Jump to content

Sistem Hazırlanması

garlic

Recommended Posts

arkadaşlar site cok kaliteli başta tüm sorumlu admin ve yönetici arkadaşları tebrik etmek lazım benim şöyle bir sorum olacak

hergün yeni bir modifiyeli sistem yapıyor arkadaşlarımız oturup yeni bir işletim sistemi yapsalar baştan bu mümkün değil mi windows inat olsun diye örneğin windows tnc gibi hep modiye orasını burasını düzelt mümkün değil mi bu haaa tnc sverlere özel bi sistem ne güzel olur

Bu iş olmaz.Neden mi?

1. Yapabilecek eleman az.

Türkiyede bu işi bilen eleman sayısı bir elin parmaklarını geçmez.Ben bilmiyorum mesela.

2. Bu iş az elemanla olmaz.

Windows 7'yi geliştiren (yanılmıyorsam) 2000 kişi vardı.Bu adamlar yaklaşık 1.5 yılda tamamladılar bu sistemi.

3. Çok fazla emek ve zaman kaybı demek.

Yapmak zaten dert,bunu test etmek, kod eklemek, uyumluluk sağlamak vs. zor iş.

4. Yaparsak ne işimize yarayacak?

Hadi yaptık diyelim.Gerçekten ne işe yarayacak?

Kimsenin kullanmayacağı bir işletim sistemi yapacağız.Yani çalışmalar boşa gidecek.

Arkadaşlar bir işletim sistemi yazmak kesinlikle ama kesinlikle kolay bir iş değil.

Önce çekirdeğini yazacaksınız.Sonra dosya sistemlerini vs. kullanabilmesi için uyumlu hale getireceksiniz. Daha sonra buna çeşitli bileşenler ekleyeceksiniz. Mesela, internete girmek için ağ bileşeni.

Tabii ağı kullanmak için ağ sürücüsüne ihtiyacınız olacak.Fakat sıfırdan bir işletim sistemi yazdığınız için sıfırdan yeni sürücüler de yazmak zorunda kalacaksınız. Ekran kartı sürücüsü,ses kartı vs.

Üstüne, değiştirilebilecek ayarlamalar ve regedit gibi bu ayarların tutulacağı bir yer ekleyeceksiniz. Bu ayarların güvenliğini de sağlamanız gerek.

Daha sonra işletim sisteminin bir işe yaraması için yazılım yazmanız gerekecek. Mesela resimleri görüntüleyebilmeniz için resim gösterici yapmanız gerek. Ama neyle? Tabii ki işletim sistemine önceden uyarlamanız gereken bir programlama diliyle.Sonuçta Windows gibi exe çalıştırmayacak bu sistem.

Bunlar bitti diyelim. Optimizasyon gerekli. İşletim sisteminin işlemciyi,belleği,diski vs. aşırı kullanmasını önlemelisiniz.Ayrıca açılışı ve kapanışı dakikalarca sürmemeli.

Ayrıca stabilite de gerekli. Bir program çöktüğünde işletim sistemi ne yapması gerektiğini bilmeli.Çöktüğünde garip şeyler yapmamalı,hata ve hata kodu vermeli.

Hadi onları bitirdik diyelim.Sistemi kurulacak hale getirmelisiniz ve kurulumunu hazırlamalısınız.Sonra da destek vermeniz gerek. Program ve sürücü yazılmalı,SDK vs. hazırlanmalı.

Daha saymadığım birsürü şey var. Mesela 64 bit yazma olayı filan var.Günümüzdeki İşlemcilerle de uyumlu olması gerekiyor.

Yani hiç bulaşmayın desek daha iyi olacak sanırım.Saygılarımla.

boyle bırsey daha once dusunuldu zaten sıtedede mevcut bakarsan anlarsın zaten

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=9796[/CODE]

buradaki sıfırdan yazılmış XP değil ki, bir nevi yine modifiye XP hemide adminimizin yaptığı ilk çıkan modifiyeli XP yani TNCXP. ya sen denileni anlamadın ya da ne bilem işte :p

buradaki sıfırdan yazılmış XP değil ki, bir nevi yine modifiye XP hemide adminimizin yaptığı ilk çıkan modifiyeli XP yani TNCXP. ya sen denileni anlamadın ya da ne bilem işte :p

ben ne denıldıgın gayet ıyı anladım benden 1 once konuyu acan arkadasa klavuz olabılıcek bır cwp verdım sadece de sen anlamamısa benzıyorsun sanırım !

