole bir dosya güvenliği var.

6-Son versiyon işletim sistemini güncellemeyle yüklemek mümkün.

7-Kolay yükleme ve hazır programlar artı tek tıklamayla program ekleme imkanı.

8-Çift ve daha sayıda işletim sistemi için açılış ayarlama veya tercihşli açılış imkanı

9-Komut satırıyla işletim sistemini çalıştırma ,yönlendirme imkanı

10-Windowsa göre daha fazla perfonmans ve çökmeme

Ayrıca tabi bu özelliklerin dışında virüslerden bağımsız olmak ,görsellik vb daha çok özellik yazmak mümkün

Aşağıda 10 özelik için ingilizce açıklama var.

10 Things Linux Does Better Than Windows
posted by Kroc Camen on Fri 9th Apr 2010 10:29 UTC
Icon"To be clear about this article's intent, it's not to bash Microsoft, or Windows. Because to be fair, despite using Linux 95% of the time while I'm on the PC, I can find more faults with it than Windows. So, this article's goal is to highlight some of the major pluses of Linux, and also showcase where Windows could improve in the future, should Microsoft take heed of the suggestions."

Disclaimer: Unlike the article author, I am not a full time Linux user; ergo, my complaints are from an opposite perspective that the better informed Linx user (that is, you dear readers) will see as an attempt at trolling. Now I can’t fool you, but I tell it how I see it and I hope that this will actually help in the discussion with the topic at hand—what Linux does that Windows could do better. The extra info you provide to make Linux better for me is always very useful.

1. Partitioning

Rob Williams (the article author) provides GParted as example. Almost anything is better than diskmgmt.msc. However, the author should have mentioned that the command line tool DISKPART provides much more power, though still without the ability to handle non-Microsoft filesystems.
2. Activation

Agreed; just a few weeks ago I had to deal with a false positive on a Vista computer. The customers had no idea how to deal with it. The activation warning was unhelpful, stating that the machine was in fact illegitimate, and no link was provided to activate the machine; I had to use search to find Vista’s OOBE and phone Microsoft.

When false positives hit, it hurts only legitimate customers. How Microsoft can continue to do this to users is beyond me. The news may be full of all the scary new ways Apple are restricting the iPhone and iPad, but OS X has no anti-piracy measures, no activation, no licence keys—and Linux has no concept of a pirate copy in the first place.
3. Customisation

That double-edged sword. It’s all down to how it’s presented and the effort that has gone into making it difficult for the user to shoot themselves in the foot. KDE versions prior to 4 are known for being particular extreme when it comes to customising opportunities, with the user dumped into a badly chosen set of defaults and expected to sort it out themselves. Things have improved, and KDE 4 shows a side of customisation that is less MySpace and more interior decorating.
4. Automatic User Login

Is control userpasswords2 actually documented? Where are you supposed to find this out? In Linux, the option is easier to find than arcane run-box magic.

But I have this memory niggling at the back of my mind; oh yes! That for a long time, GNOME network manager would ask you for your chainring password every time if you had autologin enbaled, and that this bug persisted for two or more releases of Ubuntu before getting fixed. I’m still angry about that. How could it be so low priority to make autologin unusable for two years!?
5. Troubleshooting

Definitely a tough one to quantify, especially given that I fix PCs for a living and generally know how to get out of a bind in Windows. Windows always fails though when it comes to data. In Linux, you can backup the home directory and know that you should be able to transplant it to another system. In Windows, your data is scattered everywhere and since Vista, is basically untransplantable (USMT is useless) unless you were wise enough to have a backup. You do do backups, right?
6. No-Nonsense OS Updates

Except for that time when I updated Ubuntu from 8.10 to 9.04 and the update process called for key-presses to continue, which was impossible to know unless you expanded the details view to show the command buffer and had realised it had paused waiting for a key. Not forgetting that the update hosed the system afterwards anyway.

Anyway, that’s just one bad experience. Windows is certainly no better (ever had a crash half way through a service-pack install?) Linux has the benefit that packages of all kinds are managed universally across the install, and that updates encompass all software on the machine. Windows software has scattered update mechanisms, and even though OS X has no Apple-provided third-party update mechanism, developers have more or less all agreed upon using Sparkle, so it’s still better than what Windows users have to endure (Would you like the Yahoo toolbar with that Java update?).
7. Easy Installation of Common Applications

The most refreshing thing about Linux software is that you know that installing it is very unlikely to invite along a whole ton of stuff you didn’t ask for that appears every time you start your computer. Being a Windows user is a chore, keeping the startup clean; it is just something about the Windows environment that is unlike both Mac OS X and Linux, where by vendors feel the irressistable urge to abuse your machine. It’s like screwing over users is the culture on Windows. I have to deal with this every day, with customers innocently trying to get the basics on their computer (because Microsoft don’t provide the basics with the OS anymore) and getting a whole ton of crap they didn’t ask for.

