Jump to content

Bu Anakart'a Bu Ekran Kartı Olur Mu?

ANTELOPE

Recommended Posts

Arkadaşlar elimde asus p5pl2-e marka anakart var ve ekran kartımı değiştirmek istiyorum. Çok pahalı olmayacak ve piyasadaki güncel oyunları kaldırabilecek. Şöyle bir ekran kartı buldum Sapphire'nin Ati HD 4650 1gb acaba bu ekran kartı benim anakarta uyarmı? Görüş ve yardımlarınızı bekliyorum.

ANAKART

# İşlemci Desteği:Intel® Core 2 Extreme / Core 2 Duo / Pentium® D / Pentium® 4 / Celeron® D 1066 (Sadece Intel® Core 2 desteği) / 800 / 533 MHz

# Bellek Desteği:4 x DIMM slot, maks. 8GB, DDR2 533/400

# IDE Sürücü:1 x ATA 100

# SATA Sürücü:4 x SATA2

# RAID Desteği:-

# Tümleşik Ekran Kartı:-

# Tümleşik Ses Kartı:Azalia CODEC: ADI1986A 6 channel High Definition Audio

# Tümleşik Ağ Kartı:Realtek RTL8111B Gigabit LAN

# Tümleşik Çıkışlar:1 Paralel, 6 USB

# PCI Kart Yuvası:3 x PCI, 2 x PCI Express 1x

# Ekran Kartı Yuvası:1 x PCI-E x16

# Yapı Standartı:ATX

EKRAN KARTI

Grafik Hızlandırma Teknik Özellikleri:

Bellek : 1GB DDR2

Chipset : HD 4650 / RV730 PRO

Çekirdek Hızı :600MHz

Bellek Hızı : 800MHz

Steam İşlemcisi: 320

Bellek Veriyolu : 128bit

Vga Slot : PCI Express 16X V2.0

Üretim Teknolojisi : 0.55 Mikron

Soğutma : Fan

3D Görüntü Kalitesi:

Piksel Shader Versiyonu: 4.1

Vertex Shader Versiyonu : 3.0

DirectX : DX10,1 SM4,1

OpenGL : 2.0

Bellek Optimizasyonu : Hyper Z HD

Full Screen Anti-Aliasing : Smoothvision HD + Adaptive AA

Max.Multisample AA Modu : 6x

HDR(10:10:10:2) : 16-bit integer

TruForm : Truform 2.0

Video Kalitesi:

Adaptive De-Interlace : Video Shader HD, UVD

Video Hızlandırma : H.264 – HD DVD, DivX, WMV9, MPEG-2, MPEG-4, VC1

Görüntüleme Desteği:

HDMI : 1 Adet / Versiyon : 1.3

Çift Monitör Desteği : Var - Hydravision 3

VGA : Var

DVI : Var

HDTV Uyumlu : Evet

HDCP : Evet

Doğal Görüntü Desteği : 10-bit / 1 Milyar Renk

3D Grafik Çözünürlüğü : 2048 x 1536 Max.

Kutu İçeriği:

Sürücü Cd’si : Var

Crossfire Köprüsü : Opsiyonel

olur ama sana tavsiyem ddr3 bellekli olanını al hd4650 nin

Aynen.512 MB - 1 GB olayına göre değil DDR2-DDR3 olayına bakarak almak daha mantıklı. 512 MB - 1 GB performans farkı yaratmaz, ama DDR3 fark yaratır. Çok ahım şahım bir fark sağlamayacak ama 1 GB DDR2 fiyatına 512 MB DDR3'ler var.Bu yüzden diyorum.

Almayı düşündüğünüz ekran kartı anakartınıza uyum sağlar ama diğer arkadaşlarında dediği üzere ekran kartının belleğini DDR3 olarak değerlendirirseniz çok iyi olur...

Anladım peki benim bu asas p5pl2-e markalı anakartım ddr3 destekliyor yani ekran kartı? Bana 100-150m arası ddr3 önerileriniz nelerdir. Bu arada konuya cevap yazan arkadaşlara teşşekür ederim.

1gb 128 bit almaktansa 512mb 256bit öneririm yada alımışken sana uyarsa şöle bişey al

farklı marka düşünürsen daha uygun fiyat bulabilirsin

Please register to see this content.

Teknik Özellikler :

Marka POV ( Point Of View ) Model 9600GT 1 GB 256Bit DDR3 HDMI 16X Ürün Kodu R-VGA150961G-2 Bellek Hızı 1000MHz Bellek Boyutu 1 GB Bellek Arayüzü 256bit Bellek Tipi DDR3 Chipset Üretici NVIDIA Grafik İşlemci Geforce 9600GT Çekirdek (İşlemci) Hızı 600MHz RAMDAC 400 MHz Maksimum Çözünürlük Max. Res. digital: 2560x1600

Max. Res. analog : 2048x1536 Arabirim (Slot Tipi) PCI Express x16 DirectX Microsoft DirectX® OpenGL OpenGL® HDMI 1 Adet DVI 1 Adet Tv Çıkışı - HDCP Var Analog Çıkışı 1 Adet Diğer Görüntü Teknolojileri - Fan Var Uyumlu İşletim Sistemi Microsoft Windows Vista,XP, Kutu içeriği - Boyutlar - Güç Gereksinimi - Garanti Süresi 24 Ay

