Jump to content

U3 Sorunu

eksilen

Recommended Posts

Elimde 8Gb U3 Sandisk cruzer flash bellek var, U3 UpdaterCore ile oluşturduğum bir iso dosyasını yüklemek istiyorum, ama başarılı olamadım. iso dosyası yaklaşık 6.15 Gb, acaba sorun boyutu mu? Çünkü 4Gb'li diğer U3 belleğime yaklaşık 3,2 Gb'lik isoları yükleyip çalıştırdım ve bir çok multiboot'lu kurulum yaptım.

Sizce sorun neden kaynaklanıyor? iso dosyası çok mu büyük?

nasıl başarılı olamadın sorun ne lütfen biraz detay. büyük ihtimalle usb diskin fat32 formatlıdır değil mi, fat32 sadece 2gb ve altını taşır ve alır bundan büyük dosyaları ntfs dosya sistemiyle taşıman lazım. usb diskini usb format tool ile ntfs olarak formatla, windows diskinde yaklaşık 66 mb lık bir kullanım alanını ntfs için kullanacaktır, sonrada istediğin büyüklükteki dosyaları usb diske taşı.

nasıl başarılı olamadın sorun ne lütfen biraz detay. büyük ihtimalle usb diskin fat32 formatlıdır değil mi, fat32 sadece 2gb ve altını taşır ve alır bundan büyük dosyaları ntfs dosya sistemiyle taşıman lazım. usb diskini usb format tool ile ntfs olarak formatla, windows diskinde yaklaşık 66 mb lık bir kullanım alanını ntfs için kullanacaktır, sonrada istediğin büyüklükteki dosyaları usb diske taşı.

Ben grub4dos ile yaptığım bir multiboot isosunu U3 UpdaterCore ile U3 belleğime göndermek istiyordum. Bu program sen belleği hangi dosya biçimiyle formatlarsan formatla, programı çalıştırdığında, önce FAT ile formatlayıp sonra imaj dosyasını yüklüyor. Yani dosya sistemi biçimiyle alakalı bir şey olamaz.

Benim hazırladığım iso dosyası 6Gb'nin üzerinde, acaba 4,7 Gb (DVD boyutu) sınır mı?

Bilgisi olan var mı arkadaşlar?

Açtığım konu içinde arka arkaya yazmak zorunda kalıyorum, çünkü kimseden cevap gelmiyor. Ve forumu araştırdım. Ama hala sorun devam ediyor...

:facepalmx: :facepalmx: :facepalmx:

O boyutta ISO dosyasını hiçbir yerde kullanamazsın. Bu kadar kendi kendine cevap yazana kadar daha düşük boyutlu dosyalarla deneme yapar, sonucu burda yazardın, bizde öğrenmiş olurduk.

Kendi tecrübemi aktarayım; 8GB Sandisk ile 2.5gb lık ISO olmadı. 700Mb lık baya uzun sürse de oldu.

Belki 6 gb'lık iso olmazsa bilegb2lik bir ison'nun çalıştırılabileceğini düşünüyorum...

Ama sanırm UpdateCore'dan başka bir program ile. Ne dersiniz?

kardeşim yukarda da dedim, anlaşılmıyor galiba ntfs dosya sistemi yapmış adamlar neden işte bu yüzden büyük boyutlu dosyaları rahat rahat başka yerlerdede kullanabilelim diye. sen neden U3 UpdaterCore kullanıyon ki explorer atmıyo mu? senin program fat olarak formatlıyor ben bile atmam. bu olay dvd lerde de böyledir 2 gb ve üstü dosyalar için udf dosya sistemi vardır. dediğimi yap gerisine karışma anlamadığım 6 gb lık isoyu ne yapacaksın nerede kullanacaksın. grup4dos ile 8gblık bir belleği, format için kullanacaksan blue_life'ın konusunu incele oradaki program yapıyo.

kardeşim yukarda da dedim, anlaşılmıyor galiba ntfs dosya sistemi yapmış adamlar neden işte bu yüzden büyük boyutlu dosyaları rahat rahat başka yerlerdede kullanabilelim diye. sen neden U3 UpdaterCore kullanıyon ki explorer atmıyo mu? senin program fat olarak formatlıyor ben bile atmam. bu olay dvd lerde de böyledir 2 gb ve üstü dosyalar için udf dosya sistemi vardır. dediğimi yap gerisine karışma anlamadığım 6 gb lık isoyu ne yapacaksın nerede kullanacaksın. grup4dos ile 8gblık bir belleği, format için kullanacaksan blue_life'ın konusunu incele oradaki program yapıyo.

Neyse sanırım biz biribirimizi anlayamıyoruz.

Ben zaten iso'yu gru4dos ile yaptım...