If anything, getting only what you asked for is the most refreshing part of Linux for an end-user.
8. Interoperability

Linux has to work extra hard here to work alongside Microsoft, who have erected road blocks at every stage. Dual booting is a pain because NTLDR/BCD choose to be ignorant of choice and neither has Microsoft been exactly forthcoming with interoperable SMB. The fact interoperability works at all in Linux is testament to the hard graft done on their part.
9. Command Line

The history of command line functionality in Windows is long, boring and uneventful. The only interesting thing to happen in twenty years ended up sidelined because Microsoft didn’t ship Monad (PowerShell) with the OS. I suppose it all helps sell copies of Visual Studio, or something.
10. Performance & Stability

Whereby two whole podcast episodes and a few hundred comments were devoted to X alone. Not being a full time Linux user, this is one that’s hard to quantify. Every experience I’ve had with Linux has been unstable. The variables that contribute though are so many (hardware support for one); so given Microsoft’s massive advantageous position in this regard, Linux does surprisingly well in this. In fact, all major OSes are pretty stable now and stability debates feel a lot like taking a trip back to 2001.

Windows has had to deal with unstable third parties forever, and the OS wraps functionality around providing stability when things go wrong. On the other hand, Linux seems to treat stability as Somebody Else’s Problem. If X crashes, blame the driver. Blame anybody. It doesn’t matter whose fault it is, you should be mitigating the damaging effects to the user. Crashes will happen. Throwing blame around when the user just lost their data is no good because the user will blame you. In this regard, I have to say that Windows 7 is simply the leader in being both stable, and dealing with crap when it happens.

********************************************************************************

İngilizce - Türkçe Çevirisi

10 Things Linux Windows Better Than mu
Kroc Camen tarafından Cum 9 Nisan 2010 10:29 tarihinde UTC yayınlanmıştır
Icon "Bu makalenin amacı hakkında net olabilmek için, Microsoft ya da Windows bash değil. Çünkü PC'de olduğum sürece adil, zamanın% 95 Linux kullanıyor rağmen üzere, Windows daha daha fazla hata bulabilirsiniz. Yani, bu makalenin amacı Linux'un önemli artılar vurgulamak ve Windows gelecekte artırabilirsiniz de vitrin, Microsoft almalı öneriler dikkate olduğunu. "

Yasal Uyarı: makale yazarın aksine, bir tam zamanlı Linux kullanıcısı değilim; ergo, benim şikayetlerim tersi bir bakış açısıyla bu daha iyi bilgilendirilmiş Linx kullanıcı (siz sevgili okuyucular ise) trolling bir girişim olarak göreceksiniz. Şimdi seni aptal olamaz, ama şimdi görüyorum ve ben bu gerçekten de konu ile tartışmaya yardımcı olacağını umuyoruz söylemek o el ne Linux, Windows daha iyi yapabileceği yok. Verdiğiniz ekstra bilgi Linux beni her zaman çok yararlı olduğu için daha iyi yapmak için.

1. Bölümleme

Rob Williams (makale yazarı) örnek olarak GParted sağlar. Hemen hemen her şey diskmgmt.msc daha iyidir. Ancak yazar bu komut satırı aracını DISKPART rağmen hala yetenek Microsoft dışı dosya sistemlerini ele almadan çok daha fazla güç sağlar belirtilen olmalıdır.
2. Etkinleştirme

Anlaştılar; sadece birkaç hafta önce sahte bir Vista bilgisayarda pozitif uğraşmak zorunda kaldı. Müşterileri ile hiçbir fikri nasıl başa vardı. Etkinleştirme uyarısı yararsızdır, makinenin aslında gayrımeşru olduğunu belirten, hiç bir link makine etkinleştirmek için sağlanan, ben Vista'nın OOBE ve telefon Microsoft bulmak için arama kullanmak zorundayım.

Ne zaman yanlış pozitif vurmak, sadece meşru müşterileri acıyor. Microsoft kullanıcılarına bunu devam edebilir beni dışındadır. Haber tüm korkunç yeni yollar dolu elma olabilir ama iPhone ve iPad sınırlandırıyoruz OS X, hiçbir lisans anahtarlarını ve Linux ilk etapta bir korsan kopya kavramı yok hayır harekete geçirmek hiçbir anti-korsan önlemleri almıştır.
3. Özelleştirme

Yani iki ucu keskin kılıç. Hepsini nasıl o ve zor kullanıcı ayak kendilerini çekmek için içine yapım gitti çaba sunulan's. o fırsatları özelleştirmeye, kullanıcı geldiğinde KDE önceki sürümleri için 4 özel aşırı olduğu için bilinen atılmasını kötü defaults'un set seçilmiş ve kendilerini bu sıralamayı bekleniyor. Things, geliştirilmiş ve KDE 4 gösterir özelleştirme daha az ve daha iç dekorasyon MySpace bir tarafı.
4. Otomatik Kullanıcı Girişi

control userpasswords2 aslında belgelenmiş mi? Nerede bu öğrenmek gerekiyor? Linux, seçenek daha kolay gizemli run-box sihirli daha bulmaktır.

