Jump to content

Bilgilerinizi çaldık, özür Dileriz!

zinnnn

Recommended Posts

Dünya devinden herkesi şok eden bir özür geldi.[/CODE]

Belki inanmakta güçlük çekeceksiniz ama Google'dan bahsediyoruz. Google bildiğiniz üzere uzunca bir zamandır Google Maps uygulamasında kullanıcıların aradıkları yerin fotoğraflarını ve videolarını da görebilmeleri için çalışmalar yapıyor. Street View adlı bu özellik için özel donanımlı araçlar dünyanın önemli şehirlerinde sürekli dolaşarak kayıt yapıyor.

sw_anasayfa.jpg

Özel hayatın gizliliğini ihlal ettikleri gerekçesiyle daha önce pek çok defa başı belaya giren Street View araçları bazı şehirlerde halkın taşlı sopalı tepkilerine bile maruz kalmıştı.Bu araçların gelişmiş kamera ve anten sistemleriyle donatıldığı biliniyordu fakat bu donanımları kontrol eden yazılımın neler yapabileceği konusunda bir bilgimiz yoktu.

Street View araçlarına en yoğun tepkiyi gösteren Almanya'dan yapılan bir uyarı sonucu beklenmedik gerçek ortaya çıktı: Street View araçları o anda geçmekte oldukları sokakta bulunan kablosuz ağlardaki alınan ve gönderilen verileri de kaydedebiliyor.

Google'da Araştırma ve Sistem Mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısı olan Alan Euastace, blog sayfasında yaptığı açıklamayla yaptıkları hatayı kabul edip herkesten özür dilediklerini söylese de toplanan bu verilerin herhangi bir şeklilde kullanıp kullanılmadığı yönünde kafalarda soru işaretleri oluştu.

[CODE]http://cnetturkiye.com/haberler/4229-bilgilerinizi-caldik-ozur-dileriz[/CODE]

Keşke sadece Street View ile sınırlı kalsa. Sadece onunla izlenmiyoruz ki.

Mesela?

Microsoft birgün halleder bizi ama ne zaman onu bilemem keşke herkez pardus kullansa

Microsoft Google degildir. Karistirmayin lutfen. Peki Google'un bunu niye yaptigi hakkinda en ufak bir fikriniz var mi? Verileri ne sekilde kullaniyorlar?..

Aciklayayim.

Google Maps bu verileri WiFi destekleyen telefonlarda (SmartPhone,..) yer belirlemek icin kaydetti. Bir telefonla agdaki uydunun baglantisi bazen (asiri sekilde) uzun surebiliyor. Google yine bizi dusunuyor.

Iyilik yaramiyor bazi insanlara. Herhangi bir sekilde bu verileri kimseye aktarmiyorlar :whistle:

Mesela?

Aradığın her şey,arama sonuçlarından girdiğin her site,Google Maps'te nerelere baktığın, hangi resimleri arattığın vs gider bu...

Google DNS ile bile girilen siteleri kayıt altında tuttuklarını düşünüyorum.

Yakında Google Wave de kullanıma açılacak zaten.

Sadece Google da değil tabii.Microsoft, Facebook gibi şirketler de çeşitli şekillerde bilgi topluyorlar.

İstatistik tutuyorlar,geliştirme için yapıyorlar diyebilirsiniz. Doğrudur. Fakat 'sadece' geliştirme için olduğunu düşünmüyorum bunların.

Google internetin devi, kar amacı güden bir şirket.

Bu kadar masum olmasını bekleyemem kusura bakmasın :p

Aradığın her şey,arama sonuçlarından girdiğin her site,Google Maps'te nerelere baktığın, hangi resimleri arattığın vs gider bu...

Google DNS ile bile girilen siteleri kayıt altında tuttuklarını düşünüyorum.

Yakında Google Wave de kullanıma açılacak zaten.

Sadece Google da değil tabii.Microsoft, Facebook gibi şirketler de çeşitli şekillerde bilgi topluyorlar.

İstatistik tutuyorlar,geliştirme için yapıyorlar diyebilirsiniz. Doğrudur. Fakat 'sadece' geliştirme için olduğunu düşünmüyorum bunların.

Google internetin devi, kar amacı güden bir şirket.

Bu kadar masum olmasını bekleyemem kusura bakmasın :p

Benim ismimi vermedikleri surece ne yapiyorlarsa yapabilirler.. Istatistik tutsunlar sunu yapsinlar bunu yapsinlar. Sonucta Google bizden herhangi bir sekilde para istemiyor. Butun geliri reklamlardan geliyor. Internet alemindeki en iyi sirket diyebilirim. Favorim. :rolleyes:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...