Jump to content

Xp Kuramama Sorunu

striker

Recommended Posts

Merhabalar.

İnternet Cafe'me format için gelen bilgisayarların bazıları bu sorunu veriyordu. Çok sık olmadığı için fazla ciddiye almadım ama bu sıralar çok sıklaşmaya başladı. Sorunum şu: Windows XP kurmaya kalkınca bazı makinelerde önyükleme dosyalarını (Hani şu klasik mavi ekran) kopyalıyor. Daha sonra kurmak istediğimiz hard diski seçeceğimiz ve formatlayacağımız bölüm var ya. Tam orasının gelmesi gerektiği sırada siyah ekranda imleç yanıp sönüyor ve bir türlü o ekrana gelemiyorum. Ne format atabiliyorum, ne de işletim sistemini kurabiliyorum. Yeni hard disk takıyorum, ram'leri değiştiriyorum; bios pilini çıkartıyorum, yok yok... Windows 98 kurturtuyor PC'ler ama XP CD'sini takınca Nuh diyor peygamber demiyor. Normal OEM CD'si, Perfect XP, Morning XP; hepsiyle denedim. Arkadaşlar sıkıntı nedir bilen var mı ne olur bir yardımcı olun...

Benimde başıma geldi, boot sector'e bulaşan bir virüs sebep oluyor hataya

hardiski söküp başka bir bilgisayarda 2. disk olarak tanıtıp formatlayıp kurmayı denersen sorun çözülecektir.

kolay gelsin.

İlk olarak hdd yi hiren boot cd deki maxtorun programı ile quick format yap düzelmezse aynı cd deki test harddik drive programını kullan surface test yap bad sector den de olabilir genellikle Msi anakartlarda karşıma çıktı bu arıza satayıda tanımazsa oluyor çok bekliyor sonunda mavi ekran çıkarıyor

Benimde başıma geldi, boot sector'e bulaşan bir virüs sebep oluyor hataya

hardiski söküp başka bir bilgisayarda 2. disk olarak tanıtıp formatlayıp kurmayı denersen sorun çözülecektir.

kolay gelsin.

Arkadaşım hard diski değiştirip sıfır hard disk takıyorum yine olmadı diyorum :(

İlk olarak hdd yi hiren boot cd deki maxtorun programı ile quick format yap düzelmezse aynı cd deki test harddik drive programını kullan surface test yap bad sector den de olabilir genellikle Msi anakartlarda karşıma çıktı bu arıza satayıda tanımazsa oluyor çok bekliyor sonunda mavi ekran çıkarıyor

Hiç bir işe yaramadı arkadaşım zaten direkt Hiren's Boot CD'ye sarıldım.

win7 kurmayı bir denermisin eğer kurarsa daha sonra tekrar xp yi dene bende bir gigabyte anakart vardı dediğin gibiydi.(sendeki ide mi sata mı) İde hdd de hiçbir sorun yok ama sata hdd ye xp kuramıyordum daha sonra sata pinlerini ince zımpara ile hafifçe zımparaladım ve orjinal bir xp ye sataları entegre ettim çalıştı eğer sata ise bir denemeni tavsiye ederim bu arada win7 xp kurulamayan makinalarda işe yarıyor

win7 kurmayı bir denermisin eğer kurarsa daha sonra tekrar xp yi dene bende bir gigabyte anakart vardı dediğin gibiydi.(sendeki ide mi sata mı) İde hdd de hiçbir sorun yok ama sata hdd ye xp kuramıyordum daha sonra sata pinlerini ince zımpara ile hafifçe zımparaladım ve orjinal bir xp ye sataları entegre ettim çalıştı eğer sata ise bir denemeni tavsiye ederim bu arada win7 xp kurulamayan makinalarda işe yarıyor

Arkadaşım öyle bir bilgisayarlar geliyor ki Allah inandırsın çöpe atsan kimse almaya tenezzül etmez :) Diyorum formata verdiğin paraya yazık dinlemiyorlar. XP'yi bile 55 dakikada kurdum Windows 7'yi nasıl kurayım ben bunlara :D Hard diskler ide fakat dediğim gibi yeni hard disklerle de denedim yani sorun kesinlikle hard diskten kaynaklanmıyor.

eğer göze alabilirsen o makinada büyük olasılıkla win7 çalışır ama kaldırmaz diyosun tahmin edebiliyorum bende teknik servisim. sana bir yöntem daha söylim bari:) aynı chipsetten olan başka bir makinadan acronis ile tib dosyası al ve ghost çek bak nasıl çalışacak:)

eğer göze alabilirsen o makinada büyük olasılıkla win7 çalışır ama kaldırmaz diyosun tahmin edebiliyorum bende teknik servisim. sana bir yöntem daha söylim bari:) aynı chipsetten olan başka bir makinadan acronis ile tib dosyası al ve ghost çek bak nasıl çalışacak:)

Ne ..meye ne ...meye geliyorsun diyeceksin ama o da aklıma geldi. Nereden bulayım ben Mimar Sinan zamanından kalma aynı chipsetli makineyi be kardeşim :D Neyse sanırım bu sorunun çözümü yok.

Ne ..meye ne ...meye geliyorsun diyeceksin ama o da aklıma geldi. Nereden bulayım ben Mimar Sinan zamanından kalma aynı chipsetli makineyi be kardeşim :D Neyse sanırım bu sorunun çözümü yok.

sis ve vialar birbirleri ile çalışabiliyor intel için intel bulman lazım p4 se p4 makina .tibi

Evet optik sürücüyü de değiştirdim defalarca. Sorun ide kablosundaymış 2 PC de de hay Alah razı olsun bu benim aklıma nasıl gelmedi... Fakat kablo arızalıysa Win 98 nasıl yükleniyor onu aklım almıyor...

