Jump to content

Laptop Ve Masaüstü Pc Lerin Farkı Nedir?

abdulhey_

Recommended Posts

değerli arkadaşlar benim masaüstü bilgisayarım var 3.5 yıllık bir bilgisayar telekomun kampanyasından almıştım. casper alfa modeli. ram, dvd-rw değiştirdim.

şimdi ikinci ele satsam ne kadar eder acaba? neyse esas konu şu: gerçi hemen bilgisayarı değiştirebiliecek gücüm yok ama eğer değiştirirsem artık laptop almayı düşünüyorum. hemen sorumu sorayım; laptop bilgisayar ile masaüstübilgisayar arasındaki farklar nelerdir? avantajlar, dezavantajlar? mesela masaüstü pc de yapılıp laptopta yapılamayacak bir şey varmıdır? v.s. teşekkürler.

Laptoplar komplike çok hassas cihazlardır.Herşey tek kasadadır bir klavyesi bozulsa 80tl masa üstünde ise 7.5-10 tl ekran bozulsa 230-300 tl masa üstünde crt 100tl anakart bozulsa 75-100 tl laptopta 200-300$ bunlar dezavantaj tek avantj taşınabilir olması ve elektrik kesintisinden 2 saat etkilenmemen.Bir de unutmadan 500tl lik masa üstü bilgsayarla oynattığın oyunları 1000 tl lik laptopla oynatamazsın artık gerisine sen karar ver

masaüstü bilgisayarla laptop arasında hiç bir fark yok tam aksine laptop taşınabilir olduğundan daha avantajlı ama tabi laptop'un marka ve içindeki parçaları bağlı olan bişe ayrıca laptopta masaüstü bilgisayarda olduğu gibi parça değiştirmek gibi bir şansın yok sadece servis değiştirir yani aldığında içindeki parçaların güvenilir olduğundan emin olmasın ve şunu sölemeden geçemeyecem laptoplarda fan ne kadar fazla olursa o kadar iyi 3 fanlı öneriyorum.

avantajı

1 incisi adı üstünde taşınabilir olması :)

2-kolay ve pratik olması

3-istedigin zaman istedigin yere ******ürebilir olması

3-donanım olarak pek fark yoktur masaüstü ile hemen hemen aynıdır

4-elektirk gittiginde hala laptop u kullanmış oluyon bu sayede verilerine dewam ediyon :)

5-performans ayarı senın elinde bütün yükü yaa işlemciye yada pil e veriyon bu da batarya nın süresine kalıyor

dezavantajı

1-kırılma bozulma ihitmalı çoktur çünki yanında taşıdıgın için

2-belli bi süre sonra parçaları bulunmuyor nedeni hemen bi üst sürümü yaptıkları için

3-kendin yükseltme yapamıyon mesela ram yükseltecen illam servise ******ürmen gerek

4-şarj olayına güvenme fazla masaüstü gibi sabit deil

5-birde bu laptoplarda dvdrw sorunu war toz yada optik sürücüsünde hasar oluyor o da kullanıma bağlı

aklıma gelenler bunlar bende şu an her ikisini kullanıyom :)

Bir de ben ekleyeyim . Yeni çıkan laptoplara Xp kurmak tam bir zulüm . Vista desen peh , Win7 ye mecbur kalıyorsun yani. Xp kursan da oyunlarda kendi kendine ısınmadan kapanıyor falan.

3-kendin yükseltme yapamıyon mesela ram yükseltecen illam servise ******ürmen gerek

Yoo, servissiz gayet de yükseltiliyor RAM.

Yoksa zaten niye notebook RAM'leri satılsın?

Hatta laptop servis dışı bile kalmıyor.Bilmiyorsanız servise de yaptırabilirsiniz tabii,o ayrı.

Bir de harddisk yükseltmesi yaparsanız da sorun olmuyor.

Bir de Laptop'lar masaüstüne göre çok daha çabuk ve fazla ısınan cihazlar,dikkat etmek lazım.

Yoo, servissiz gayet de yükseltiliyor RAM.

Yoksa zaten niye notebook RAM'leri satılsın?

Hatta laptop servis dışı bile kalmıyor.Bilmiyorsanız servise de yaptırabilirsiniz tabii,o ayrı.

Bir de harddisk yükseltmesi yaparsanız da sorun olmuyor.

Bir de Laptop'lar masaüstüne göre çok daha çabuk ve fazla ısınan cihazlar,dikkat etmek lazım.

benim burda demek istedigim sen laptop u manuel olarak vidalarını çıkarıpda yükseltemiyon ancak servis bakar ona göre ram takar sadece ram le sınırlı deil hdd de öyle

( ben yükseltim dersen garantı dışı olur)

Öncelikle cevap yazan arkadaşların çoğuna katılıyorum bende şunu eklemek istedir yardımcı olabilirsem.

İster masaüstü ister laptop pc al öncelikle ne amaçla aldığın hangi işlere kullanacağın çok önemlidir. Bu kararı verebilirsen fiyat bakımından da çok karda olursun bunu belirteyim. Sen oyuncu bir kullanıcı isen (oyundan kastım ufak tefek oyunlar değil) ve de genelde bir yerde kullanıyorsan ayrıyetten ilerde yeni pc almaktanta upgrade (yenileme) yapmak istiyorsan masa üstü bu iş için her zaman idealdir tabi kullanacağın donanıma bağlı. yok eğer benim öyle oyunla işim yok benim sürekli internetle işim oluyor istediğim zaman istediğim yerden internet ve office işlerimi yapacağım diyorsan laptop ta düşüne bilirsin. şimdi Diyeceksin e ben hem yanımda taşırım hem oyunda oynarım o zaman biraz paraya kıyarsın kaliteli bir laptop alırsın ama şunuda göz ardı etme laptop u ilerde istenilen şekilde upgrade yapmak pek mümkün olmuyor hdd ram falan hariç bunun için sen ilk önce kullanım şartın ve bütçeni değerlendir daha sonra laptop mu masa üstümü buna karar ver

cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. benim anladığım yazdıklarınızdan diyorsunuzki laptopun tek ve en büyük avantajı taşınabilir olmasıdır ama daha ucuza alacağın bir masaüstüne göre daha hasas ve kullanışsızdır. yani zengin işi ve benim durumumdaki biri için işe yarar bi şey de değil pek. tabiki taşınabilr olması büyük fark ama ne yapıcamki, toplantımı yönetcem, fabrikamı idare etcem yoksa parkta iş yerinde oyun oynayıp, msn emi gircem ? :) yada koca laptopla borsamı takip etcem :) zaten nokia 5800 xm telefonum var bilgisayara yakın bunları onunla yapabilirim. tamam o zaman değişirirsem daha özellikli bir masaüstü alcam yine.. çok saolun yardımlarınız için.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...