Jump to content

Işletim Sistemleri Menüsü

Recommended Posts

Arkadaşlar, kendi xp'mi bitirdim. Logon ekranı, boot ekranı, kurum aşamasındaki mavi ekran vb. tamam. Ancak bir kaç yer kaldı çözemediğim. Öncelikle bütün xp logolarını, windows ve microsoft yazılarını editledim fakat birden çok işletim sistemi kurarak f8 ile girdiğimizde çıkan işletim sistemi seçeneklerinde görünen "Microsoft Windows Xp Professional" seçeneklerini editleyemedim. Bu bölümü nasıl editleyebiliriz?

Aha işte şimdi işin zor kısmı tehlikeli bi dosya olduğu için üzerinde çok deneme yapmak istemiyorum ama komut satırlarında

attrib -s -r -h c:\boot.ini

echo boot.inide düzenlediği satırı buraya aynen yaz >>>> c:\boot.ini

attrib +s +r +h c:\boot.ini

>>>> yerine düzenlediğiniz satır kaçıncı satırsa o kadar > koyun.Örneğin 3. satırsa >>> yapın orayı.Bunu bir komut dosyası olarak kaydedin.Ve xp yüklemesi esnasında veya sonrasında çalıştırılmasını sağlayın.Burayı nasıl yapıcaz diye sormayın bu konuda onlarca yolu forumda anlatıldı.

Olmadı Üstad; cd hiç sorun vermeden kurulumu tamamladı ancak değişen hiç bir şey yok. Size, oluşturduğum boot.ini ve boot.bat dosyalarını upload ediyorum. Nerede hata yapıyorum?

Please register to see this content.

Nerede bu yazıları bir ekran görüntüsü verirsen bakarız.Ama söylim konu burayla ilgili değil.Yeni konu aç yada eski başlığının altına yaz.

Bu iki ekran görüntüsündeki toplam 4 adet windows yazılarını nasıl editleyebilirim?

C:\ntldr orası ya.Orayı nasıl düzenlemeyi düşünüyorsun? Orası biraz ince iş,Hexedit filan yapman lazım.

Ama yanlış hatırlamıyorsam i386'daki Setupldr.bin sanırım ntldr olarak yeniden adlandırılıyordu.

C:\ntldr orası ya.Orayı nasıl düzenlemeyi düşünüyorsun? Orası biraz ince iş,Hexedit filan yapman lazım.

Ama yanlış hatırlamıyorsam i386'daki Setupldr.bin sanırım ntldr olarak yeniden adlandırılıyordu.

Üstad, dediğin gibi C:\ntldr imiş orası. CD'den i386'nın içinde, ntldr'yi buldum; editledim.İki ekran görüntüsündeki toplam 4 adet windows yazılarını düzenledim. Sorunsuz cd'den kuruldu. i386'daki Setupldr.bin'i yeniden adlandırmaya gerek kalmadı. Tekrar çok teşekkür ediyorum. Elleriniz dert görmesin, senin ve blackman12'nin.

bu boot.bat nedir böyle? hiç bir işe yaramaz.Kendi pcme gecince size gerekli komutları gönderirim

Ancak aşağıdaki resimde yer alan işletim sistemleri menüsünü hala düzenleyemedim:

echo multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="M. RECEP XP" /noexecute=optin /fastdetect >>>>>c:\boot.ini

yapınca çalışan işletim sisteminde hiçbir şey değişmiyor; oysaki değiştirdiğim satır 5.satır.

echo multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="M. RECEP XP" /noexecute=optin /fastdetect >>c:\boot.ini

yapınca çalışan işletim sisteminde en alta yeni bir işletim sistemi ekliyor

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="M. RECEP XP" /noexecute=optin /fastdetect olarak.

echo multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="M. RECEP XP" /noexecute=optin /fastdetect >c:\boot.ini

yapınca çalışan işletim sisteminde bütün satırları silerek sadece

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="M. RECEP XP" /noexecute=optin /fastdetect kalıyor;

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems] bölümleri siliniyor.

> işaretini hiç yazmamak, üç kere, dört kere, altı kere yazmak da sonocu değiştirmiyor. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...