Evet optik sürücüyü de değiştirdim defalarca. Sorun ide kablosundaymış 2 PC de de hay Alah razı olsun bu benim aklıma nasıl gelmedi... Fakat kablo arızalıysa Win 98 nasıl yükleniyor onu aklım almıyor...

nasılı boşver arızan giderildi :)xp kuramayan makinadada win7 çalışıyor:)

@turk_eros

Bende arada bazı arkadaşların ricalarını kırmayıp, sistem kuruyorum. Gel gelelim bazen ilgili pc o kadar eski oluyorki xp bile çalışmakta nazlanıyor. Bunun üzernde win7 ne yapsın.

Eşeğin üzerine, taşıyamayacağı yükü yüklememek lazım :)

Bu sorunu bende yaşamıştım. Aynen siyah imlecte bekliyordu. Başka bir ide disk takıp format atabilmiştim. Tabi bendeki sorun kablo deyil diskteki bad sector sorunuydu....

Neyse, hayırlı işler kolay gelsin...

@turk_eros

Bende arada bazı arkadaşların ricalarını kırmayıp, sistem kuruyorum. Gel gelelim bazen ilgili pc o kadar eski oluyorki xp bile çalışmakta nazlanıyor. Bunun üzernde win7 ne yapsın.

Eşeğin üzerine, taşıyamayacağı yükü yüklememek lazım :)

Bu sorunu bende yaşamıştım. Aynen siyah imlecte bekliyordu. Başka bir ide disk takıp format atabilmiştim. Tabi bendeki sorun kablo deyil diskteki bad sector sorunuydu....

Neyse, hayırlı işler kolay gelsin...

İlk olarak hdd yi hiren boot cd deki maxtorun programı ile quick format yap düzelmezse aynı cd deki test harddik drive programını kullan surface test yap bad sector den de olabilir genellikle Msi anakartlarda karşıma çıktı bu arıza satayıda tanımazsa oluyor çok bekliyor sonunda mavi ekran çıkarıyor ilk mesajım bu yönde

yazılanları okuduysan arkadaş başka harddisk başka dvd okuyucu takmış ama sorun aynıymış bu yüzden son olarak ya ide kabloda yada anakartta sorun kalıyor haklısın ben yeni sisteme göre win7 kur dedim eski olacağını düşünmedim

Evet ilgili programları kullanmıştım, ama bir işe yaramamıştı!

Low level format için ise ben Acronis Disk Director programını tavsiye ederim. Gerçekten bu iş için biçilmiş kaftan.

Hatta Acronis DDS ile diskteki belli bir alana bile low format atabiliyorsun! (Kaç kez silme yapılacağınıda belirleyebiliyorsun)

Misal, çok önceleri bi pcye xp kurmaya kalktığımda format esnasında takılıyordu. Low level format çözüm olabilirdi lakin, ilgili disk üzerindeki diğer bölümlerde bir çok dosya mevcttu.

Bu dosyaları ordan başka bir sürücüye alıp, format atıp, tekrar kopyalam işlemi haliye çok çok uzun sürecekti!

İşte Adds ile sadece sistem sürücüsüne low level format atp (Wipe) sorunu çözmüştüm...

Kısaca ADDS ile bir bölüme lov level formak atamak için, ilgili bölüme sağ tıklatıp delete seçeneği seçilecek. Gelen ekranda ikinci sıradaki (overwrite passes vs gibi bir şeydi) seçilecek.

Kutu aktif olunca silme derecesini belirlenebilir. Tabi 1 yeterli!

Yada birinci seçenekle bölümü silip, bölümlenmemiş alanda sağ tıklatarak wipe seçeneğini kullanılabilir...

İhtiyacınız olduğunda denemenizi tavsiye ederim... Kolay gelsin....

Evet ilgili programları kullanmıştım, ama bir işe yaramamıştı!

Low level format için ise ben Acronis Disk Director programını tavsiye ederim. Gerçekten bu iş için biçilmiş kaftan.

Hatta Acronis DDS ile diskteki belli bir alana bile low format atabiliyorsun! (Kaç kez silme yapılacağınıda belirleyebiliyorsun)

Misal, çok önceleri bi pcye xp kurmaya kalktığımda format esnasında takılıyordu. Low level format çözüm olabilirdi lakin, ilgili disk üzerindeki diğer bölümlerde bir çok dosya mevcttu.

Bu dosyaları ordan başka bir sürücüye alıp, format atıp, tekrar kopyalam işlemi haliye çok çok uzun sürecekti!

İşte Adds ile sadece sistem sürücüsüne low level format atp (Wipe) sorunu çözmüştüm...

Kısaca ADDS ile bir bölüme lov level formak atamak için, ilgili bölüme sağ tıklatıp delete seçeneği seçilecek. Gelen ekranda ikinci sıradaki (overwrite passes vs gibi bir şeydi) seçilecek.

Kutu aktif olunca silme derecesini belirlenebilir. Tabi 1 yeterli!

Yada birinci seçenekle bölümü silip, bölümlenmemiş alanda sağ tıklatarak wipe seçeneğini kullanılabilir...

İhtiyacınız olduğunda denemenizi tavsiye ederim... Kolay gelsin....

Çok haklısın acronis deki wipe seçeneği çok işe yarıyor ama hddregenerator bad onarmaya çalışıyor ve çoğunu kurtarıyor ağır hasar yoksa açılmayan windows açılıyor böylece yedeklerimizi alabiliyoruz

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...