Ama bu bellek aklımın arkasında detaycı var; oh evet! Eğer enbaled Otomatik girişi olsaydı bu uzun bir süre, GNOME ağ yöneticisi chainring şifre her zaman için ve bu hata Ubuntu'nun iki veya daha fazla sürümleri için sabit almadan önce ısrar isterler. Hala bu konuda kızgınım. Nasıl bu kadar düşük öncelikli Otomatik girişi iki yıldır kullanılamıyor yapmak olabilir!?
5. Sorun Giderme

Kesinlikle zor bir, özellikle bir yaşam için ve PC'ler saptamak genellikle nasıl dışarı Windows bir bind almak için bilmek verilen ölçümüdür. veriler söz konusu olduğunda bile Windows her zaman başarısız olur. Linux, sen-ebilmek sırt ev dizini ve başka bir sisteme nakli gerekir biliyorum. Eğer yeteri kadar akıllı bir yedek sahip olmadıkları sürece Windows'da, verilerinizi her yerde ve Vista yana, temelde (USMT faydasız untransplantable ise) serpilir. Sağ yedekleme Öyle mi?
6. No-Saçma OS Güncellemeler

O zaman ben 8,10 den 9,04 ve güncelleştirme işlemi anahtar presler, sen ayrıntıları genişletilmiş sürece hangi bilmek mümkün değildi komut tampon göstermek için görüş ve bekleyen durdurulmuş olduğunu fark etmişti sürdürmeye çağırdı Ubuntu güncellenen dışında önemli bir . Değil güncelleştirme sonra zaten sistem ıslatılacağız unutma.

Her neyse, bu sadece bir kötü deneyim. Windows kesinlikle daha iyi (hiç bir hizmet paketini yüklemek? Aracılığıyla bir kaza yarım vardı) Linux yararı, her türlü paketleri evrensel yüklemek genelinde yönetilen sahiptir ve bu güncellemeleri makinede tüm yazılımları kapsayacak olan. az veya çok tüm Sparkle kullanarak kararlaştırılmış Windows yazılımını bile OS X hayır Apple-üçüncü parti güncelleme mekanizması sağlamıştır mekanizmaları güncelleme dağılmış olan, geliştiriciler, bu yüzden hala Windows kullanıcıları katlanmak zorunda ne daha iyi (ister misiniz's Java güncelleştirmesi ile Yahoo toolbar?).
7. Ortak Uygulamaları Kolay Kurulum

Linux yazılım hakkında en ferahlatıcı şey biliyorum ki çok şeyler size bilgisayarınızı her başlattığınızda görüntülenir için sormadım bir bütün ton boyunca davet etmek mümkün değildir installing. Windows kullanıcı olmak a tel, başlangıçta temiz tutmak değil, hem Mac OS X ve Linux sunucuları tarafından suistimal için makine irressistable dürtü hissediyorum aksine Windows ortamında hakkında sadece bir şeydir. Kullanıcıların üzerinde vida gibi Windows kültürdür. Bunu her gün başa çıkmak için, müşterilerinin masum Microsoft işletim sistemiyle artık temel vermeyin çünkü onların bilgisayar (on) temel almak ve onlar için sormadım bok bütün bir ton elde çalışıyor ile var.

şey, yalnızca sizin için ne istedi getting bir son kullanıcı için Linux en ferahlatıcı bir parçasıdır.
8. Birlikte Çalışabilirlik

Linux ekstra burada sert Microsoft, her aşamada yol bloklar dikilmiş olması ile birlikte çalışmak üzere işe sahiptir. Çift önyükleme bir ağrı NTLDR / BCD tercih cahil olmak ve ne Microsoft tam olarak birlikte çalışabilir SMB ile gelecek olan seçim çünkü. Aslında birlikte çalışabilirlik hiç Linux çalışır sert greft kendi parçası üzerinde yapılan doğru kanıtıdır.
9. Komut Satırı

Windows komut satırı işlevsellik geçmişi uzun, sıkıcı ve olaysız bir. Sadece ilginç yirmi yıl kadar Microsoft işletim sistemiyle Monad (PowerShell) gemi yoktu çünkü kızağa sona erdi gerçekleşmesi. Hepsini Visual Studio, falan kopyalarını satmak yardımcı olur sanırım.
10. Performans ve İstikrar

Mademki iki tam podcast bölümlerine ve birkaç yüz yorumlar X yalnız sadık kaldılar. Henüz tam zamanlı Linux kullanıcısı olmak, bu zor sayabilirsiniz etmek birdir. Linux kararsız olmuştur yaşadığınız her deneyim. olsa katkıda değişkenler kadar (bir donanım desteği) çoktur; bu nedenle bu konuda Microsoft'un büyük avantajlı konumda verilen bu, Linux does şaşırtıcı iyi. Aslında, tüm önemli işletim sistemleri oldukça istikrarlı şimdi istikrar ve tartışmalar olduğunuzu düşünüyorsanız bir gezi geri alarak 2001 gibi bir çok.