Vga Bellek Hızı 1000 Mhz

Garanti Süresi 24 Ay

Çıkış Birimi 1 x VGA (Monitör Çıkışı)

HDMI

1 x DVI

1gb 128 bit almaktansa 512mb 256bit öneririm yada alımışken sana uyarsa şöle bişey al

farklı marka düşünürsen daha uygun fiyat bulabilirsin

Teknik Özellikler :

Marka POV ( Point Of View ) Model 9600GT 1 GB 256Bit DDR3 HDMI 16X Ürün Kodu R-VGA150961G-2 Bellek Hızı 1000MHz Bellek Boyutu 1 GB Bellek Arayüzü 256bit Bellek Tipi DDR3 Chipset Üretici NVIDIA Grafik İşlemci Geforce 9600GT Çekirdek (İşlemci) Hızı 600MHz RAMDAC 400 MHz Maksimum Çözünürlük Max. Res. digital: 2560x1600

Max. Res. analog : 2048x1536 Arabirim (Slot Tipi) PCI Express x16 DirectX Microsoft DirectX® OpenGL OpenGL® HDMI 1 Adet DVI 1 Adet Tv Çıkışı - HDCP Var Analog Çıkışı 1 Adet Diğer Görüntü Teknolojileri - Fan Var Uyumlu İşletim Sistemi Microsoft Windows Vista,XP, Kutu içeriği - Boyutlar - Güç Gereksinimi - Garanti Süresi 24 Ay

Vga Bellek Hızı 1000 Mhz

Garanti Süresi 24 Ay

Çıkış Birimi 1 x VGA (Monitör Çıkışı)

HDMI

1 x DVI

Öneriniz için teşekkürler ama nvidia düşünmüyorum.

Bu verdiğim linkteki ekran kartı anakartıma uyumlu olur mu bunu düşünüyorum?

Öneriniz için teşekkürler ama nvidia düşünmüyorum.

Bu verdiğim linkteki ekran kartı anakartıma uyumlu olur mu bunu düşünüyorum?

Anakartınız DDR1 destekliyorsa bile GDDR5 ekran kartı takabilirsiniz.

Ekran kartı RAM'inin anakart ile hiç bir alakası yoktur.Ekran kartları kendi içinde mini bir sistemdir zaten.

Yalnız,verdiğin linkteki HD4650'nin fiyatına HD4670 satılıyor.Alma bence onu.

Ekran kartı alırken öncelikle yapılmaması gereken 3 hata vardır.Bunlar:

1. Bellek miktarına bakarak ekran kartı almak.

2. Bit'ine ya da bunun gibi tek bir özelliğine bakarak ekran kartı almak.

3. 3DMark skoruna ya da diğer yapay testlere göre ekran kartı almak.

Ekran kartı alırken yapılacak en iyi şey, oynayacağınız oyunlara ve çözünürlüğe göre internetteki sitelerin yaptıkları testlerle kartın performansını değerlendirmektir.Daha sonra da kartı kullananların yorumlarını dinlemektir.Kartta göze batan bir problem varsa kullananlar bunu belirteceklerdir (büyük ihtimalle)

Yani beklentinize göre ekran kartı almalısınız.

Mesela 19" monitörünüz var,amacınız sadece oyunu oynamak, en yüksek olmasa bile tatmin edici ayarlarla oynamak.Bu konuda en uygun kart HD4670'tir (Ya da 9600GT ama o pahalı biraz) çünkü bu kart bugün 1440x900'de birçok oyunu orta-yüksek ayarda oynamak için yeterlidir.Bakın en yüksek demedim,yüksek dedim.Fark var.

Ama bilgisayarı Full HD TV'ye bağlayıp 1920 çözünürlükte oyun oynayacaksanız bazı şeyler değişir.Mesela ekran kartı belleği önem kazanır bu noktada çünkü 1920 çözünürlük 512 MB bellekli bir ekran kartını zora sokacaktır (özellikle Nvidia'ları)

Ayrıca çözünürlük arttığından,bu çözünürlükte zorlanmayacak bir kart almak gerekir.

Bu noktada oynayacağınız oyunlara bağlı olarak GTX275 veya HD5850 gibi bir kart almanız gerekebilir.

Yani ekran kartı alırken öncelikle belirlenmesi gereken 3 şey var.Bunlar:

1. Karta ayırılabilecek bütçe

2. Güç kaynağı dahil sistemin özellikleri

3. Kartın kullanım amaçları

Yorumlarınızı okudum. Anakartımdan yana problem olmazsa 4650 bana yeter gibi görünüyor. Fakat 4670 ile arasında 30 liralık fark var. Para önemli 4650 bana çok yüksek değil ama orta yüksek performansı verirse ve anakartımla ilşkisi sağlam olursa onu almaya düşünüyorum bu iki kart üzerinden cevaplarınızı bekliyorum.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...