:) gülüyorum bu konuyu acan arkadaşın birşeyden haberi olmadıgı belli.

Şöyle ornek veriyim burda yapılan xp editleri şuna benzetilebilir. :

Bir araban var mesela sen sadece arabanın boyasını değiştiryorsun camına film cektiriyorsun bundan ileri giden yok sende demişin ki yeniden motorunu yapalım :)

Bu iş olmaz.Neden mi?

1. Yapabilecek eleman az.

Türkiyede bu işi bilen eleman sayısı bir elin parmaklarını geçmez.Ben bilmiyorum mesela.

2. Bu iş az elemanla olmaz.

Windows 7'yi geliştiren (yanılmıyorsam) 2000 kişi vardı.Bu adamlar yaklaşık 1.5 yılda tamamladılar bu sistemi.

3. Çok fazla emek ve zaman kaybı demek.

Yapmak zaten dert,bunu test etmek, kod eklemek, uyumluluk sağlamak vs. zor iş.

4. Yaparsak ne işimize yarayacak?

Hadi yaptık diyelim.Gerçekten ne işe yarayacak?

Kimsenin kullanmayacağı bir işletim sistemi yapacağız.Yani çalışmalar boşa gidecek.

Arkadaşlar bir işletim sistemi yazmak kesinlikle ama kesinlikle kolay bir iş değil.

Önce çekirdeğini yazacaksınız.Sonra dosya sistemlerini vs. kullanabilmesi için uyumlu hale getireceksiniz. Daha sonra buna çeşitli bileşenler ekleyeceksiniz. Mesela, internete girmek için ağ bileşeni.

Tabii ağı kullanmak için ağ sürücüsüne ihtiyacınız olacak.Fakat sıfırdan bir işletim sistemi yazdığınız için sıfırdan yeni sürücüler de yazmak zorunda kalacaksınız. Ekran kartı sürücüsü,ses kartı vs.

Üstüne, değiştirilebilecek ayarlamalar ve regedit gibi bu ayarların tutulacağı bir yer ekleyeceksiniz. Bu ayarların güvenliğini de sağlamanız gerek.

Daha sonra işletim sisteminin bir işe yaraması için yazılım yazmanız gerekecek. Mesela resimleri görüntüleyebilmeniz için resim gösterici yapmanız gerek. Ama neyle? Tabii ki işletim sistemine önceden uyarlamanız gereken bir programlama diliyle.Sonuçta Windows gibi exe çalıştırmayacak bu sistem.

Bunlar bitti diyelim. Optimizasyon gerekli. İşletim sisteminin işlemciyi,belleği,diski vs. aşırı kullanmasını önlemelisiniz.Ayrıca açılışı ve kapanışı dakikalarca sürmemeli.

Ayrıca stabilite de gerekli. Bir program çöktüğünde işletim sistemi ne yapması gerektiğini bilmeli.Çöktüğünde garip şeyler yapmamalı,hata ve hata kodu vermeli.

Hadi onları bitirdik diyelim.Sistemi kurulacak hale getirmelisiniz ve kurulumunu hazırlamalısınız.Sonra da destek vermeniz gerek. Program ve sürücü yazılmalı,SDK vs. hazırlanmalı.

Daha saymadığım birsürü şey var. Mesela 64 bit yazma olayı filan var.Günümüzdeki İşlemcilerle de uyumlu olması gerekiyor.

Yani hiç bulaşmayın desek daha iyi olacak sanırım.Saygılarımla.

Söze gerek yok bu cevabın üstüne..Ama daha öncede açılmıştı buna benzer konu.Karar olarak bakkaldan kabak çekirdeği almıştık :D

Baştan aşa bir işletim sistemi yazmak? Çok zor derim İmkansız değil. Oturup var olanları kendimize özgün düzenlemek gayet güzel çalışmalar ortaya koyuyor. Bunu sizde biliyorsunuz.

Daha öncede CMS projesi yapalım adı altında TncTR'de fikir çıkmıştı. Gönüllüydük ama fikir sahipleri hemen caydı. Yani bir işi girilicekse ve bu iş gerçekten uzun süreli soluk verici bir işse kimse girmez veya kazanç sağlamıca düşüncesiylede girmiyor..

Dediğim gibi fikir güzel ama imkansız olmamasının yanında yapılması çok zor...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...