Jump to content

Sata 3 Hdd Aldım

sinful

Recommended Posts

Arkadaşlar az önce WD 3.5" 1TB CAVIAR BLACK SATA 3.0 64MB CACHE 7200RPM HARDDISK aldım.

Eve geldim bağladım disk yönetimi ayarları vb yaptım.

6gb/s veri transferi muhabbeti nerde bunun ?

Saniyede 6 gb veri transferi falan yapamıyorum.Bu verilen değer neye göre belirlenmiş yani nasıl bir transfer işleminde 6 gb/s veri transferi yapıyor?

Denediğim şeyler :

sata III den sata III e kopyalama yaptım 3 gb dosya için saniyede 115mb transferle başladı.

sata II den sata III e yaptım saniyede 38 mb

6gb/s yi henüz göremedik malesef =)

Pc özellikleri : Phenom II x4 965 , 4 gb Kingston 1600mhz ddr3 işletim sis. : W7 64 BIT ULTI.

6 gb değil gbit/s bunu düzeltelim önce (Her yerde GB/s yazıyor ama benim bildiğim doğrusu Gbit) Yani teorik olarak ulaşabileceğiniz hız zaten 0.75 Gbit.

Ayrıca aldığınız harddisk SSD değil klasik HDD. Klasik harddiskler de bu hıza (günümüz teknolojisiyle) asla çıkamazlar ne yazık ki.

SATA3 bana kalırsa sadece SSD'lerdeki darboğazı önlemek için çıkmış bir teknoloji.Yoksa normal harddisklerin ihtiyacı yok.

Onu bunu bilmem yeni teknolojidir doğrudur belki diye araştırdık her yerde 6GB/S yazıyordu bende sistemi yeni toplarken hdd olarak sata 3 aldım anakartım desteklediği için.Denedim kullanıyorum 2 sene önce aldım sata II 16mb önbellekli hdd den bir farkı yok..Yani 100 tl extra verilecek bir ürün değilmiş.Kimseye tavsiye etmiyorum bu aldatmacalara kanmayın sata 3 plavra..

Onu bunu bilmem yeni teknolojidir doğrudur belki diye araştırdık her yerde 6GB/S yazıyordu bende sistemi yeni toplarken hdd olarak sata 3 aldım anakartım desteklediği için.Denedim kullanıyorum 2 sene önce aldım sata II 16mb önbellekli hdd den bir farkı yok..Yani 100 tl extra verilecek bir ürün değilmiş.Kimseye tavsiye etmiyorum bu aldatmacalara kanmayın sata 3 plavra..

öncelikle morning dediği gibi 6Gb/sn yazar 6GB/S değil buyuk B byte dır kucuk b bitdir. sata2 de bende 110mb max. cıkabiliorum ama chip dergisinde sata3 disk testleri var 200 250mb arası cıkıyor buda yeni teknoloji için gayet normal

Hız istiyorsan SSD kullan hem hız hem guvenlik istiyorsan RAID..

Arkadaşlar şunuda ben ekliyim

Tek disk üzerinde kopyalama/yazma yaparsanaız olan hızın yarısını görürsünüz

Mesela saniyede 200mb yazan bi disk kendi içinde atıyorum C den D ye kopyalama yaparken 100mb a düşer çünkü tek kafa üzerinde bi okur bi yazar vardır

Bu yüzden konuyu açan arkadaş sata III ü biraz daha incelerse daha iyi anlayacaktır. :)

arkadaşım sen istersen 4 tane hdyi raid 0 yap yine sn 6gb goremezsin

tek hd ile en fazla 120 mb - 160mb

emre'nin dedigi gibi hız için SSD ama fiyatları yuksek 3 sene içinde ciddi şekilde yaygınlaşır

USB 3.0 uçuruyor!

Bugün, 12:30

USB 3.0'lı SSD teknolojisi çok hızlı!

Burak Dilli

Harici harddiskinizi hızlı mı sanıyorsunuz? OCZ'nin yeni modelinin hızına inanamayacaksınız...

OCZ firması yavaş yavaş mekanik harddiskleri yok etmeyi planlıyor! OCZ firmasının Enyo model harddiskleri solid state disk teknolojisini ve USB 3.0'ı birleştirerek tam bir hız canavarı yaratıyor.

Oldukça şık olan aliminyum kaplamasıyla da dikkat çeken Enyo model harddisklerin okuma hızı saniyede 260 MB, yazma hızı ise saniyede 200 MB olarak gösteriliyor. OCZ'nin kendi sitesinde yer alan tablo şöyle

enyo_speed_chart.jpg

OCZ firması fiyat açıklaması yapmasa da yeni harddisklerin fiyatının oldukça yüksek olması bekleniyor. Şu an için oldukça pahalı olan bu fiyat ise solid state disklerin yaygınlaşması ve diğer firmaların benzer ürünler çıkarması ile mutlaka düşecek.

Please register to see this content.

Yorumlarınız için teşekkür ederim.Ben sadece anakartım sata III desteklediği için sata III hdd aldım ve üzerindeki 6gb/s ifadesini saniyede 6gb anladım.Böyle anlamamın nedeni de sata III teknolojisi hakkında yapılan olağan üstü performans yorumları fiyat pahalılığı ve satıcıların aldatmacalarıydı.Bu konuyuda açmamın nedeni hayal kırıklığına uğramış bir insan olarak dert yanmaktı =)Yani hız istiyosan şunu şöyle yap bunu böyle yap , yok sata II de 3gb/s alyodunda sanki bundamı alamadın gibi şeyler değil =) Aradığım sadece teselli ve bu aldığım şeyi en iyi ne şekilde kullanabilirim..Hdd teknolojisine uzağım biraz..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...