Windows kararsız üçüncü şahıslar ile sonsuza dek anlaşma ve oldu OS zaman terslik istikrarı sağlayarak etrafında işlevselliği tamamladı. Diğer taraftan, Linux gibi Biri istikrar tedavi görünüyor Else Problem's. X çöker, sürücü suçu varsa. Blame herkes. Bu kimin suçu o önemli değil, sen kullanıcıya zararlı etkilerini azaltmak olmalıdır. Çökerse ne olacak. kullanıcı suçlamıyorum çünkü atıyorum, kullanıcı sadece kendi veri kaybı etrafında suçu yok iyidir. Bu bakımdan, ben, Windows 7 sadece iki stabil olmaktan lider, ve bok ile ne zaman olur ilgilenen söylemek zorundayım.

çok yazılan çizilen bir konu :) bir sürü üsütn özelliği olduğu gibi birçokta eksik yanı mevcut.

1. hala son kullanıcı için yeterince basit değil.

2. driver sorunları her zaman olduğu gibi var. kartınızın driverı yoksa yandınız yüklemek için 40 dereden su getireceksiniz demektir.

3. internet baglantınız yoksa çokta birşey ifade etmiyor.hemen sunu 2 tıkla kurayım kullanayım diyemezsiniz. program kütüphanelerine mecbursunuz.

4. linux cekirdekleri aynı olsada dagıtımların her birinin kendine özgü paketleri var. bir paketi diğer dağıtımlara yukleyemiyorsunuz. derlemeniz gerekiyor. bunu son kullanıcı ne akdar bilebilir. bu sebeple de dagıtımları daha geniş kitlelere yayılmış ubuntu yada freebsd yada rad hat gibi dagıtımalrı secmeniz gerekiyor.

5. büyük frmalar linuz sürümlerini ısrarla çıkarmıyor örneğin adobe firmasının hiçbir ürünü kullanamıyorsunuz. bu adobe nin suçu olmasına rağmen yine de linuz a eksi olarak geri dönüyor.,

6. hardisk bölümlendirmesi kesinlikle ve kesinlikle windowstan çok çok kötü. bilmeyenler dikkat etmeli yoksa tüm dosylarına elveda diyebilirler. yok takas alanı yok kök dosyalar vs derken hele bir de depo alanlarınız birden fazla ise kesin bir yerleri silebiliyorsunuz.

Tüm bunları pardus kurulu çalışma makinemden yazdığımı da göz önüne alırsanız ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. linux kullanmak şimdilik biraz eziyet çekmek gibi. ancak yavaşlamayan kendi içinde istikrarlı aktivasyonsuz(ki windowsta çok dert değil) virüssüz bir bilgisayar kullanmak isteyenler için birebir.

Windows Live Messenger'ın birçok alternatifi olduğunu biliyorum. Fakat Windows Live Messenger Linux destekli olana kadar ve exe dosyaları Linux'ta çalışıncaya kadar Linux'u yalnızca günlük, sıradan işler için kullanabileceğim.

Windows Live Messenger'ın birçok alternatifi olduğunu biliyorum. Fakat Windows Live Messenger Linux destekli olana kadar ve exe dosyaları Linux'ta çalışıncaya kadar Linux'u yalnızca günlük, sıradan işler için kullanabileceğim.

kardeş lütfen biraz araştır playonlinux'ta görüntülü konuşma yapıyorum wlm ile

Mesajımın en başında alternatifleri olduğunu belirtmiştim. Ben linux'ta emesene adlı programı kullanıyorum. Ve Plus'a benzer bir plug-in de var. Yalnızca Windows Live Messenger'ın diğer işletim sistemlerine de uyarlanabileceğini dile getirmek istemiştim.

Mesajımın en başında alternatifleri olduğunu belirtmiştim. Ben linux'ta emesene adlı programı kullanıyorum. Ve Plus'a benzer bir plug-in de var. Yalnızca Windows Live Messenger'ın diğer işletim sistemlerine de uyarlanabileceğini dile getirmek istemiştim.

wlm playonlinux ile kurulabiliyor demiş arkadaşımız bende denedim çalışıyor

Windows Live Messenger ı linux üreticileri uyarlayamazlar program Microsoft Windows™ a ait

bunu sadece bill amca yapabilir ki yapmaz...

Linux ve Windows Karnesi

Windows ücretlidir (oldukça dolgun bir ücret), Linux ise tamamen (birkaç istisna dışında) ücretsizdir. İşte bu en büyük farklardan biridir.

(Linux:1-Windows:0)

Windows kapalı kaynak kodludur, Linux açık kaynak kodludur. Açık kaynak kod, tehlike değil, güvendir. İstediğiniz gibi içeriğini değiştirebilir ve kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda adeta modifiye edebilirsiniz. Tabi bu tüm programların da ücretsiz olması demektir (açık kaynak kodlu olanların).

