Jump to content

Kendi Windows'unu Yaptı

mucit41

Recommended Posts

51055-kendi-windowsunu-yapti-Manset.gif

Dünyadan neredeyse tamamen izole edilmiş Kuzey Kore'nin 10 yıllık bir gecikmenin ardından kendi işletim sistemini geliştirdiği ortaya çıktı.

Güney Kore istihbaratının eline geçmesiyle ortaya çıkan ve Kore dilinde geliştirilen "Red Star" (Kızıl Yıldız), Windows ve Linux'tan fazlasıyla esinlenen bir işletim sistemi. Görünümüyle Microsoft'un popüler işletim sistemi Windows'a fazlasıyla benzer olan Linux tabanlı işletim sistemi Red Star'ı Kuzey Kore'nin geliştirmesindeki en önemli amacı ise bilgilerin güvenliğinin sağlanması.

Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü, 15 dakika gibi kısa bir sürede kurulan Red Star'ın uygulama bazında fazlasıyla fakir olduğunu ifade ederken, bu işletim sistemiyle birlikte Word benzeri bir kelime işlemci, PowerPoint benzeri bir sunum programı ve Firefox'un bir sürümü olan Kızıl Yıldız internet tarayıcısının da kullanıcılara sunulduğuna dikkat çekti.

http://www.haberprogram.com/h/2010/04/08/51055-kendi-windowsunu-yapti.php[/CODE]

> Kendi Windows'unu Yaptı[/CODE]

Başlığı görünce şaşırdım :)

Meğersem yine linuxu editlemişler.

Sitemizdeki Mod xp ile editlenen linuxun arasında pek fark yok :D

kulvarlar farklı.Ancak büyütülcek bir şey yok yani.

Bizimde Pardus umuz var(her ne kadar türk olsada nedense adı ingilizce ona anlam veremedim.)

> Kendi Windows'unu Yaptı[/CODE]

Başlığı görünce şaşırdım :)

Meğersem yine linuxu editlemişler.

Sitemizdeki Mod xp ile editlenen linuxun arasında pek fark yok :D

kulvarlar farklı.Ancak büyütülcek bir şey yok yani.

Bizimde Pardus umuz var(her ne kadar türk olsada nedense adı ingilizce ona anlam veremedim.)

Pardus' un adı ingilizce değil Latince'dir. Anadolu' ya has olan ve soyu tükenmiş olan kedigillerden bir hayvanın Latince adıdır.

Please register to see this content.

ingilizce galiba pardus

Pars (Panthera pardus), Leopar olarak da bilinir, kedigiller (Felidae) familyasından Panthera cinsinin 4 büyük kedi türünden biri. Önceleri pars, aslan ve panterin melezi olduğu düşünülüyordu. Leopar ismi de Latince Leo (aslan) ile panter manasında kullanılan Pard kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. İlk doğa bilimciler leopar ve panterleri renkleriyle değil de panterin daha uzun olan kuyruğunu dikkate alarak kuyruk uzunluklarıyla ayırmışlardır.

Bu başlık bile Windows'un ne kadar büyük olduğunun bir kanıtıdır.Ben hem Windows hemde Linux kullanıyorum.Ama bakarsanız arkadaş başlığı " Kendi İşletim Sistemini yaptı " şeklinde değil " kendi Windows'unu " yaptı şeklinde açıyor. Buda Windows'un akıllarda ne kadar yer edindiğinin bir kanıtıdır bana göre.

Şu önümüzdeki 10 yıl içinde microsoft ya da windows bitsin aha gelin beni bulun böyle böyle dediydin deyin :) Arkadaşlar sizce kolay mı böyle bişe yapmak?

Ben dediydim diyosun yani olum amaç o zaten kapanırsa işsiz kalırız sonra :D

Ben dediydim diyosun yani olum amaç o zaten kapanırsa işsiz kalırız sonra :D

ozaman bizde yeni sisteme ayak uydururuz sen kafana takma

bilgisayar ölmedikce işletim sistemi ne olursa olsun bilgisayarcıya mukakkak iş düşer

kaçarı yok bunun

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...