Jump to content

Leopard İpucu; Yazılım (program) Kurmak

pc-se7en

Recommended Posts

Mac OS X üzerinde yazılım kurmak biraz farklı. Diğer işletim sistemlerine göre çok daha kolay ancak bazen bazı yanlışlıklar yapılabiliniyor. Ya da kurulsa bile devamı düzgünce getirilmiyor. Bu yüzden Mac OS X altında nasıl düzgünce yazılım kurulacağını anlatan bir yazı hazırlamayı uygun gördüm.

İlk olarak Mac OS X üzerinde yazılımların yükleme dosyalarının sahip olduğu uzantıdan bahsedelim. Mac OS X altında yazılımlar .dmg uzantılıdır. Eğer yazılım sıkıştırılmış bir halde elinize geçerse sonunda tar.gz ya da .rar gibi uzantılarda bulunabilir. Bu durumda o dosyayı açmalısınız.

Yazılım yükleme:

Mac OS X altında yazılımlar iki şekilde yükleniyor.

1. Kopyala-yapıştır ile,
2. Yükleyici(installer) ile.

Kopyala – yapıştır:

Kopyala-yapıştır ile yüklemek çok basit. Mac OS X’in en güzel özelliklerinden biri. Basit bir kopyala-yapıştır işlemi ile saniyeler içinde yazılım yükleyebiliyorsunuz. Bunun için;

* Elinizdeki .dmg uzantılı dosyaya çift tıklayın,
* Finder’a geçin,
* “Devices” altında listelenmiş yazılım adına tıklayın,
* Soldaki yazılım ikonunu sürükle-bırak tekniği ile “Applications” klasörünüze sürükleyin ve bırakın,
* Kopyalama işleminin bitmesini bekleyin.

Böylece yazılım bilgisayarınıza yüklenmiş oldu ancak yükleme dosyası da halen bilgisayarınızda. Ki artık ona ihtiyacınız kalmadığından onu kaldırabilirsiniz. Bunun için:

* “Devices” altında listelenmiş yazılım adının sağındaki “çıkar(eject)” simgesine tıklayın,
* yazılım adının kaybolmasını bekleyin,
* .dmg uzantılı yazılım dosyasını çöpe atın,
* çöpü temizleyin.

Yükleyici(installer) ile:

Mac OS X altında çoğu yazılım kopyala-yapıştır ile yüklenebilir ancak bazıları da yükleyici(installer) ile yüklenmek zorunda.

* Elinizdeki .dmg uzantılı dosyaya çift tıklayın,
* Açılan yükleyici(installer) penceresindeki adımları takip edin,
* İşlemin sonunda yazılımın yüklenmesi tamamlanmış olacak.

Daha sonra .dmg uzantılı dosyayı çöpe atıp çöpü temizleyebilirsiniz.

Çoğunlukla yeni bir mac os kullanıcısının sorduğu sorudur bu. Yazılım yüklemek? Bende bunun üzerine yazı paylaşıcakdım ama pc-seven görüyorum ki paylaşıcam yazıdaki herşeyi anlatmış...

bu soruyu bende sormuştum osx86 kurunca program kuramıyodum oysaki windows ve linux'tan basit

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...