(Linux:2-Windows:0)

Linux için binlerce ve hatta daha fazla program vardır ve bunlar ücretsizdir; fakat Windows için daha fazla program vardır. Çünkü çok büyük bir kullanıcı kitlesi Windows’u tercih ettiğinden yazılımcılar da bu platformu tercih ederler. Fakat bu fark çok hızlı bir şekilde kapanmaktadır.

(Windows programlarının büyük kısmının ücretli olduğunu bir an için unutursak

(Linux:2-Windows:1)

Eğer oyuncuysanız Linux sizi pek tatmin etmeyebilir. Nitekim oyunların neredeyse tamamı Windows için tasarlanmaktadır (daha büyük kullanıcı kitlesi sebebiyle). yavaş yavaş Linux için tasarlanan oyunlar da vardır. Bunun yanısıra emülatörlerle Linux’te Windows oyunlarını da oynayabilirsiniz. Fakat bu bazen sorunlu ve sıkıcı olur. Unutmamak lazım ki Linux oyun için tasarlanmamıştır (en azından şimdilik) (oyuncular için özel bir dağıtımı olsa da).

(Linux:2-Windows:2)

Linux’u her şekilde (açık kaynak kodlu olduğundan) modifiye edebilirsiniz. Çok şık masaüstülerde çalışabilir, çok işlevsel menüler kurabilirsiniz. Windows’ta bu (inanın) mümkün değildir. Aero arayüzünü örnek vermek isterseniz cevabım hazır: Linux bunu çoktan yaptı: XGL. Hem de yalnızca alt+tab tarzı pencere geçişleri vb.’de değil, çok geniş bir efekt yelpazesi vardır.

(Linux:3-Windows:2)

Linux tam anlamıyla profesyonellere hitap eder, her ihtiyaçlarını karşılar. Hemen hemen tüm profesyonel yazılımcılar Linux’u tercih eder. Windows bu bakımdan çok geridedir. Tabi Linux, yalnızca profesyonellere değil, her kesime de hitap eder (Yanlış anlaşılma olmasın.)

(Linux:4-Windows:2)

Linux, Windows’a göre çok daha stabil ve güvenlidir. (BELKİ İLERİDE BU KONUYU AYRINTILI OLARAK ELE ALABİLİRİM.) Aylarca, hatta yıllarca stabil bir sürüm, aralık vermeden bilgisayarınızı hatasız çalıştırabilir…

(Linux:5-Windows:2)

Windows’taki her önemli ve sık kullandığımız programın Linux için birden çok karşılığı vardır: OpenOffice vb.

Bu Linux programları, Windows programlarını, açık kaynak kodun etkisiyle hiç bir ticari amaç gütmeden birçok gönüllü yazılımcı sayesinde

her bakımdan geçmektedir.

(Linux:6-Windows:2)

Linux, Windows’tan çok daha hızlı gelişmektedir. Sayısız dağıtım her yıl, her altı ayda bir yeni versiyon çıkarır. Masaüstü yöneticileri devamlı gelişir, programlar devamlı gelişir, çekirdek devamlı gelişir… Windows ise gördüğümüz gibi çok büyük aralıklarla yeni (ticari adıyla) ürün çıkarır. Bu şekilde devam ederse Linux, Windows’a çok daha büyük bir fark atacaktır. Zira Linux birçok koldan gelişimini oldukça hızlı bir şekilde sürdürmektedir.

(Linux:7-Windows:2)

Windows’un yeni paketlerinde getirdiği sidebar, gelişmiş arama, aero arayüzü gibi devrim ve kilometre taşı niteliği taşıdığı söylenen birçok yenilik, zaten Linux’te yıllardır var. Hem de inanın çok daha iyileri, çok daha fazla seçenek ve alternatifle. Eğer bu yenilikler için Vista’ya geçecekseniz, paranızı cebinize koymanızı ve ücretsiz bir Linux edinmenizi tavsiye ederim.

(Linux:8-Windows:2)

Windows kısmından düzeltiyorum: Pardus’ta “Yayına Al” tuşu çalışmadığından bu yazıyı Windows’tan yayına alacağım. (MİLLİYET BLOG SAYFASINDAN BAHSEDİYORUM.) Aslında komik bir durum. O kadar Linux’u öv, öv… Ama “Objektif olacağım.” demiştim. O yüzden buna da yer verdim. Fakat site ile ilgili olabilir, ayrıca fazla da uğraşmadım açıkçası, hâlledilebilecek bir sorun, yeni kurulmuş bir işletim sistemi, ayrıca yalnızca tek bir dağıtımı bağlıyor. Ayrıca bu sitede blog yazarken Windows’ta kopyala, yapıştır yapamıyorum; Linux’ta bu çok kolay. Ve bunu çok kullanırım. Ama gene dearadaki farkı kapatmak adına:

(Linux:8-Windows:3)

• 2 hafta sonra ...