Zaten belleğe yaklaşık 2.5 GB'lık i iso dosyalarını yazdırabiliyorum...

Bir şey daha var, yapmaya çalıştığım şey, bu programla U3 belleğin bir bölümünü CD/DVD rom'a dönüştürüp dosyayı (iso'yu) Cd yada DVD'ye yazarmış gibi U3 belleğe yazmak. Ve böylece veri kaybı, silinme, virüs vs gibi şeylerle uğraşmamak...

Explorer ile atmanın mümkün olduğunu sanmıyorum, çünkü CD/DVD yakmak gibi bir şey bu işlem...

Haa birde son olarak, bu veriyi nerede kullanacağımı bilmeniz, soruna çözüm mü getirecek?

Bakın bilginiz yoksa, yukarıda ki gibi yarı azar niteliği olan cümleler kurmayın lütfen...

Kaygılarımla...

kullandığın dosya sistemi ile bağlantılı daha doğrusu programın kullandığı

FAT 16 2GB

FAT 32 4GB

NTFS 16TB

exFAT 16EB

fat ile biçimlendiriyorsa muhtemelen fat 32 dosya sistemi kullanıyordur o da 4Gb dan fazlasında (tek parça halinde) muhtemelen sorun çıkarır.

kullandığın dosya sistemi ile bağlantılı daha doğrusu programın kullandığı

FAT 16 2GB

FAT 32 4GB

NTFS 16TB

exFAT 16EB

fat ile biçimlendiriyorsa muhtemelen fat 32 dosya sistemi kullanıyordur o da 4Gb dan fazlasında (tek parça halinde) muhtemelen sorun çıkarır.

Aşağıdaki resme bakın:

2yzbghi.jpg

Medya tipleri sıralanıyor ve en son 9.4 Gb'ye kadar gidiyor... Ben U3 belleği NTFS ile formatlayıp, bu format biçimini değiştirmeden iso'yu belleğe yazan bir program olabilir mi diye düşünüyorum...

Ne desiniz?

resimi göremedim ama grub4dos u elle kurmayı deneyebilirseniz sanırım ntfs usb bellekte sorunsuz çalışacaktır

After installing the boot code, you need to copy grldr and menu.lst to the root directory of any FAT16/FAT32/NTFS/EXT2 partition.

hatırladığım kadarı ile o resimdeki oluşturacağın isonun boyutunu ayarlamak için tam hatırlamıyorum biraz arama yaptım ama linux için olan versiyonunu gördüm (

Please register to see this content.
) ile iso dosyasını usb diske yazabiliyorsun yani isoyu atmak yerine isoyu açıp içindekileri atıyor ama xp kalıp dosyası için olan benzer bir program bulmak lazım. ben de biraz araştıracağım birşeyler bulabilirsem buradan haber veririm kolay gelsin.

hatırladığım kadarı ile o resimdeki oluşturacağın isonun boyutunu ayarlamak için tam hatırlamıyorum biraz arama yaptım ama linux için olan versiyonunu gördüm (
Please register to see this content.
) ile iso dosyasını usb diske yazabiliyorsun yani isoyu atmak yerine isoyu açıp içindekileri atıyor ama xp kalıp dosyası için olan benzer bir program bulmak lazım. ben de biraz araştıracağım birşeyler bulabilirsem buradan haber veririm kolay gelsin.

Bakın ben U3 8Gb'lik belleğe Grup4dos'un USB multiboot'uyla istediğim büyüklükteki veriyi gönderip sorunsuz çalıştırabiliyorum. (Örneğin Windows 7 yaklaşık 2,2gb+4 çeşit Xp 3gb+Hazır live cd'ler+programlar yani nerdeyse bu şeklilde 6.5 Gb'lık veriyi usb'ye aktarıp sorunsuz boot ettirdim)

Ama ben U3 8Gb'lik belleğime, grub4dos'un CD/DVD multiboot'uyla iso dosyası hazırlayıp göndermek istiyorum...

kimseyi azarladığım yok sen yanlış anlıyorsun beni

bak güzel kardeşim sen isoyu belleğe atmak istemiyormusun bende diyorumki ntfs dosya sistemi yapar bunu sadece

yok grup4dos ile yaptığım isoyu belleğe atıp oradan boot ederek sistemleri kurmak istiyorsan zaten yapmışsın

grup4dos ile hazırladığın dosyaların boyutu önemli değil bunu program zaten atıyo usb belleğe

isoya gelirsek isonun boyutuda birşeyi değiştirmez senin için önemli olan içinde en büyük dosya boyutu o da install.wim

ultraisodaki 9.4gb olması kimseyi bağlamaz

sen beni yanlış anlıyorsun yada yanlış yapıyorsun bir yerde sorun var o kesin o da birbirimizi anlamamamız.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...