Jump to content

Çocuk Hastanelerinde Linux

KemalALKIN

Recommended Posts

smart_inclusion.jpg

alya'daki çocuk hastaneleri, açık kaynak teknolojilerinden faydalanan Smart Inclusion Projesi'ni kullanarak, örnek tıbbi verilere bağlantı ve e-öğrenme uygulamaları sunuyor. Kamu Yönetimi ve İnovasyon Bakanlığı'na göre, hastaneler, bilgisayar başına yaklaşık 2.000 TL, istemci başınaysa 1.000 TL tasarruf ediyor.

Projede Linux tabanlı özgür işletim sistemi kullanılıyor.

İtalya'nın Kamu Yönetimi ve İnovasyon Bakanı Renato BRUNETTA, geçtiğimiz ayın başında, Smart Inclusion projesinin açılışını Floransa şehrindeki Meyer Hastanesi'nin bir ünitesinde yapmıştı. Sistem, Bologna'da kentindeki Policlinico Sant'Orsola yani Azize Orsola polikliniği, Roma'daki Ospedale Bambino Gesu ve Padova'daki Azienda Ospedaliera hastaneleri tarafından da kullanılıyor.

Bu yıl bitmeden, Cenova'daki Ospedale Pediatrico Istituto G. Gaslini ve Torino'daki Ospedale Infantile Regina Margherita dâhil, sekizden fazla İtalyan hastanesi açık kaynak platformuna taşınacak. Sistem, Kamu Yönetimi ve Geliştirme Bakanlığı ile Toskana Bölgesi Bakanlığı'nın desteğiyle geliştirildi.

smart-inclusion-terminale.jpg

Sistem, hastanede yatan çocukların okul ve evleriyle iletişim halinde kalmasını kolaylaştırıyor. Bu yeni ve tasarruf sağlayan altyapının üstlenicilerinden biri olan şirketlerden biri olan Telecom Italia, açıklamasında, Sistem, sağlık uzmanlarının genç hastalarının tedavisini destekleyen gelişmiş araçlar kullanılmasını mümkün kılıyor. dedi.

Projede dokunmatik özellikli ekran ve terminaller kullanıyor. Bu yeni sistem, hastanede yatan çocuk hastalara, okullarda, benzer iş istasyonuna bağlandığında ya da dijital beyaz tahta yerleştirildiğinde, sınıf arkadaşlarıyla etkileşim halinde derslere katılımını sağlayacak. Linux tabanlı bilgisayarlar, aynı zamanda, televizyona, oyunlara ve video konferans uygulamalarına bağlantı da sunuyor.

Kaynak: OSOR

KAYNAK: www.ozgurlukicin.com

devlet hastanelerinde linux kullanılması için en az türkiyenin 10 -15 yıla ihtiyacı var. eski personellerin yani değişime kapalı ve ayak uyduramayacak personellerin tamamının emekli olması gerekir. Bunu ancak yeni nesil başarabilir. Yazıcıda kağıt bitiyor kağıt koymasını bilmiyor, yazıcı bozuk bu nasıl yazıcı diyo. Ama facebook dedin mi lime wire dedin mi onda çok ustalar ellerine su dökemezsin. Ben nöyle bir değişiklik yapmak istedim ancak otomasyon programımız pardus ile çalışmıyor. Ama eğer böyle birşey yapılırsa da çok güzel olur

devlet hastanelerinde linux kullanılması için en az türkiyenin 10 -15 yıla ihtiyacı var. eski personellerin yani değişime kapalı ve ayak uyduramayacak personellerin tamamının emekli olması gerekir. Bunu ancak yeni nesil başarabilir. Yazıcıda kağıt bitiyor kağıt koymasını bilmiyor, yazıcı bozuk bu nasıl yazıcı diyo. Ama facebook dedin mi lime wire dedin mi onda çok ustalar ellerine su dökemezsin. Ben nöyle bir değişiklik yapmak istedim ancak otomasyon programımız pardus ile çalışmıyor. Ama eğer böyle birşey yapılırsa da çok güzel olur

milletimiz bilgisayarı counter strike ile Messenger ile facebook ile öğrenmeye devam ederse bu da böyle devam eder.

haklısınız

öğrenirler bence o kadarda iç karartıcı değil durum.. linuxa gecilecek denilse bence işlerini kaybetmemek için daha fazla güdülenir ve daha iyi öğrenirler eğer insanların keyfine bırakırsanız asla linuz a gecmek istemezler. biraz dısarıdan zorlamak lazım bence.

bu tıpkı şu olaya benziyor. adam linuzu merak ediyor ama windowsu silmeden 2. işletim sistemi oalrak kullanıyor. linuzta başı sıkışınca direkt windows a gecip işini hallediyor. ondan sonra da ya bu linux zormuş deyip siliyor. ama karalı olsa sadece linux kullanmaya odaklasa kendini olayı çözecektir. o yuzden biraz zorunlu tutmak lazım. devlet diyecekki bundan sonra kardeşim okullarda linuz dersi okutulucak devlet kurumlarında linuz kullanılacak ben para vermeyeceğim işletim sistemi vs diyecek bak gör o zaman nasıl yürüyor işler. zaten başlandı buna. MEB personeliyim (bilgisayar ogretmeni) ve bizi pardus kursuna cagırdırlar. başlangıc ve ileri seviye kurslar düzenleniyor. hazırlıklı olun her an büyük bir adım gelebilir. int cafelere ceza kesiliyor kacak windowslardan yuklu miktarlar giderek sıkı tutuyorlar işi.

Biz de Pardus kullanalım. Gerçi ben Kubuntu kullanıyorum. Ankara da bir kaç kurumda görmüştüm pardusu. Sanırım Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastenesi linux kullanıyordu. Askerlik Şubeleri de kullanıyor. Bilmeyenler korkuyor linux kullanmaktan. Şahsen linuxa geçeli 1 ay olmadı çünkü ilk defa kişisel bilgisayarım oldu. Ama şu da bir gerçek internet bağlantısı olmadan linux pek de kullanışlı olmuyor :D

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...