öyle bir anlattın ki linuxu şimdi indirip kurcam meraktan çatlarım yoksa herkes övüyo bu kadar ama en çokta açık kaynak kodlu olması güzel microsoft neden kapalı neyi saklıyo milletten yada farkında olmadan neler yapıyo pclerde bilemeyiz windowsa güvenim azalmaya başladı ciddi ciddi

kerneli güncellerseniz driver sorunlar çözülecektir

kernel güncellemek driver sorunlarına her zaman çözüm olmaz. hatta birçoğunda hiç işe yaramaz. grafik kartının üreticisi yazmadıktan sonra linux sürücüsünü dışarda birilerinin yazdığı sürücülerde tam olarak çözüm olmaz. %100 verim alamazsınız.

exe dosyalarını asla çalıştırmaz yada çalıştırmak istemezler. bir bilgisayara exe kurmak demek çoğunlukla içinde ne olduğunu bilmediğin bir paketi sisteme açmak demek. buda linuz mantığına ters. içinde ne olduğunu bilecek adamlar. o yuzden asla boyle bir çalışmaya girişmediler.

bir şikayet te benden elim ayağım herşeyim olan PROTEUS (isis-ares) programını linux a kuramadığım için tekrar windows a döndüm bi çaresini bilen varsa paylaşabilirmi

windows uygulamalarını linux üzerinde emulator vasıtası ile çalıştırabiliyorsunuz. en populeri wine dır. linuzta windows un çok karmaşık olamayan bir çok programını çalıştırır. (winamp ı denemiştim bi ara.) wine ile deneyebilirsiniz programı. yada virtual box kurarsınız linuz a. sonra onun içine xp kurar ve oradan programınızı yine çalıştırabilirisniz.

• 2 ay sonra...

Windows 7 akar kardeşim.. hem Programını kur işini hallet hem oyununu oyna msn takıl.. çökünce bas formatı :) ki ben 8 aydır kullanıyorum çökmedi daha ve çöküceğinide sanmıyorum.. dikkatli kullanırsanız hiç birşey olmaz.. açık kod felan yazmış arkadaş.. napıcan açık kodu zaten windows da ne yapmak istiyorsan yapıyorsun.. ayrıca ücretli felan demişsin.. günümüzde hala windows yada programlara ücret veren varmıdır merak ediyorum :)

pardus e virtual de denedim de ben programlara meraklı olduğumdan pek sevmedim illa kütüpaneden indirilmesi gerekiyor örneğin ben opera 10 betalarını deneyecektim pardusta kuramadım windowsa alışmışız artık ne yapalım valla ama şu linux emilatörleri tam anlamyla linux ile birlikte çalışsa yani hiç ayar gerekmedin iki tıkla exe programları çalıştırabilsek mükemmel olurdu kesin geçerdim linuxun bir dağıtımına

pardus e virtual de denedim de ben programlara meraklı olduğumdan pek sevmedim illa kütüpaneden indirilmesi gerekiyor örneğin ben opera 10 betalarını deneyecektim pardusta kuramadım windowsa alışmışız artık ne yapalım valla ama şu linux emilatörleri tam anlamyla linux ile birlikte çalışsa yani hiç ayar gerekmedin iki tıkla exe programları çalıştırabilsek mükemmel olurdu kesin geçerdim linuxun bir dağıtımına

Nedeni Windows Kütüphanelerini Tamamiyle Açmadı

• 3 hafta sonra ...

ben 2-3 ay kadar pardus kullandım cok fazla deneyimim olmadı yani,, exe uzantılı dosyaları calıştıramamış olmam herşeyi bitirdi zati wine mine hikaye wine ile winamp ı kurdum doğru düzgün calışmadı bile :D:D oyun oynamak da yalan oldu tabe bi nfs fıfa yada metin2 oyanayamıcak olduktan sonra napim ben öyle sistemi :D virus bulasmayabilir ama ne bilim suan xp kullanıorum antivirus programı kurmadım hızında da bi yavaşlama yok çökme gibi bi durumda olmadı istediim oyunu oynayabiliorum istediim programıda kuruorum asıl özgürlük bu bence belli paketlere tıkılıp kalmak deil...

NERDE BELEŞ ORAYA YERLEŞ DİYE BİR ATASÖZÜ VAR.ama pek az insan beleş takılmak ister.windows paralı bir yazılım.ürünü kullanmak istersen parasını ödemek zorundasın.bu tıpkı cennetin bedava cehenneminde parayla alınması gibidir.alkol parayla zina parayla eğlence parayla vs.vs.ama cennet bedava alkol yok zina yok günah yok.ama bizde o yok.illaki paralı olanı seçecez. :huh::pardon:

• 2 ay sonra...

