Jump to content

Core I7 Ve Pentium Iv

dex[tr]

Recommended Posts

i7 4 çekirdekli 3.0 Ghz X 4 yani 12.0 ghz yapıyor diye biliyorum ben yanlışsa uzman arkadaşlar düzeltsin.

yani i7 ile Pentium 4 Karşılaştırılamaz bir Pentium 4 i7 nin yanından bile geçemez...

Eğer senin dediğin gibi olsa neden i7 üretilsin ki_?

Neden herkes boşu boşuna para versin_?

i7 4 çekirdekli 3.0 Ghz X 4 yani 12.0 ghz yapıyor diye biliyorum ben yanlışsa uzman arkadaşlar düzeltsin.

yani i7 ile Pentium 4 Karşılaştırılamaz bir Pentium 4 i7 nin yanından bile geçemez...

bunu ben de biliyorum ama i7'de aynı anda 3.0 ghzlik 4 işi yapabiliyorsun tek farkı bu bence.

Böyle bir şey sözkonusu değil.

Şöyle düşünelim.

Saatte 120 km/s hızla giden bir araba ile saatte 30 km/s hızla giden 4 araba aynı mı?

Aynı işi aynı sürede tamamlarlar mı?

4 tane farklı yük olsun.Arabalar bir seferde sadece 1 kere yük alabilsin.

Bu işi, 120 km/s ile giden araba 3 kere geri dönmek zorunda kalarak yapacaktır.

Fakat 30 km/s ile giden 4 arabaya 4 yükü yüklersiniz, 4'ü de aynı sürede oraya varır,geri dönüş de yapmazlar.

Burada yük dediğimiz şey görevlerdir yani uygulamanın (Artık photoshop mu olur render mi olur her neyse) işlemciye verdiği görevlerdir buna 'thread' diyoruz.

Arabalar da işlemci çekirdekleri tabii.

Yani 4 çekirdekli 3 Ghz bir işlemci ile 12 Ghz'lik tek çekirdekli bir işlemci bir işlemci aynı performansı göstermez.

Bir örnekle daha pekiştirelim.

Elinizde 3.6 Ghz'de çalışan bir pentium 4 varsa,

1.8 ghz ve çift çekirdekli olan Pentium E2160 ile aynı performansı almazsınız. Tek çekirdek destekli uygulamalarda Pentium 4, çok çekirdekte ise 2 çekirdeğiyle E2160 öne geçecektir.

Ayrıca, komut setleri vs. de işin içindedir.

Bugün Core i7'nin yapıp da pentium 4'ün yapamadığı bir iş yoktur fakat Core i7 desteklediği ek komut setleri,daha güçlü mimarisi vs. sebebiyle bir işi pentium 4'ten daha hızlı tamamlayacaktır.

Gelecekte ise bu durum değişebilir.Örneğin sadece SSE4 destekli bir uygulama Pentium 4'te çalışmayacaktır.Çünkü Pentium 4 bu komut setini desteklemez.

i7 nin 3 çekirdeğini kapatsan bile kalan tek çekirdek p4 3.0 dan çok daha fazla iş yapacaktır..

sadece frekansın yüksek olması işlemcinin gücünü belirlemez..

şu anki güncel işlemci mimarilerini göz önüne alırsan

tamamının 4 çekirdekli ve 3ghz olduğu düşünülürse bile

i7>c2q>phenom 2

dir.. bu işlemcilerin mimarilerine bağlı olarak iş yapabilme kabiliyetleridir..

şuan ki güncel mimarilerin p4 3.0 dan ne kadar üstün olduğu ise zaten tartışılmaz...

(şuan mimari olarak intel üstündür ama p4 ün popüler olduğu zamanlarda da

amd 3700 isimli model sadece 1,8 ghz olmasına rağmen p4 3.0 ten çok daha performanslıdır

zaten amd de kullanıcılar frekans yanılgısına düşmesinler diye modelin ismini

3700 koymuştur :) )

yukarıda düzgün cevap versene demişsin arkadaşın birine de, sende biraz düzgün soru sorsan arkadaşım. ayıplamıyorum ama en azından mantıksal olarak önce düşünüp sonra yazsak buralara. p4 ve i7 diyorsun. aralarında zaten 20 çeşit işlemci var. bunları niye çıkartmış bu arkadaşlar diye bir düşündünüz mü. Aralarındaki yıl farkını da düşünecek olursak. 2005 albea ile 2010 albea arasında ne kadar fark var değil mi

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...