Jump to content

Spekülasyon Nedir.bilen Arkadaşlar Bakabilir Mi?

guven_memo

Recommended Posts

"Etteki fiyat spekülasyon!"

Bu cümleyi sağlık bakanı dedi.Şimdi burda ne demek yani bu.Etteki fiyat vurgunculuk demek mi.Yoksa söylenti mi.yoksa "Eti uzun süredir bekletiyorlar ve daha yeni satmaya başlamışlar" anlamındaki spekülasyon mu?Güncel türkçedeki anlamada çekiliyor bu laf.Piyadaki anlamınada çekiliyor.

Spekülasyon bıde bunun zıttı manipülasyon var

Spekülasyon: var olan bir gerçeği abartmak başka taraflara çekme ve üzerinden rant elde etmektir

manipülasyon ise: Spekülasyonun aksine olmayan bir şeyi olmuş gıbı gösterip ınsanları kandırma çabasıdır

"Etteki fiyat spekülasyon!"

Bu cümleyi sağlık bakanı dedi.Şimdi burda ne demek yani bu.Etteki fiyat vurgunculuk demek mi.Yoksa söylenti mi.yoksa "Eti uzun süredir bekletiyorlar ve daha yeni satmaya başlamışlar" anlamındaki spekülasyon mu?Güncel türkçedeki anlamada çekiliyor bu laf.Piyadaki anlamınada çekiliyor.

Aşağıda vermiş olduğum alıntı postundur. "Etteki fiyat spekülasyon!" cümlesine uygun olan kelime ve o anda da bahsedilen konu "Aldatmaca" ile ilgili olduğunu düşündüğüm için;

"Etteki fiyat aldatması!"

Denildiğini düşünüyorum...

1=söylenti,bilip bilmeden konuşmak

2=öngörüde bulunmak

3=aldatmak saptırmak

4=ilerde doğacak fiyat dalgalanmalarından gelir sağlama.

yeğen ben 12 yıllık borsacıyım. :) uzatmaya gerek yok. kullandığı yere göre farklı anlamlar kazansada temelde aynıdır değişmez. spekülasyon: olumlu yada olumsuz farketmez, söylenti, dedikodu demektir. manipülasyon ise spekülasyonun daha ileriki aşamasıdır. yani direkt aldatma amaçlıdır ve direkt fiil, müdahlae vardır.

mesela hukukende spekülasyon borsada suç sayılmaz. çünkü gerçek bir müdahale yok. ama manipülasyonda müdahale vardır ve bu yüzden suçtur. mesela ikimiz borsada bir hissenin yüksek oranda hissedarlarıyız. ben sana derimki ben hissleri düşürdüğümde sen topla ama sen yükseltip yatırımcıya kakaladığında aradaki karı bölüşcez. ve aşırı hareketle küçük yatırımcıya yüksek fiyattan hisseleri satarız son olarak ve parayı bölüşüp yüksek karı cebe atarız. ve zavallı küçük yatırımcıda daha yüksek fiyatı bekler durur, yükselsinde satayım diye yada olasılıkla düşer fiyat yükselsinde zararımı çıkartayım diye..

ama tabi hoş büyük yatırımcılara borsada spekülatör denir :) yani teknik olarak SPK manipülatötleri nasıl tesbit ediyor nasıl karar veriyor o da tatışılır. lügatlarda da aynen böyle yazar. :)

bir kişi ya da kurumun bir menfaate ulaşmak için gerçekleştirdiği, genelde konunun diğer aktörlerini yanıltma ve/veya yönlendirme amacına yönelik, eylem, icraat ve/veya söylemdir.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...