[quote name='TLnY' date='24 Mayıs 2010 - 12:14 ' timestamp='1274703883' post='809680']
[/quote]

linux çekirdeği üzerine kurulan bir işletim sisteminin windows olmadığını kabul etmek lazım diye düşünüyorum.exe dosyalarının çalışmasını istiyorsanız neden linux kullanasınız ki?

[quote name='pc-se7en' date='24 Mayıs 2010 - 14:40 ' timestamp='1274705448' post='809702']
[color="#ff0000"][b][font="Courier"][size="3"]Linux ve Windows Karnesi[/size][/font][/b][/color]

QUOTE[color="#000000"][color="#000000"]Windows ücretlidir (oldukça   dolgun bir ücret), Linux ise tamamen (birkaç istisna dışında)   ücretsizdir. İşte bu en büyük farklardan biridir.
  [color="Purple"][b](Linux:1-Windows:0)[/b][/color][/color][/color][color="#000000"] [/color][color="#000000"][color="#000000"]*Trde kim ucretli windows kullanıyor anca yanında vernelr yada buyuk şirketler

Windows kapalı kaynak kodludur, Linux açık kaynak kodludur. Açık kaynak   kod, tehlike değil, güvendir. İstediğiniz gibi içeriğini değiştirebilir   ve kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda adeta modifiye edebilirsiniz. Tabi   bu tüm programların da ücretsiz olması demektir (açık kaynak kodlu   olanların).
  [color="Purple"][b](Linux:2-Windows:0)[/b][/color][/color][/color][color="#000000"] [/color][color="#000000"][color="#000000"]*Acık kaynak kodunu modifiye edecek kadar yada değiştirecek kadar bilgin varsa zaten guvenliğe pek ihtiyacın yok senin

Linux için binlerce ve hatta daha fazla program vardır ve bunlar   ücretsizdir; fakat Windows için daha fazla program vardır. Çünkü çok   büyük bir kullanıcı kitlesi Windows’u tercih ettiğinden yazılımcılar da   bu platformu tercih ederler. Fakat bu fark çok hızlı bir şekilde   kapanmaktadır.
  (Windows programlarının büyük kısmının ücretli olduğunu bir an için   unutursak
  [b][color="Purple"](Linux:2-Windows:1)[/color][/b]
  [/color][/color][color="#000000"][color="#000000"]*windows için milyıonlarca yazılım var ve bunları google dan tek tıklamayla kurabili kırabilirsiniz[/color][/color][color="#000000"][color="#000000"]
  Eğer oyuncuysanız Linux sizi pek tatmin etmeyebilir. Nitekim oyunların   neredeyse tamamı Windows için tasarlanmaktadır (daha büyük kullanıcı   kitlesi sebebiyle). yavaş yavaş Linux için tasarlanan oyunlar da vardır.   Bunun yanısıra emülatörlerle Linux’te Windows oyunlarını da   oynayabilirsiniz. Fakat bu bazen sorunlu ve sıkıcı olur. Unutmamak lazım   ki Linux oyun için tasarlanmamıştır (en azından şimdilik) (oyuncular   için özel bir dağıtımı olsa da).
  [b][color="Purple"](Linux:2-Windows:2)[/color][/b]
[/color][/color][color="#000000"] [/color][color="#000000"][color="#000000"]*Oyun mu linux de?[/color][/color][color="#000000"][color="#000000"]   
  Linux’u her şekilde (açık kaynak kodlu olduğundan) modifiye   edebilirsiniz. Çok şık masaüstülerde çalışabilir, çok işlevsel menüler   kurabilirsiniz. Windows’ta bu (inanın) mümkün değildir. Aero arayüzünü   örnek vermek isterseniz cevabım hazır: Linux bunu çoktan yaptı: XGL. Hem   de yalnızca alt+tab tarzı pencere geçişleri vb.’de değil, çok geniş bir   efekt yelpazesi vardır.
  [b][color="Purple"](Linux:3-Windows:2)[/color][/b]
[/color][/color][color="#000000"][color="#000000"]Windows a 3.parti yazılımıyla hari*ka gorunumlar kazandırabilirsiniz.[/color][/color][color="#000000"][color="#000000"] 
  Linux tam anlamıyla profesyonellere hitap eder, her ihtiyaçlarını   karşılar. Hemen hemen tüm profesyonel yazılımcılar Linux’u tercih eder.   Windows bu bakımdan çok geridedir. Tabi Linux, yalnızca profesyonellere   değil, her kesime de hitap eder (Yanlış anlaşılma olmasın.)
  [b][color="Purple"](Linux:4-Windows:2)[/color][/b]
[/color][/color][color="#000000"][color="#000000"]*Windows profosyonellere değil 7 den 77 ye ( coluk cocuk yetişkin it ) hitap eder
[/color][/color][color="#000000"][color="#000000"]  
  Linux, Windows’a göre çok daha stabil ve güvenlidir. (BELKİ İLERİDE BU   KONUYU AYRINTILI OLARAK ELE ALABİLİRİM.) Aylarca, hatta yıllarca stabil   bir sürüm, aralık vermeden bilgisayarınızı hatasız çalıştırabilir…
  [color="Purple"][b](Linux:5-Windows:2)[/b][/color]
*linuxde daha az hata olmamasının sebebi ve virus sorunu olmamasının cok kullanıcısının olmayaşıdır.Cunku virusler spamlar pcleri zarar veya casusluk için   yazılırlar 10 pc nin 1 i linux kullanırsa virus spam yazmaya bile değmez.
  [/color][/color][color="#000000"][color="#000000"]Windows’taki her önemli ve sık kullandığımız programın Linux için birden   çok karşılığı vardır: OpenOffice vb.
  Bu Linux programları, Windows programlarını, açık kaynak kodun etkisiyle   hiç bir ticari amaç gütmeden birçok gönüllü yazılımcı sayesinde
  her bakımdan geçmektedir.
  [b][color="Purple"](Linux:6-Windows:2)[/color][/b]
  * Kimse babasının hayrına iş yapmaz linux un hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesi oldugu zaman bedava diye birşey kalmıyacak emin olabilirsin. ( Bedav cunku linux yayılmaya calışıyor microsoftun tekelinden kurtulmak için sonucda para microsofta değil birçok linux program yazılımcına gidecek[/color][/color][color="#000000"][color="#000000"]
  Linux, Windows’tan çok daha hızlı gelişmektedir. Sayısız dağıtım her   yıl, her altı ayda bir yeni versiyon çıkarır. Masaüstü yöneticileri   devamlı gelişir, programlar devamlı gelişir, çekirdek devamlı gelişir…   Windows ise gördüğümüz gibi çok büyük aralıklarla yeni (ticari adıyla)   ürün çıkarır. Bu şekilde devam ederse Linux, Windows’a çok daha büyük   bir fark atacaktır. Zira Linux birçok koldan gelişimini oldukça hızlı   bir şekilde sürdürmektedir.
  [b][color="Purple"](Linux:7-Windows:2)[/color][/b]
*Yukarıda deiğim gibi linux yayılmaya çalışılıyor microsoftun 100 de 30 u kadar bile kullanılırsa o zaman  iş ticarete dokulur her yazılımcı kendi updatini ucretli satacakdır.[/color][/color][color="#000000"][color="#000000"]
  Windows’un yeni paketlerinde getirdiği sidebar, gelişmiş arama, aero   arayüzü gibi devrim ve kilometre taşı niteliği taşıdığı söylenen birçok   yenilik, zaten Linux’te yıllardır var. Hem de inanın çok daha iyileri,   çok daha fazla seçenek ve alternatifle. Eğer bu yenilikler için Vista’ya   geçecekseniz, paranızı cebinize koymanızı ve ücretsiz bir Linux   edinmenizi tavsiye ederim.
  [b][color="Purple"](Linux:8-Windows:2)[/color][/b]

Windows kısmından düzeltiyorum: Pardus’ta “Yayına Al” tuşu   çalışmadığından bu yazıyı Windows’tan yayına alacağım. (MİLLİYET BLOG   SAYFASINDAN BAHSEDİYORUM.) Aslında komik bir durum. O kadar Linux’u öv,   öv… Ama “Objektif olacağım.” demiştim. O yüzden buna da yer verdim.   Fakat site ile ilgili olabilir, ayrıca fazla da uğraşmadım açıkçası,   hâlledilebilecek bir sorun, yeni kurulmuş bir işletim sistemi, ayrıca   yalnızca tek bir dağıtımı bağlıyor. Ayrıca bu sitede blog yazarken   Windows’ta kopyala, yapıştır yapamıyorum; Linux’ta bu çok kolay. Ve bunu   çok kullanırım. Ama gene dearadaki farkı kapatmak adına:
  [color="Purple"][b](Linux:8-Windows:3)[/b][/color][/color][/color]
[/quote]

yukarıda yıldızlı alanları tekrar okuyun

Sonuc:

Linux web sunucusu mail sunucu firewall vs.. işlemlerde kullanılıyor. Sanmayın ki ucretsiz?

Linux it leri az oldugundan bilgi işleme daha cok para gidiyor.

Linux bedava ama destegi paralı şunu anlayın artık!

Burda amaç işi ticarete dökmek linux yaygınlaşsınki linux geliştiricileri micsoftun cebine inan parayı kendilerine ceksinler!!

Hiç kimse babasının hayrına butun gün kod yazıp geliştirmez!!!

Eger linux pazarın 100 de 30 gibi bir kısmını ele gecirirse sanmaki microsoft u oyle crackle kullanabileceksin !

linuxun örneğin pardusun dili bile tam türkçe değil anlaşılmaz bir sürü program adı........virüs yok deniyor niye onu söylemiyorlar çünkü hiç bir yerde profesyonel manada kullanılan bir işletim sistemi olmadığı içinde , linuxu yıpratacak yazılımlara gerek duyulmamasından kaynaklanıyor...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...